StoryEditor

Vlaky zadarmo rozdeľujú Slovákov. Vznikla nová petícia

12.11.2014, 15:06
Autor:
SITASITA

Poslanec za Smeru-SD Anton Martvoň dúfa, že bezplatné cestovanie povedie k modernizácii a k navýšeniu počtu vlakov, ako aj k zlepšeniu podmienok cestovania vo vlakoch na Slovensku.

Petíciu na podporu bezplatného cestovania vo vlakoch v SR spustil dnes na internetovej stránke peticie.com poslanec za Smer-SD Anton Martvoň. "My, podporovatelia tejto petície, si myslíme, že bezplatné cestovanie vlakom ako opatrenie vlády Roberta Fica je solidárne, je v súlade so sociálnou politikou vlády SR a aj s politikou Európskej únie podporujúcej tento druh dopravy ako ekologický a bezpečný, pričom dúfame, že to v konečnej miere povedie k modernizácii a k navýšeniu počtu vlakov, ako aj k zlepšeniu podmienok cestovania vo vlakoch na Slovensku," uvádza sa v petícii.

Občania, ktorú petíciu podpíšu, plne podporujú vládou zavedenú bezplatnú prepravu cestujúcich v SR vo vozňoch 2. triedy v regionálnych a v diaľkových vlakoch realizovaných na objednávku štátu. "Konečne aj naši seniori, deti a mladí ľudia v SR budú mať po dlhšom čase od štátu niečo zadarmo, konkrétne bezplatné cestovanie vo vlakoch, ktoré ako prosociálne a solidárne opatrenie môže ešte aj napomôcť k cestovaniu týchto skupín za vzdelaním, za prácou, za zdravotnou starostlivosťou, za kultúrou, ale aj za turistikou a poznávaním krás Slovenska, pričom to budú môcť našim obyvateľom závidieť ešte aj obyvatelia iných krajín sveta," píše sa v petícii poslanca za Smer-SD.

"Pre spustenie petície som sa rozhodol preto, že vyše 80-tisíc ľudí si už požiadalo o vydanie preukazu na bezplatné cestovanie vlakom. Táto téma bola doteraz v médiách vykresľovaná skôr negatívne, hoci toto opatrenie môže pozitívne pocítiť viac ako dva milióny obyvateľov Slovenska," povedal pre agentúru SITA Martvoň.

Začiatkom novembra spustilo petíciu za zrušenie vlakov zadarmo občianske združenie Nová Generácia, bývalé mládežnícke združenie SDKÚ-DS. Vládny návrh umožniť dôchodcom a študentom cestovať vlakmi zadarmo považujú za nezodpovedný populizmus. Podľa šéfa NG Tomáša Smutného by vláda pomohla študentom viac, keby zrušila odvody z dohôd, ktoré sú nútení platiť študenti, ktorí popri štúdiu pracujú. "Momentálne to totiž vyzerá, že Robert Fico študentom viacej berie, ako dáva," povedal Smutný.

Premiér by sa podľa Novej Generácie mal tiež zamerať na pomoc študentom pri získavaní praxe počas štúdia a zlepšiť podnikateľské prostredie, aby mali absolventi viac možností zamestnať sa. "Sme dosť šikovní na to, aby sme si na cestovné zarobili, len musíme mať príležitosť," dodal Smutný. Od 4. novembra doteraz petíciu proti vlakom zadarmo podporilo na internete 25 678 občanov.

Martvoňova petícia zatiaľ ľudí na internete príliš nezaujala. Počas prvých štyroch hodín ju podporili len desiatky ľudí.

Cestovanie vlakom zdarma schválila vláda v októbri v rámci finančného, sociálneho a ekonomického balíčka. Na rokovanie ho predložil minister dopravy Ján Počiatek. Cestovanie zadarmo sa má vzťahovať na deti do 15 rokov, študentov do 26 rokov, ďalej na ľudí, ktorí dovŕšili 62 rokov a na poberateľov dôchodkov podľa zákona o sociálnom poistení. Zadarmo budú môcť títo ľudia cestovať vlakmi druhej triedy na vnútroštátnych linkách spoločností Železničná spoločnosť Slovensko a RegioJet. Náklady na toto opatrenie štát vyčíslil na 13 miliónov eur. Opatrenie vlády už kritizovali opozičné politické strany. Podľa nich chce vláda Roberta Fica týmto krokom prekryť zvyšovanie daní. Takisto podľa nich opatrenie diskriminuje ľudí, ktorí bývajú v obciach, ktoré železničné spojenie nemajú. Opatrenie podľa opozície tiež povedie k zvýšeniu cestovného v autobusoch, keďže dopravcovia budú potrebovať vykryť straty, ktoré im vzniknú odlevom cestujúcich do vlakov. Cestovanie vlakom zdarma začne platiť 17. novembra.

01 - Modified: 2006-12-19 07:34:00 - Feat.: 0 - Title: Prezident Gašparovič je presvedčený, že vládna koalícia vydrží celé štyri roky
01 - Modified: 2023-09-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Oszkár Világi pre HN: Ako je to s predvolebným Slovenskom 02 - Modified: 2023-09-19 10:00:41 - Feat.: - Title: Podľa štúdie investovalo Slovensko za 30 rokov do rozvoja ciest dvakrát viac než do železníc 03 - Modified: 2023-09-18 10:25:49 - Feat.: - Title: Novým šéfom železníc sa stal Radoslav Štefánek, výberové konanie sa konalo po viac než 20 rokoch 04 - Modified: 2023-09-14 11:11:47 - Feat.: - Title: Cestovaním vlakom ušetrili v minulom roku Slováci pol milióna ton oxidu uhličitého, železnice šetria aj miesto 05 - Modified: 2023-09-08 15:19:21 - Feat.: - Title: Zmena na dôležitej dopravnej tepne. Rýchliky medzi Viedňou a Bratislavou za 40 minút sú bližšie realite
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
24. september 2023 23:23