StoryEditor

Island je krajina kontrastov, veci tu však fungujú jednoduchšie a pokojnejšie než u nás

30.05.2023, 00:00
Autor:
Dan HimičDan Himič
  • „Celkovo sme potrebovali zmeniť vzduch, vyvetrať sa zo Slovenska. A keďže sme tam už predtým boli dvakrát, vyhovovalo nám, že je to krajina pomerne vzdialená od Slovenska, no zároveň rýchlo a ľahko dostupná, je dostatočne civilizovaná a je pri mori,“ vysvetľuje Slovenka Martina Kravčíková (46), ktorá s partnerom a malým synom na tri a pol roka zakotvila na Islande.
  • Prečo to pre ňu bola krajina kontrastov? Ako funguje islandské školstvo? Čo im zachutilo zo severskej kuchyne?
  • Prečítajte si rozhovor publikovaný v magazíne Téma.

Island si zvyčajne predstavíme ako polopustú krajinu s vodopádmi, gejzírmi a so sopkami. Aký bol váš prvý dojem, keď ste sa tam ocitli?

Presne taký, polopustý, sopiek a gejzírov tam nie je až toľko, že by sme každú chvíľu na nejaké natrafili. Je tam jeden najhlavnejší gejzír, ktorý je na každej fotke, ale vodopádov je na Islande skutočne dosť a pustín je tam takisto veľa. V lete je na Islande mnoho zelene, veľa oviec, takže môj prvý dojem bol presne taký, aký som poznala z obrázkov. Pred tým, než sme na ostrov išli žiť, sme tam boli dvakrát na dlhšej dovolenke – vždy to bol mesiac. Celé sme si to prešli.

image

Slovenka vo Florencii: Hrdosť je tu prvá vec, druhá užívanie si. Zo sošiek Dávida sa však nenajete

Hovoríte v množnom čísle, koľkí ste tam boli?

Celá rodina – ja, partner a syn. Boli sme tam od začiatku roku 2019 do leta 2022. Najprv sme išli s nabaleným autom trajektom, ale nemali sme veľa vecí, iba oblečenie, nejaké knihy a hračky. Potom, o pár mesiacov, už išlo zo Slovenska auto nabalené až po strechu a v podstate celý čas sme si každým návratom zo Slovenska niečo ďalšie priniesli.

Čo bolo dôvodom, že ste sa na Islande napokon rozhodli žiť?

Jedným z dôvodov bolo aj to, že som bola práve v procese náročnej liečby ťažkej choroby a pomohlo mi to trochu zvoľniť tempo a odpútať sa od bežného života, čo sa aj naplnilo. Celkovo sme potrebovali zmeniť vzduch, vyvetrať sa zo Slovenska. A keďže sme už predtým boli na Islande dvakrát, vyhovovalo nám, že je to krajina pomerne vzdialená od Slovenska, no zároveň rýchlo a ľahko dostupná, je dostatočne civilizovaná a je pri mori. Ja som vždy chcela žiť pri mori, akurát, že som si ho predstavovala trochu teplejšie. Namočila som si do neho iba nohy (smiech). Ale pri Reykjavíku majú atrakciu; navozili na pláž morský piesok a do časti mora tam tečie horúca voda, čiže more na tomto mieste nemá päť stupňov, ale devätnásť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-28 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Jana Mládek Rajniaková má zbierku 270 svadobných šiat a každé nesú svoj jedinečný príbeh 02 - Modified: 2023-05-26 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Prírodu sme „zamorili“ estrogénom. Vracia nám to neplodnosťou, rakovinou a mení pohlavie a IQ, tvrdí vedec 03 - Modified: 2023-05-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Hokejový obranca Martin Štrbák: Počas turnajov varujeme hráčov pred používaním sociálnych sietí 04 - Modified: 2023-05-17 05:30:00 - Feat.: 0 - Title: Rozhovor so spevákom a gitaristom z Inekafe, Vratkom: Veľmi sa mi páči aerolinková kultúra
01 - Modified: 2024-04-18 14:50:03 - Feat.: - Title: Kyjev musí rýchlo konať. Dochádzajú mu vojaci, zbrane i munícia, tvrdí pre HN český expert na Ukrajinu Mlejnek 02 - Modified: 2024-04-18 17:48:37 - Feat.: - Title: Korčoka lákali do maďarského rádia. „Neurobil som to,“ hovorí pre HN a spomína červenú čiaru a pád do bahna 03 - Modified: 2024-04-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Sulík pre HN: Slovensku chýba právo veta, za povinné rozdelenie migrantov môže Fico 04 - Modified: 2024-04-19 07:00:00 - Feat.: - Title: Nechoďte sem, odkazuje turistom talianske mestečko. Bojí sa náporu turistov, môže za to nový seriál od Netflixu 05 - Modified: 2024-04-18 13:30:00 - Feat.: - Title: Čo sú susedské spory a ako sa v nich účinne brániť? Pre HN vysvetľuje advokát
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
19. apríl 2024 11:36