Ďalším bodom je motor. Je dobré ho pred predajom vyčistiť. Stačí vziať navlhčenú handru a priestor motora trochu umyť. Nemusíte to však preháňať, príliš naleštený motor môže u niekoho na druhej strane vzbudzovať podozrenie, že z motora tečie olej a čistením sa to snažíte maskovať. Neodporúčame umývať auto tlakom vody, pretože by sa mohli poškodiť citlivé časti, ako napríklad elektronika a podobne. Existuje mnoho prípravkov, vďaka ktorým dodáte agregátu krajší vzhľad.HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Čo robiť, ak vám neštartuje auto? Dôvodov môže byť mnoho, niektoré vyriešite i sami​

27.12.2021, 13:15
V zimnom období sa neraz stretávame s problémami so štartom vozidla, avšak zlá batéria je len jednou z možností. Aké môžu byť ďalšie príčiny?

Automobil mnohí zarytí motoristi berú ako člena rodiny, príkladne sa o neho starajú, robí im radosť, dáva im slobodu v pohybe, pre niektorých je to hobby a aj spôsob športového vyžitia pri návšteve pretekárskych okruhov. Absolútnou podstatou osobného automobilu je však preprava posádky z bodu A do bodu B, na čo autá využíva drvivá väčšina majiteľov.

Môže však nastať situácia, kedy ani táto základná úloha nie je splniteľná - ak totiž prídete k autu, nastúpite, otočíte kľúčikom v zapaľovacej skrinke a ... nestane sa nič. Nenaštartovanie auta môže postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek, zdrojov problémov je pritom hneď niekoľko. Niektoré sa odhaľujú ľahšie, iné vyžadujú odťah a návštevu servisného centra.

Nižšie sa pozrieme na tie najčastejšie a tie, ktoré môžete zvládnuť opraviť aj sami alebo s pomocou ochotných okoloidúcich vodičov. Základom je v krízovej situácii riešiť veci s rozvahou a zdravým rozumom. Keď motor neštartuje, neprepadajte ihneď panike. Môže ísť o banalitu a nemuselo sa pokaziť celé auto.

V galérii sme sa snažili popísať len niekoľko najčastejších a najlepšie identifikovateľných príčin neštartovania vozidla, dôvodov však môže byť samozrejme niekoľko - pri tých ďalších sa už bohužiaľ bez servisu alebo vybaveného odborníka nezaobídete. Príčinou totiž sú eventuálne i poruchy palivového systému, snímačov, zapaľovania, elektroinštalácie a mnoho ďalšieho.

Pochopiteľne, najlepšou prevenciou je včasná diagnostika problému, čo dosiahnete najlepšie pravidelnou údržbou a dodržiavaním všetkých servisných intervalov. Zanedbanie i drobnosti sa totiž môže neskôr pretaviť do väčšieho problému, finančne nákladnejšej opravy alebo práve do nepojazdného auta. A verte či nie, presne v tej najmenej vhodnej chvíli. 

01 - Modified: 2023-06-01 13:25:08 - Feat.: - Title: Chcete ochrániť svoj majetok? Advokát prináša 10 rád pre rodinné firmy, na čo si dať pozor 02 - Modified: 2023-06-01 12:46:16 - Feat.: - Title: Číňania vyrábajú autá pre Putina. V Nemecku aj napriek tomu dostávajú dotácie 03 - Modified: 2023-06-02 14:25:45 - Feat.: - Title: Kórejské UFO prichádza na Slovensko. Poznáme ceny luxusného rodinného MPV 04 - Modified: 2023-06-02 09:44:06 - Feat.: - Title: Dopyt po rodinných autách rastie. Tieto jazdenky si tento rok Slováci obľúbili najviac​ 05 - Modified: 2023-06-01 10:12:06 - Feat.: - Title: Tesla vás môže zabiť a v automobilke o tom dobre vedia, potvrdzuje veľký únik informácií​
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
02. jún 2023 17:12