Prekročili ste už štyridsiatku? Či už áno alebo nie, oplatí sa vedieť, že od tohto momentu žijete na vypožičaný čas. Kým sa nerozvinula zdravotná starostlivosť, len máloktorému z našich predkov príroda dožičila viac času. „Do štyridsiatich rokov človeku väčšinou v rozumnom stave fungovali zuby, dobre videl a bol v takom fyzickom stave, aby prežil,“ vysvetľuje pre magazín Téma profesor David Sedmera z Anatomického ústavu 1. LF UK. Ešte v 17. storočí bol muž vo veku 35 až 42 rokov označovaný za starého a neskôr už za kmeťa.
Prvá vlna zmien sa týkala molekúl spojených s kardiovaskulárnymi chorobami a so schopnosťou organizmu metabolizovať kofeín, alkohol a tuky. Druhá vlna zahŕňala aj molekuly podieľajúce sa na regulácii imunity, metabolizmu sacharidov a funkcii obličiek. To môže aj vysvetľovať, prečo sa napríklad vo veku okolo 60 rokov prudko zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby a chorôb srdca a ciev. Molekuly ovplyvňujúce starnutie kože a svalov sa zmenili v oboch časových bodoch.
Podľa inej štúdie, ktorá testovala aj najstarších ľudí, prichádza potom ďalší skok v podobe zrýchleného starnutia vo veku okolo 78 rokov. Až do tejto štúdie sa pritom usudzovalo, že jediným prudkým výkyvom v starnutí je menopauza, keď u žien v súvislosti so stratou plodnosti začnú rýchlo ubúdať ženské hormóny – estrogény, ktoré ich dovtedy chránia pred mnohými chorobami. A zabezpečujú im v plodnej fáze života lepší kardiovaskulárny systém, schopnosť lepšie zvládať hladomory či epidémie infekčných chorôb.
V galérii prinášame päť tipov pre dlhý a zdravý život:
Vo vlastných rukách
Nuž, úvod neznie práve optimisticky. O to viac však môžeme precítiť vďaku za to, že ľudstvo sa vlastným umom a vôľou dokázalo natoľko vzoprieť evolúcii. A profitujeme z toho aj my, ktorí sme pre to nepohli ani prstom. Len za posledné storočie vzrástol priemerný vek dožitia o tridsať rokov. A naďalej stúpa.
Zostáva vám 74% na dočítanie.