StoryEditor

Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného auta? Zárukou nemusí byť ani autobazár

29.09.2020, 11:40
Autor:
rperpe
Vozidlá od súkromných osôb či z menších autobazárov nemusia byť vždy riadne preverené, preto si treba dávať väčší pozor na technický stav auta i stočený tachometer.

Plánujete kúpu automobilu a nechcete minúť veľkú sumu peňazí? Alebo len dávate prednosť "zabehnutým" automobilom s lepšou výbavou za nižšiu cenu? V takýchto prípadoch je rozumnou voľbou jazdené auto, avšak najmä u nich si treba dať poriadny pozor. Kúpa auta, a najmä toho jazdeného, totiž nie je až takou jednoduchou záležitosťou, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Ponuka ojazdených vozidiel sa v dôsledku aktuálnej pandémie koronavírusu značne zúžila a množstvo ľudí je na tom ekonomicky zle, preto niektorí v predstave rýchlo získaných peňazí predávajú svoje auto aj so skrytými vadami, na stránkach dokonca inzerujú i neexistujúce vozidlá.

Prezrite si aj našu dávnejšiu galériu, v ktorej nájdete niekoľko tipov, na čo pri kúpe jazdenky nezabudnúť

​Problémom sa stal aj predaj dovezených automobilov zo zahraničia, kedy mnoho tuzemských predajcov ponúka autá v horšom stave. Vozidlá od súkromných osôb, ako aj z menších autobazárov nemusia byť vždy riadne preverené, preto si treba dávať väčší pozor jednak na technický stav auta, ako aj na stočený tachometer.

Automobilov s upraveným tachometrom, respektíve odometrom (počítadlom prejdenej vzdialenosti), sa na Slovensku objavuje stále veľké množstvo. Modely s nižším počtom najazdených kilometrov sú na trhu ojazdených áut logicky hodnotnejšie ako tie, ktoré majú najazdených kilometrov viac a práve to mnohých predajcov láka k manipulácií a umelému "zvyšovaniu" hodnoty áut znížením počtu najazdených kilometrov.

Najčastejšie však býva manipulované s tachometrom pri dovážaných autách zo zahraničia. Stočený tachometer môžeme rozpoznať aj voľným okom, napríklad, ak sa pod sklom prístrojovej dosky nachádzajú odtlačky prstov alebo iné nečistoty, ktoré by sa tam inak nemali príliš šancu dostať.

Ďalšou možnosťou je aj kontrola pomocou internetových databáz, kde vám na kontrolu stačí zadanie VIN kódu kupovaného auta. Overenie však vykonajte ešte pred samotnou kúpou, aby ste neskôr neľutovali zlé rozhodnutie a naletenie na podvod. Okrem počtu najazdených kilometrov vám v niektorých prípadoch systém skontroluje aj ďalšie záležitosti ohľadom vozidla, či nebolo kradnuté alebo či nie je majetkom leasingovej spoločnosti.

​​„Stav najazdených kilometrov dôkladne kontrolujeme, nespoliehame sa pri tom iba na údaje z ODO-PASS-u. Podľa dostupných záznamov tretích strán zhodnotíme, či u vozidla nie je podozrenie na neoprávnenú manipuláciu. Okrem toho máme ešte vlastnú databázu, v ktorej je približne 1,3 milióna vozidiel predaných od roku 1992 a tiež aj niekoľko miliónov záznamov o autách, ktoré navštívili náš výkup bez uzatvorenia obchodu,“ vysvetľuje opatrenia proti výkupu stočeného auta prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO Petr Vaněček.

„Kontinuálne tiež analyzujeme inzertnú ponuku ojazdených vozidiel v západnej a strednej Európe a sledujeme, ako sa mení ich nájazd po dovoze na Slovensko a tieto informácie si archivujeme. Súkromní predajcovia alebo menšie bazáre tieto možnosti nemajú,“ dopĺňa Vaněček.

Ďalším vážnym problémom by mohla byť kúpa automobilu, ktorý je v exekúcii. Dlžníci sa snažia auta zbaviť skôr, než si ho zoberie exekútor. V takejto situácii môžete skončiť bez auta a aj bez vrátenia peňazí, ktoré ste do kúpy takéhoto vozidla investovali. Praktické skúsenosti sú také, že až 90 percent ľudí si pred kúpou vozidlo vôbec nepreverí. Pritom vám takáto niekoľko eurová "investícia" do kontroly môže ušetriť či zachrániť podstatne vyššiu sumu financií - najmä teda ak plánujete kúpu drahšieho modelu.

Exekúcia sa vždy vzťahuje len na majiteľa auta, nie na automobil. Ak má majiteľ exekúciu, vozidlo je na dopravnom inšpektoráte blokované a nedá sa prepísať na nového majiteľa. „Skoro každý týždeň nám telefonujú podvedení ľudia, ktorí riešia tento problém. Žiaľ, vozidlo si vopred neoverili a až na dopravnom inšpektoráte im oznámili, že sa nedá prepísať na novú osobu“ informuje Asociácia overovateľov vozidiel.

​Ak nastane situácia, pri ktorej sa exekútor nevie dopátrať k vozidlu, príde na rad polícia, ktorá vám automobil zadrží. Ak je motorové vozidlo blokované a predávajúci túto skutočnosť pri podpise zmluvy zamlčí, musíte si podľa paragrafov 596 – 597 Občianskeho zákonníka vymáhať právo na odstúpenie od zmluvy.

Predávajúci je totiž povinný kupujúceho upozorniť na akékoľvek vady predávanej veci a teda automobilu. Problémom s takýmto vozidlom môžete predísť, ak si ho kúpite u veľkého a overeného predajcu, ktorý má dostatočné skúsenosti a je schopný takéto praktiky odhaliť. Menšie bazáre môžu ponúkať výhodnejšiu kúpu, no môže sa za tým skrývať i podvodný predaj. Pred samotnou kúpou si teda auto i predajcu dôkladne preverte a skúste získať aj reálne odporúčania alebo skúsenosti užívateľov. 

01 - Modified: 2023-05-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Máte na firmu napísané auto? Za takýchto podmienok ho môžete používať aj na súkromné účely 02 - Modified: 2023-05-26 11:39:47 - Feat.: - Title: Poistka nemusí pokryť škody. Poradíme, ako jazdiť v daždi a vyhnúť sa aquaplaningu 03 - Modified: 2023-05-26 09:44:29 - Feat.: - Title: Zmätený môže zostať i skúsený vodič. Dokážete zareagovať na pokyny policajta? 04 - Modified: 2023-05-25 12:38:54 - Feat.: - Title: Najpredávanejší elektromobil na Slovensku rozširuje ponuku. Aj o najluxusnejšiu Škodu 05 - Modified: 2023-05-25 09:45:18 - Feat.: - Title: Agresivita i elegancia. V novej generácii „päťky“ od BMW už idú spaľováky do úzadia
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
27. máj 2023 07:29