Vlajky Číny a Taiwanu, medzi ktorými sa stupňuje konflikt. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Čína je odhodlaná bojovať do konca, aby Taiwanu zabránila vyhlásiť nezávislosť

12.06.2022, 09:47

Stalo sa tak v čase, keď pre tento ostrovný štát stúpa napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Čína bude "bojovať až do samého konca", aby zabránila Taiwanu vo vyhlásení nezávislosti. V nedeľu to podľa agentúry AFP uviedol čínsky minister obrany Wej Feng-che. Stalo sa tak v čase, keď pre tento ostrovný štát stúpa napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou.

"Budeme bojovať za každú cenu a až do samého konca. Toto je  pre Čínu jediná voľba," povedal Wej Feng-che na bezpečnostnom summite v Singapure.

Varoval, že tí, ktorí sa usilujú o nezávislosť Taiwanu v snahe rozdeliť Čínu, určite nedosiahnu svoj cieľ.

"Nikto by nemal podceňovať rozhodnosť a schopnosť čínskych ozbrojených síl chrániť územnú celistvosť Číny," varoval Wej Feng-che.

image

Ukrajina dneška môže byť zajtra východnou Áziou, varuje japonský premiér

Prejav čínskeho ministra zaznel deň po tom, čo americký minister obrany Lloyd Austin obvinil Čínu z "provokatívnych a destabilizačných" vojenských aktivít v blízkosti Taiwanu.

Austin a Wej sa v piatok stretli v Singapure. Obe strany zopakovali, že by chceli svoje vzťahy zlepšiť, nič však nenasvedčuje tomu, že by v riešení nezhôd došlo k prelomu, konštatuje agentúra Reuters.

Austin uviedol, že Spojené štáty budú naďalej stáť pri svojich spojencoch vrátane Taiwanu. Zopakoval, že politika Spojených štátov voči Taiwanu sa nezmenila.

Čínsky minister varoval, že Peking nebude váhať použiť silu, ak by Taiwan vyhlásil nezávislosť.

Spojené štáty nemajú s Taiwanom oficiálne diplomatické vzťahy, no v poslednom čase stupňujú svoju podporu tomuto ostrovu. Čína považuje Taiwan za súčasť svojho. Tchaj-pej dlhodobo tvrdí, že je odhodlaný brániť svoju slobodu, demokraciu a bezpečnosť.

01 - Modified: 2023-10-02 06:37:50 - Feat.: - Title: Číňania rekordne skupujú žreby. Veria, že sa zabezpečia proti extrémnej nezamestnanosti 02 - Modified: 2023-09-30 08:51:27 - Feat.: - Title: Čínska ekonomika sa odráža od dna, aktivita tovární sa po pol roku zvýšila 03 - Modified: 2023-09-29 12:17:37 - Feat.: - Title: Logistické peklo. V Rusku sa hromadia kontajnery po prudkom náraste exportu z Číny 04 - Modified: 2023-09-28 12:31:25 - Feat.: - Title: Čína a Saudská Arábia zorganizujú spoločné námorné cvičenia 05 - Modified: 2023-09-28 10:17:13 - Feat.: - Title: Čínske ministerstvo kritizuje obrannú stratégiu Taiwanu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2023 11:22