Návštevníci slovenských hôr sa môžu tešiť na novú turistickú útulňu, tá poskytne bezplatné a bezpečné útočisko turistom v prírodnej rezervácii Tŕstie. SNÍMKA: Hikemates
StoryEditor

Na Muránskej planine pribudne útulňa s unikátnou architektúrou. Na toto sa turisti môžu tešiť

29.06.2022, 15:00
  • Návštevníci slovenských hôr sa môžu tešiť na novú turistickú útulňu.
  • Tá poskytne bezplatné a bezpečné útočisko turistom v prírodnej rezervácii Tŕstie.
  • "Pri návrhu sme dbali o funkčné riešenie, ktoré bude slúžiť turistom, a zároveň zapadne do rázu okolitej krajiny,” uviedla architektka.

Turistická útulňa Sláviček, bude postavená v lokalite Muránskej planiny, v blízkosti chaty Tŕstie. Útulňa bude dostupná po žltej turistickej trase z Tisovca alebo po zelenej trase z Rimavskej Píly, leží tiež v blízkosti červenej magistrály - Cesty Márie Széchy.

S výstavbou útulne sa začne už v júli, jej dizajn vzišiel z architektonickej súťaže, ktorú zorganizovalo občianskej združenie KST Hikemates. Organizátori projektu chcú aj týmto spôsobom podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu, no aj zodpovedný vzťah ľudí k prírode.

Čo v okolí neminúť

"Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším vplyvom na okolie. Útulňa na Muránskej planine poskytne bezpečné útočisko všetkým milovníkom hôr,” vysvetľuje spoluautor projektu Patrik Pajta z Hikemates, najväčšieho turistickeho klubu na Slovensku.

V okolí Muránskej planiny si turisti môžu pozrieť napríklad jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku, kone vo voľnej prírode či známy Telgártsky viadukt. Utulňa s kapacitou šesť lôžok, priestorom na stravovanie a pieckou poskytne všetkým milovníkom hôr bezpečné útočisko pri potulkách po horách.

Hlavnou projektantkou výstavby je Darina Bartková so spoluautormi Vítom Šimekom a Martinou Kubešovou. "Základným prvkom útulne bude drevo z červeného smreka, ktoré sme zvolili pre jeho vysokú trvácnosť a jednoduchú údržbu. Pri návrhu sme dbali o funkčné riešenie, ktoré bude slúžiť turistom, a zároveň zapadne do rázu okolitej krajiny,” uviedla architektka Darina Bartková.

V súlade s prírodou

Útulňa vznike vďaka verejnej zbierke, spolupráci turistického klubu Hikemates a s finančnou podporou SPP. "Teší nás, že môžeme byť partnerom tohto výnimočného projektu, ktorý ukazuje minimálne dve veci – záujem ľudí o prírodu a jej ochranu, ako súčasti nášho spoločného prírodného dedičstva, pre budúce generácie a zároveň nadšenie a záujem mladých ľudí o vlastnú krajinu a jej rozvoj. Tento projekt je v súlade s naším dlhodobým záujmom o ochranu životného prostredia a nadväzuje na naše už realizované aktivity, napríklad záchranu storočných jedlí v tatranských Kežmarských Žľaboch,” uviedol v súvislosti s projektom Henrich Krejčí, člen predstavenstva SPP.

Celková cena výstavby turistickej útulne vrátane prác je 44 400 eur. Výstavba projektu je členená do jednotlivých fáz. V júli sa začne s výkopovými prácami, nasledovať bude príprava základov, ich murovanie a na záver montáž drevenej konštrukcie útulne. Ukončenie výstavby a otvorenie turistickej útulne pre verejnosť je naplánované na prelom septembra a októbra.

*Zdroj: Tlačová správa

01 - Modified: 2022-05-12 09:38:07 - Feat.: 0 - Title: Prešli sme sa po novej najdlhšej visutej lávke sveta. Je v Česku a takto to dopadlo
01 - Modified: 2022-08-12 11:06:56 - Feat.: - Title: Na Slovensku pribudli dva prípady opičích kiahní 02 - Modified: 2022-08-12 13:28:14 - Feat.: - Title: Pavúky po celom strope či stretnutie so sektou. Ľudia sa podelili o najpodivneješie zážitky na ubytovaní cez Airbnb 03 - Modified: 2022-08-12 09:00:00 - Feat.: - Title: K moru za pár eur? Zabudni. Ochvíľu to bude minulosť, hovorí šéf Ryanairu 04 - Modified: 2022-08-12 13:16:19 - Feat.: - Title: Problém, ktorý odstavil ropu aj Slovensku, je odstránený. Banka zmenila rozhodnutie, Kyjev obdržal platbu 05 - Modified: 2022-08-11 16:00:00 - Feat.: - Title: Rana pre Tatry. Cudzinci zanevreli na Slovensko, domáce hotely zachraňujú Slováci
menuLevel = 2, menuRoute = style/dizajn, menuAlias = dizajn, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
12. august 2022 20:22