Prezident USA Joe Biden.FOTO: Reuters
StoryEditor

Biely dom žiada pre Ukrajinu ďalších takmer 12 miliárd dolárov

03.09.2022, 07:58
Autor:
TASRTASR

Žiadosť prichádza po augustovej prestávke v činnosti Kongresu, pričom do 30. septembra kongresmani musia schváliť pokračovanie financovania federálnych inštitúcií.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena požiadala Kongres o ďalších 11,7 miliardy dolárov na vojenskú a ekonomickú pomoc pre Ukrajinu. Oznámil to v piatok Biely dom, podľa ktorého Washingtonu dochádzajú peniaze na podporu tejto krajiny. Informácie boli prevzaté od televízie CNN a agentúry AP.

Najnovšia pomoc pre Ukrajinu by mala doplniť 40 miliárd dolárov schválených skôr v priebehu roka. Podľa vlády už boli vyplatené alebo vyčlenené na vyplatenie tri štvrtiny z tohto balíka vojenskej a rozpočtovej podpory.

image

Tank za odstreľovaciu pušku. V ukrajinskej armáde kvitne výmenný obchod s výzbrojou

V súvislosti s vojnou na Ukrajine žiada Biely dom aj ďalšie dve miliardy dolárov na zabezpečenie domácich energetických potrieb. Ide o urán pre americké jadrové reaktory v prípade poklesu ruských dodávok a vytváranie strategických rezerv Spojených štátov.

Žiadosť prichádza po augustovej prestávke v činnosti Kongresu, pričom do 30. septembra kongresmani musia schváliť pokračovanie financovania federálnych inštitúcií. V opačnom prípade by ich čakalo zatvorenie.

image

Reportáž z Litvy. Ako sa malá pobaltská republika postavila proti Rusom

Nová pomoc pre Ukrajinu je súčasťou širšieho balíka mimoriadnych výdavkov v celkovej hodnote 47,1 miliardy dolárov. Zvyšná časť týchto peňazí je určená na boj proti COVID-19 a opičím kiahňam, ako aj pomoc po prírodných pohromách vo viacerých štátoch USA.

Spojené štáty poskytli Ukrajine od začiatku ruskej invázie z 24. februára vojenskú pomoc za približne 13 miliárd dolárov, uviedol predstaviteľ americkej Rady pre národnú bezpečnosť pre CNN. Ďalších sedem miliárd smerovalo na priamu rozpočtovú podporu a vyše 1,5 miliardy na humanitárnu pomoc Ukrajine a ukrajinským utečencom.

01 - Modified: 2022-09-02 11:26:36 - Feat.: 1 - Title: Tank za odstreľovaciu pušku. V ukrajinskej armáde kvitne výmenný obchod s výzbrojou 02 - Modified: 2022-09-02 08:39:38 - Feat.: 1 - Title: Politika Európskej únie voči Ukrajine je hlúpa a nie je v našom záujme, hovorí chorvátsky prezident 03 - Modified: 2022-08-30 13:12:18 - Feat.: 1 - Title: Bielorusko ľuďom vysvetľuje, že krajina prosperuje. V skutočnosti ekonomiku drvia sankcie 04 - Modified: 2022-09-20 10:15:02 - Feat.: 0 - Title: Reportáž z Litvy. Ako sa malá pobaltská republika postavila proti Rusom
01 - Modified: 2023-05-28 16:14:17 - Feat.: - Title: Starosta Kličko vysvetlil "zemetrasenie" v Kyjeve prepravou nových zbraní 02 - Modified: 2023-05-28 14:35:56 - Feat.: - Title: Dvojročnú Ukrajinku hľadali štyri dni v lese, našli ju živú 03 - Modified: 2023-05-26 18:24:56 - Feat.: - Title: VIDEO: Zverejnili zábery z nájazdu na Belgorod. Nepriateľ sa panicky skrýval v záhradách, tvrdia legionári 04 - Modified: 2023-05-26 09:48:57 - Feat.: - Title: Hlavným cieľom je Putin, priznali „tajní“ z Kyjeva. Spájajú ich s viacerými útokmi vrátane atentátu 05 - Modified: 2023-05-25 14:22:27 - Feat.: - Title: Šéf ukrajinského parlamentu v Poľsku kondoloval rodinám obetí volyňského masakru
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. máj 2023 05:13