Leo Express začal jazdiť na južnej trati od konca roka 2023. FOTO: HN/Tomáš Garai
StoryEditor

Južná trať nesplnila očakávania, cestujúcich jej kradne diaľnica. Leo Express má aj tak za sebou slušný rok

24.07.2025, 00:00
  • Leo Express má za sebou prvý rok na trati medzi Bratislavou a Komárnom. 
  • Koľko ľudí odviezli jeho vlaky a ako sa naplnili pôvodné predpoklady? 
  • Rolu v tom zohralo aj čoraz väčšie vyťaženie rýchlostnej cesty R7 a diaľnice D4. 
  • V ďalších rokoch bude rastu brániť aj infraštruktúra. 

Koniec roka 2023 priniesol na našich železniciach veľkú zmenu. Na vyťaženej koľaji po Žitnom ostrove začal jazdiť nový dopravca so základňou v Česku – Leo Express.

Firma, ktorú z päťdesiatich percent vlastnia španielske štátne železnice Renfe, sa k prevádzke dotovanej linky dostala cez výberové konanie, ktoré prebehlo v kontexte našich koľají prvýkrát. 

Ambície dopravcu boli spočiatku jasné. Do svojich vlakov chceli ročne dostať 2,5 milióna cestujúcich a neskôr tento počet stupňovať až na štyri milióny pasažierov. Pre HN to v rozhovore povedal pred spustením prvých spojov šéf firmy Peter Köhler

Na stole sú aktuálne hospodárske výsledky dopravcu, ako aj bilancia za prvý ucelený rok. Vyzerá to tak, že realita za vtedajšími ambíciami mierne zaostáva.

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. jún 2026 08:51