Eva Uličná je od minulého roka mentorkou v Regionálnom centre podpory učiteľov v Martine. FOTO: Archív Eva Uličná 
StoryEditor

Medzi učiteľmi panuje veľká únava, mnohí už zmenám nedôverujú, hovorí mentorka pedagógov (rozhovor)

08.12.2022, 19:32

V rozhovore s učiteľkou matematiky a informatiky Evou Uličnou z Martina sa dočítate:

  • Z akých dôvodov pedagógovia najčastejšie vyhľadávajú jej pomoc.
  • Prečo sú niektorí pedagógovia skeptickí voči reformám.
  • V čom je pripravovaná reforma vzdelávania iná ako tie predchádzajúce.

Pôsobíte ako mentorka v Regionálnom centre podpory učiteľov v Martine. Čomu konkrétne sa venujete?

Minulý rok sme začínali spolu s Rožňavou ako pilotné centrum. Boli sme úplne prvé dve centrá, ktoré vznikli a vytvárali sme know-how pre ostatných. Úvodný rok som centrum viedla. Mojou úlohou bolo vymyslieť, ako si získať dôveru škôl v regióne, ako s nimi nadviazať spoluprácu, čo ponúknuť, keď sa školy pre pandémiu vo veľkom zatvárali a nebolo možné organizovať žiadne podujatia. Tento školský rok tieto povinnosti už prebrala kolegyňa a môžem sa venovať len mentoringu a školeniam na témy, v ktorých sa cítim najkomfortnejšie. Sú to najmä digitalizácia a zviditeľňovanie myslenia na hodinách prostredníctvom myšlienkových rutín.

Úlohou regionálnych centier mala byť aj príprava učiteľov na reformu vzdelávania. Začali ste už aj s tým?

Všetko, na čom s učiteľmi pracujeme, bude súčasťou reformy. Na jej konkrétnom obsahu sa však ešte stále pracuje, takže po jeho zverejnení budeme tieto aktivity ešte viac konkretizovať. V tejto chvíli sa snažíme ukázať učiteľom, že im vieme poskytnúť kvalitnú odbornú podporu, ktorá tu pre nich je už teraz a bude aj vo chvíli, keď sa ich reforma začne priamo dotýkať. Mnohé prístupy a myšlienky, ktoré v reforme sú, už v školstve nájdete na niektorých školách viac, niekde menej. Podstatou je, aby to, čo je dobré a prínosné, sa do vyučovania zaviedlo naozaj systematicky a odborne. No a našou úlohou je už v tejto chvíli pripravovať reforme cestu a učiteľom pomôcť, aby boli na ňu pripravení.

image

Semafor plánu obnovy ukazuje červenú a oranžovú. Stovky miliónov eur pre školy sú v ohrození

Reformou vzdelávania sa má presunúť ťažisko z memorovania na získavanie reálnych skúseností. Musia vo svojom prístupe niečo zmeniť učitelia, aby sa to podarilo dosiahnuť?

Je to absolútne nevyhnutné. Môžete zaviesť akúkoľvek reformu, ale ak sa s tým učiteľ vnútorne nestotožní a neprijme ciele za svoje, reforma bude úplne zbytočná. Mali by sme sa posunúť od memorovania k tomu, že žiaci získavajú s vedomosťami aj ďalšie dôležité kompetencie. Na to však musíme učiteľov presvedčiť, aby sa od učenia pojmov presunuli k rozoberaniu nových poznatkov z viacerých strán, k bádaniu, zvažovaniu súvislostí s inými oblasťami, k aplikovaniu, formulovaniu postojov a podobne. Osnovy môžu byť akokoľvek dobré, ale ak učiteľ neposunie svoje ciele na hodine, neporozumie, čo sa od neho v rámci reformy očakáva a nebude schopný to aplikovať do svojej výučby, nikam sa neposunieme.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-12-06 14:34:48 - Feat.: 1 - Title: Zostali na Slovensku, no štipendium im nevyplatili. Cítime sa oklamaní, hovoria študenti 02 - Modified: 2022-12-04 23:00:00 - Feat.: 1 - Title: Žiaci mali dostať notebooky a tablety za 40 miliónov eur. Ministerstvo doteraz školám nič neposlalo 03 - Modified: 2022-11-07 23:00:00 - Feat.: 1 - Title: Byty pre učiteľov sú hudbou budúcnosti. V Bratislave zatiaľ bývajú aj v študentských izbách
01 - Modified: 2023-06-05 15:49:37 - Feat.: - Title: V súvislosti s reformou čakajú školákov veľké zmeny v testovaní 02 - Modified: 2023-06-05 12:46:12 - Feat.: - Title: Šéfka europarlamentu pre HN: Invázia na Ukrajinu je budíčkom. Roky sme od ruského problému odvracali oči 03 - Modified: 2023-06-04 21:58:00 - Feat.: - Title: Remišová pre HN: Pre Smer a Hlas je moje pôsobenie určite nešťastím. Peniaze netiekli ich kamarátom 04 - Modified: 2023-06-01 10:18:25 - Feat.: - Title: Zástupca vlády Rás al-Chajmá pre HN: Emiráty nie sú len Dubaj a krízy považujeme za nové príležitosti 05 - Modified: 2023-05-31 10:12:45 - Feat.: - Title: Bútora vyjadrenie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. jún 2023 20:13