RyanairReuters
StoryEditor

Piloti Ryanairu podporili 24-hodinový štrajk. Firma bude dotknutých zákazníkov informovať

04.07.2018, 11:18
Autor:
TASRTASR
Odborové zväzy pilotov uviedli, že včas oznámia leteckej spoločnosti ďalšie protestné akcie.

Piloti írskej spoločnosti Ryanair väčšinou hlasov podporili 24-hodinový štrajk, ktorý plánujú vo štvrtok 12. júla. Dôvodom je ich spor s vedením aerolínií o zmluvné podmienky.

Odborové zväzy pilotov uviedli, že včas oznámia leteckej spoločnosti ďalšie protestné akcie. Podľa odborárov ich Ryanair a ani ich požiadavky, neberie vážne a pokrok v oblasti zlepšovania odmeňovania a podmienok zamestnancov je príliš pomalý.

Spoločnosť označila štrajk za zbytočný

Ryanair vo svojom vyhlásení skonštatoval, že je sklamaný oznámením o štrajku, ktorý spoločnosť označila za zbytočný, keďže už predložila pilotom svoje návrhy, vrátane nového systému ročnej dovolenky, ktorý vychádza z požiadaviek materskej odborovej organizácie Fórsa.

Ryanair povedal, že vyzval Fórsu na stretnutie a diskusiu o týchto návrhoch, ale odborový zväz nereagoval na žiadnu z pozvánok.
Letecká spoločnosť oznámila, že sa skontaktuje so zákazníkmi, ktorých postihne štrajk e-mailom a textovou správou.

Írske združenie cestovných kancelárií ITAA vyjadrilo znepokojenie v súvislosti so štrajkom pilotov. Generálny riaditeľ Pat Dawson vyzval Ryanair a pilotov, aby vyriešili svoje vnútorné problémy a zabránili štrajku.

Medzinárodná federácia pracovníkov v doprave (International Transport Workers Federation) medzitým zorganizovala dvojdňový summit palubného personálu spoločnosti Ryanair z celej Európy v Dubline pod vlajkou Cabin Crew United. Rovnako varuje pred potenciálnymi protestmi, ak sa problémy nevyriešia.

Štrajk zasiahol 210 tisíc cestujúcich 

Ryanair v tejto súvislosti uviedol, že štrajk zamestnancov letovej prevádzky minulý mesiac zasiahol viac ako 210 tisíc cestujúcich, ktorým zrušili lety. Presnejšie štyri víkendové štrajky v júni a nedostatok personálu v Spojenom kráľovstve, Nemecku a vo Francúzsku, viedli minulý mesiac k zrušeniu vyše 1100 letov.

Štrajky personálu riadenia letovej prevádzky sú pre letecké spoločnosti nákladné a nepríjemné pre cestujúcich. Zvlášť, ak sa konajú vo Francúzsku, keďže mnohé lietadlá z Írska a Spojeného kráľovstva potrebujú využiť vzdušný priestor tejto krajiny, alebo si musia zvoliť dlhšiu trasu, aby sa jej vyhli.

Tieto protestné akcie sa v posledných rokoch stali "bežným problémom" v leteckej doprave, pričom v roku 2017 štrajkovali zamestnanci letovej prevádzky celkom 41 dní.

Napriek štrajkom však Ryanair minulý mesiac zvýšil počet cestujúcich o sedem percnt na 12,6 milióna ľudí. Jeho faktor obsadenosti zostal nezmenený na úrovni 96 percent.

01 - Modified: 2023-02-07 15:00:03 - Feat.: - Title: Smrdel som ako opičí pavilón, expedíciu som si platil sám, stála ma 90-tisíc. Hovorí o expedícii na južný pól Martin Navrátil 02 - Modified: 2023-02-07 23:00:00 - Feat.: - Title: Kde sa ohriať v zime? Pozrite si päť tipov na dovolenku pri mori, ktorá vás nezruinuje 03 - Modified: 2023-02-07 07:14:57 - Feat.: - Title: Francúzsko čakajú štrajky proti zvýšeniu veku odchodu do dôchodku. Môže sa zapojiť viac ako milión ľudí 04 - Modified: 2023-02-06 09:39:36 - Feat.: - Title: Desaťtisíce štátnych zdravotníkov v Británii vstúpili do najväčšieho štrajku za 75 rokov. Chcú vyššie platy 05 - Modified: 2023-02-04 11:00:00 - Feat.: - Title: Chudoba ako najväčšia turistická atrakcia. Údajne najľudnatejší ostrov sveta bol postavený na odpadkoch
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. február 2023 21:33