StoryEditor

Škandál Volkswagenu značku "Made in Germany" nepoškodil, vyhlásila Merkelová

02.11.2015, 10:35
Autor:
ČTKČTK
Nemecká kancelárka Angela Merkelová poznamenala, že spoločnosť VW sa môže zotaviť z emisného škandálu, ak bude postupovať transparentne.

Škandál okolo falšovania emisných testov automobilkou Volkswagen nepoškodil značku Made in Germany. Uviedla to dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová. Dodala, že Volkswagen musí tento škandál vyriešiť transparentným spôsobom a uskutočniť štrukturálne zmeny, ktoré by zabránili, aby sa podobná situácia v budúcnosti opakovala.

"Bude veľmi záležať na tom, ako sa Volkswagen s touto záležitosťou vysporiada," povedala Merkelová. "Verím, že VW na tom zo všetkých síl pracuje," dodala.

Škandál vypukol 18. septembra, kedy americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) obvinila Volkswagen, že pri vozidlách s naftovými motormi používal softvér umožňujúci pri testovaní emisií skrývať vysoko nadlimitné hodnoty toxických oxidov dusíka.

Volkswagen priznal, že tento softvér inštaloval v celom svete do zhruba 11 miliónov áut, vrátane 1,2 milióna vozidiel českej divízie Škoda Auto. Najväčší škandál v osemdesiatročnej histórii koncernu prechodne zrazil trhovú hodnotu podniku až o tretinu, donútil k odchodu dlhoročného generálneho riaditeľa Martina Winterkorna a viedol k vyšetrovaniu po celom svete.

Nedávny prieskum spoločnosti Prophet však ukázal, že zhruba dve tretiny Nemcov považujú škandál za prehnaný a domnievajú sa, že Volkswagen naďalej vyrába vynikajúce vozidlá. Zhruba 60 percent respondentov podľa prieskumu predpokladá, že škandál z dlhodobého hľadiska nepoškodí značku Made in Germany. Aj nemecký zväz veľkoobchodníkov a exportérov BGA tento týždeň predpovedal, že škandál nebude mať na dobrú povesť nemeckých výrobkov dlhodobý vplyv.

01 - Modified: 2007-11-01 09:23:00 - Feat.: 0 - Title: Wüstenrot zaujíma len výkon a havárie
01 - Modified: 2025-11-27 18:27:39 - Feat.: - Title: Taliansko vydalo Nemecku Ukrajinca podozrivého zo sabotáže Nord Streamu. Previezli ho vrtuľníkom 02 - Modified: 2025-11-28 08:37:03 - Feat.: - Title: Realita automotive sektoru u nás: rekordné zisky nezakryjú problémy, prídu turbulentné časy 03 - Modified: 2025-11-25 23:00:00 - Feat.: - Title: Príbeh luxusného Porsche na Slovensku: značka najskôr Bratislavu zatajovala, dnes sa výrobou na Slovensku pýši 04 - Modified: 2025-11-25 12:52:03 - Feat.: - Title: Historický zlom vo Volkswagene. Prvýkrát vyvinie autá úplne mimo Nemecka 05 - Modified: 2025-11-21 14:35:13 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Bratislavský Volkswagen potvrdil zisk obrovského SUV. Útočiť má na Čínu aj USA
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 20:22