Bôb je už tisícročia stará základná potravina. Bôb záhradný pochádza zo Stredomoria a vo väčšine moderných kuchýň Európy mu vyfúkla miesto fazuľa napriek tomu, že je chutný, výživný a zdravý – množstvom a obsahom bielkovín v suchom stave je porovnateľný so sójou.
Chuťovo je bôb mierne orieškový až jemne sladký, mladé bôby sú chutnejšie. Konzistencia je jemná, vnútro krémové. Je výborný do polievok, varený chutí trochu ako pečené gaštany. A skúšali ste ho roztlačený so štipkou soli, s olivovým olejom a čerstvým chlebom?
Čerstvý bôb je najlepšie skladovať v chladničke. Tam vydrží niekoľko dní. Existujú štyri možnosti, ako bôb konzervovať: dá sa zavárať, mraziť, naložiť a vysušiť. Sušený bôb je najlepšie uchovávať v sklenených pohároch.
Pre športovcov aj celiatikov
Suchý bôb obsahuje vysoký podiel bielkovín, vitamíny skupiny B a kyselinu listovú. Mladý bôb má vysoký obsah vitamínu C, slušnú dávku železa a pomáha spolu s kyselinou listovou v boji proti málokrvnosti. Je tiež výborným zdrojom draslíka, fosforu, zinku, horčíka a vápnika.
80 g suchých bôbov namočíme, scedíme a varíme spolu s 8 nakrájanými zemiakmi v zeleninovom vývare s koreninami (čierne korenie, bobkový list, soľ, muškátový kvet, petržlenová vňať). Uvarenú zmes prelisujeme, pridáme maslo (môžeme aj zapraženú cibuľku) a podávame ako prílohu.
Obsahuje až 25 g vlákniny na 100 g jedlej časti bôbu, pôsobí proti zápche. Bôb sa môže užívať tiež ako prevencia aj počas Parkinsonovej choroby, pomáha pri vysokom krvnom tlaku a v niektorých kultúrach ho dokonca považujú za afrodiziakum.
Pre jeho vysoký obsah bielkovín a nízky obsah tuku je tiež skvelou voľbou pre športovcov. Celiatici ocenia, že táto strukovina neobsahuje lepok a bôbová múka tak príjemne spestrí možnosti bezlepkového pečenia.
Potrebujeme:
bôb
olej
bylinky podľa chuti
petržlenová vňať
himalájska alebo obyčajná soľ
1. Bôb na noc namočíme (vodu zlejeme). Varíme ho v čistej osolenej vode asi 45 minút. Bôb je uvarený, keď je vnútri mäkký. Šupky ho zbavíme tak, že uvarený bôb stlačíme medzi prstami a vnútro z neho vyskočí. Ak nám šupka neprekáža, môžeme túto fázu vynechať.
2. Na rozohriatu panvicu dáme trochu oleja, zmes byliniek, napr. bylinky s cibuľkou alebo grilovacie bylinky, čerstvú petržlenovú vňať, himalájsku soľ a uvarený bôb opražíme do zlatista a voňava.
3. Podávame ako snack alebo ako prílohu k hlavnému jedlu. Pred podávaním ho môžeme pokvapkať citrónovou šťavou.
Bôbová múka
Ak uprednostňujete bezlepkovú stravu a ešte ste neobjavili bôbovú múku, s chuťou do toho. Táto múka má žltkastú farbu a je dobre spracovateľná – ľahko sa premieša s ostatnými surovinami. V Grécku ju s obľubou využívajú na prípravu placiek a pečiva. Zároveň trvanlivosť pečiva predlžuje.
Bôb namočíme na dva až tri dni do vlažnej vody, pričom každý deň vodu zlejeme a vymeníme za čerstvú. Potom ho uvaríme asi 30 minút do zmäknutia, zlejeme, prepláchneme vo vlažnej vode a dáme na tanier. Pokvapkáme citrónom, osolíme a posypeme mletou rímskou rascou alebo čerstvými posekanými bylinkami.
Môžete s ňou pracovať rovnako ako s pšeničnou múkou a využiť ju pri výrobe pečiva, placiek, múčnikov i palaciniek. Jediné, na čo sa nehodí, je kysnuté cesto. Dá sa využívať samostatne, ale aj v kombinácii s inými múkami. Výborné sú z nej napríklad cestoviny.
Pri príprave zeleninových fašírok alebo zemiakových placiek ju využite na prepojenie jednotlivých ingrediencií, ktoré budú vďaka nej držať dobre pokope. Vhodná je tiež na zahusťovanie omáčok či polievok ako alternatíva bielej pšeničnej múky.
Tipy na prípravu
Na konzumáciu vyberáme hlavne sladké druhy bôbu, teda najmä bôb záhradný, ktorý má minimum horkých látok. Zvyšky horkosti odstránime tak, že bôb uvarený v slanej vode stlačíme medzi prstami, zbavíme ho tak šupky alebo ho prepasírujeme.
Prvé informácie o bôbe pochádzajú už z čias Biblie. Zaujímavé je, že v Malej Ázii bol bôb síce veľmi rozšírený, no nebol veľmi vyhľadávaný pre jeho chuť. Napríklad odsúdencov trestali tým, že sa museli 300 dní živiť iba chlebom z mletých bôbov. Na všeobecné prekvapenie však odsúdenec tento trest prežil pri plnom zdraví. Vtedy sa totiž ešte nevedelo, že bôb obsahuje základné živiny dôležité pre ľudský organizmus.
Suché bôby pred varením vždy namočíme na noc do vody, aby napučali a rýchlejšie sa uvarili. Zároveň sa vyplavia nežiaduce oligosacharidy, ktoré spôsobujú nadúvanie. Vodu, v ktorej sme bôb namáčali, vždy zlejeme a nahradíme ju pri varení čerstvou.
01 - Modified: 2024-06-12 07:42:48 - Feat.: 0 - Title: Ako skladovať jahody, aby sa hneď na druhý deň nepokazili?
02 - Modified: 2024-05-31 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Slané nástrahy pre naše telo: Ako nájsť rovnováhu a prečo nie dobré soliť tou himalájskou?
03 - Modified: 2024-05-03 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Pokrm bohov len pre vyvolených: Prejdite sa s nami stručnými dejinami kakaa
04 - Modified: 2024-04-01 06:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zabudnutý poklad našich špajzí: Prečo si práve krúpy zaslúžia vrátiť zašlú slávu a zlepšiť reputáciu?
01 - Modified: 2024-09-30 11:00:00 - Feat.: - Title: Pochúťka z Japonska, ktorá je skvelým zdrojom jódu a zabijakom prebytočného tuku: Poznáte ju aj vy?
02 - Modified: 2024-09-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Z extrému do extrému? Bráňte sa!
03 - Modified: 2024-09-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Dnes je posledná možnosť na zmenu zdravotnej poisťovne – využite ju naplno!
04 - Modified: 2024-09-29 08:28:50 - Feat.: - Title: Na kardiovaskulárne ochorenia zomrie na Slovensku ročne 25-tisíc ľudí
05 - Modified: 2024-09-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Zostávajú už len 2 dni! Zmeňte svoju zdravotnú poisťovňu jednoducho online