StoryEditor

Hyundai obmedzí výrobu áut so spaľovacím motorom, preferovať začne elektrické

29.05.2021, 11:07
Autor:
ČTKČTKtajtaj
Väčšiu prednosť začína elektricky poháňaným vozidlám dávať i automobilka Hyundai, ktorá zníži počet konvenčných modelov, informuje iDNES.cz.

Juhokórejská automobilka Hyundai Motor oznámila, že zníži počet modelov so spaľovacím motorom, aby si uvoľnila zdroje na investície do elektromobilov.

Rušenie by sa mohlo týkať až polovice modelov s motorom na fosílne palivá, uviedol jeden zo zdrojov agentúry Reuters. Stratégiu podľa neho v marci schválilo vedenie firmy.

"Je to dôležitý obchodný krok, ktorý v prvom rade umožní uvoľniť peniaze na výskum a vývoj, aby sa spoločnosť zamerala na zvyšok, teda elektromotory, batérie a palivové články," uviedol zdroj, bez toho, aby plán časovo spresnil.

Automobilka na otázku Reuters reagovala konštatovaním, že zrýchľuje prijatie ekologickejších vozidiel poháňaných vodíkom či elektrinou. A dodala, že sa pokúsi zlepšiť efektivitu spaľovacích motorov v autách na rozvíjajúcich sa trhoch.

Rozširovať ponuku elektromobilov sa postupne chystá na trhoch, ako sú Spojené štáty, Európa a Čína. Do roku 2040 chce mať v ponuke len elektromobily.

Petr Michnik za továreň Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošoviciach na Frýdecko-Místecku povedal, že v sliezskom závode sa v dohľadnej dobe žiadne zmeny nechystajú. "Vlani sme obmenili všetky modely. Už robíme elektromobil Kona aj hybridy," doplnil Michnik.

Skupina Hyundai Motor, pod ktorú spadajú značky Hyundai, Kia a Genesis, má v pláne do roku 2025 predávať ročne milión elektromobilov. Na trhu s nimi chce do tej doby mať desaťpercentný podiel.

​Prechod k elektrickým autám urýchľujú vzhľadom ku sprísňujúcim sa emisným cieľom v Európe a Číne všetky veľké automobilky. Vysoké náklady na vývoj elektromotorov a zvyšovanie dojazdu pri elektrických áut niektoré z nich donútili prestať investovať do vývoja spaľovacích motorov.

"Hyundai prestal vyvíjať nové pohonné mechanizmy pre spaľovacie motory," povedal jeden zo zdrojov Reuters. Pre skupinu, ktorá patrí z hľadiska objemu predaja medzi desať najväčších výrobcov áut na svete, je tento krok obzvlášť dôležitý, pretože Hyundai má v tomto odvetví jeden z najširších radov technológií motorov a prevodoviek.

​Podľa iného zo zdrojov spresní stratégiu prechodu k rýdzo elektrickým vozidlám automobilka v nasledujúcich šiestich mesiacoch.

V apríli Hyundai oznámil, že v Číne, ktorá má najväčší automobilový trh sveta, zníži počet modelov s benzínovým motorom z pôvodných 21 na 14. Od budúceho roka tam chce každoročne predstavovať nové elektrické modely.

01 - Modified: 2023-03-21 14:19:46 - Feat.: - Title: Amerika pre Európu: Ford odhalil elektrický crossover, menom bude ľudí znova zavádzať 02 - Modified: 2023-03-21 10:27:45 - Feat.: - Title: S prezúvaním auta sa neunáhlite. Kedy je vhodná doba a ako skladovať pneumatiky? 03 - Modified: 2023-03-20 12:28:37 - Feat.: - Title: Legendy, ktoré jazdili aj po našich cestách. Spoznáte v kvíze ikonické autá 90. rokov? 04 - Modified: 2023-03-20 14:23:58 - Feat.: - Title: Veľké rokovania v Bruseli o konci spaľovákov: Slovensko neuvážene otočilo, hovorí pre HN Budajov tajomník 05 - Modified: 2023-03-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Elektromobil pod 20-tisíc eur príde do troch rokov, tvrdí šéf VW dohliadajúci na Škodu
menuLevel = 2, menuRoute = auto/automobilky, menuAlias = automobilky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
22. marec 2023 09:56