Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina). FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Ak nič neurobíme, ľudia pre úroky na hypotékach prídu o byty. Príde existenčná kríza, tvrdí Kollár

09.06.2023, 16:12
Autor:
TASRTASR

Boris kollár tvrdí, že systém výstavby lacných štátnych nájomných bytov napriek časovým sklzom v tomto volebnom období stihli kompletne pripraviť a sú podpísané zmluvy na prvých deväťtisíc bytov.

Úrokové miery na hypotékach, ktoré za posledný rok výrazne narástli, majú v budúcnosti ďalej stúpať a mnohým rodinám zvyknutým na nižšie splátky z minulosti môžu spôsobiť existenčnú krízu. Úlohou štátu je vopred pripraviť mechanizmy na to, ako im pomôcť. V TASR TV to povedal predseda Národnej rady a hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Problémy sa podľa neho nebudú týkať len mladých rodín, pre ktoré sa hypotéka stane nedostupnou, ale aj tých, ktoré už hypotéku majú, ale skončí sa im fixácia úrokov. "Budú stúpať úrokové miery, ľudia o chvíľu nebudú mať z čoho platiť hypotéky. Niekto platí 300 - 400 eur mesačne, a zrazu bude musieť platiť 800," povedal Kollár.

Tvrdí, že systém výstavby lacných štátnych nájomných bytov napriek časovým sklzom v tomto volebnom období stihli kompletne pripraviť a sú podpísané zmluvy na prvých deväťtisíc bytov. "Čakáme ešte na povolenie Európskej komisie," konštatuje Kollár. Tento systém by podľa neho mohol v budúcnosti slúžiť aj ako záchranná sieť pre rodiny, ktorým pre dočasnú neschopnosť splácať vysoké hypotéky hrozí vysťahovanie z bytu.

image

Politické strany musia doručiť návrh kandidátnych listín do 2. júla, uviedol minister Šimko

Ľudia, ktorým by z dôvodu neschopnosti splácať zvýšené splátky hypoték hrozila strata bytu, by mali mať podľa neho možnosť požiadať štátnu agentúru, aby byt od banky prevzala do svojho vlastníctva. V takomto byte by mohli ďalej bývať ako nájomníci za štátom regulované nájomné. "A ak sa o niekoľko rokov situácia zmení, klesne úroková miera a on si znova vybaví hypotéku, môže agentúru späť požiadať, aby mu byt uvoľnila," vysvetľuje Kollár.

Systém štátno-súkromnej spolupráce postavený na základe zahraničných modelov neponúkajú v Sme rodina iba na riešenie bytovej otázky, ale aj vysokých cien potravín. Ak by štát vytvoril vlastný systém výkupu, distribúcie a predaja potravín, ktoré by nakupoval od súkromných výrobcov, podľa Kollára by tým vznikla obchodným reťazcom silná konkurencia. "Nebudú mať osempercentnú maržu, ale dvojpercentnú. Takú, akú majú v západnej Európe. Toto sú skúsenosti z Tirolska, Bavorska a Poľska, tam to už funguje," tvrdí Kollár.

image

Parlamentné voľby budú 30. septembra, termín vyhlásil Boris Kollár

Čo sa týka zvyšku aktuálneho volebného obdobia, Kollár chce urobiť všetko pre dobrú spoluprácu parlamentu a vlády odborníkov vrátane podpory aktuálnej požiadavky vlády na skrátené legislatívne konanie pri zmene legislatívy v rezorte školstva. "Krajina sa nezastaví preto, lebo tu máme úradnícku vládu a budú voľby," povedal s tým, že doterajšie kroky premiéra Ľudovíta Ódora považuje za korektné.

O prípadnej podpore vlády pri hlasovaní o dôvere sa podľa neho Sme rodina rozhodne až na základe konkrétneho znenia programového vyhlásenia vlády. "Teoreticky si to vieme predstaviť. Ale pán premiér Ódor tam bude do volieb bez ohľadu na to, či mu dôveru vyslovíme alebo nie," upozornil Kollár.

01 - Modified: 2023-06-09 10:27:36 - Feat.: 1 - Title: Politické strany musia doručiť návrh kandidátnych listín do 2. júla, uviedol minister Šimko 02 - Modified: 2023-06-09 10:24:35 - Feat.: 1 - Title: Parlamentné voľby budú 30. septembra, termín vyhlásil Boris Kollár 03 - Modified: 2023-06-09 09:17:05 - Feat.: 1 - Title: Šimko sa v Luxemburgu zdržal hlasovania pri návrhoch azylovej reformy, Kollár to ocenil
01 - Modified: 2023-09-30 21:42:24 - Feat.: - Title: Priebežné výsledky parlamentných volieb: Zistite, ako sa darilo stranám, poslancom, či kto vyhral v regiónoch 02 - Modified: 2023-09-26 14:15:14 - Feat.: - Title: Odsúdený právnik Zoroslav Kollár natočil video pre Borisa Kollára. Zneužil si SIS, obviňuje ho 03 - Modified: 2023-09-24 11:31:07 - Feat.: - Title: Kollár sa s Ficom zhodol v otázke posilnenia ochrany hraníc. Pohľad na vojnu na Ukrajine majú však rozdielny 04 - Modified: 2023-09-20 22:12:50 - Feat.: - Title: Našu ekonomiku treba rozhýbať, Kollár však na sociálne istoty siahať nechce. Matovič by zdanil banky 05 - Modified: 2023-09-20 08:16:59 - Feat.: - Title: Kollár vyzval na zabezpečenie ochrany hraničných priechodov s Maďarskom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2023 20:17