StoryEditor

Jedlo s najkrajším výhľadom na Prahu. Takto to vyzerá v päťdesiatmetrovej výške

13.09.2018, 13:00
Autor:
jeijei
Praha aktuálne hostí obľúbenú svetovú atrakciu.

Prakticky každého láka mať pri obede alebo večeri v reštaurácii výhľad na panorámu mesta, v ktorom sa práve nachádza. Kulinárska atrakcia Dinner in the sky (Večera v oblakoch) ponúka asi ten najlepší výhľad zo všetkých. Večeriate až v päťdesiatmetrovej výške nad zemou, uvádzajú Lidovky.

Skupinka ľudí si prezerá špeciálne upravenú plošinu a väčšine aspoň na chvíľu prebehne hlavou, či je všetko dobre pripevnené. Na plošine je totiž dvadsaťdva sedadiel a každé je k nej privarené jedinou rúrkou.

Pokoj nepridáva svojim vtipom ani čašník. "Všimli ste si, že je celá plošina zavesená len na dvoch oceľových podporách?"  Cestu absolvuje až osemkrát za deň a pohľady niektorých ľahko vydesených návštevníkov ho zjavne bavia.

Pozrite si, ako vyzerá posedenie v päťdesiatmetrovej výške v archívnom videu:

​​V tej chvíli sa začne plošina zavesená na žeriave priamo v srdci pražských Riegrových sadov dvíhať a návštevníci sa rozhliadajú okolo seba. Bude sa totiž jesť s výhľadom, ktorý doteraz zažil málokto z nich.

Hosťom pomáha zahnať nepríjemné predstavy padajúcej plošiny pohárik bieleho vína, ktoré rozlieva jeden z čašníkov pripútaných v strede plošiny. Pri tom varuje všetkých prítomných pred manévrovaním s príbormi, pohármi, obrúskami alebo mobilmi.

Praha hostí obľúbenú atrakciu

Všetkých totiž láka spraviť si selfie s výhľadom na Prahu, ale vytiahnuť mobil ľahko spotenými rukami nad päťdesiatmetrovou priepasťou nie je žiadna sranda. "Už vám niečo spadlo?" - pýta sa jeden z hostí.

"Servítky odlietavajú celkom často. Videl som aj spadnutú vidličku a večer, keď je tma, spadne občas špunt," odpovedá čašník. Do dvoch minút je plošina v maximálnej výške a rovnako rýchlo dokáže byť aj späť, napríklad keď niekto potrebuje ísť na toaletu alebo sa hosťom urobí nevoľno.

Nepríjemný pocit sa ale podarí všetkým rýchlo prekonať a užívajú si úchvatný výhľad na pražskú panorámu. V krásnom počasí je vidieť Pražský hrad, Petřín alebo staromestské aj malostranské veže.

Navyše na všetkých čaká luxusné menu pripravené šéfkuchárom Daliborom Navrátilom. Skúsený kuchár, ktorý bol žiakom kulinárskych es Jeana Phillipa Rowbatchefa alebo Joela Robouchonna, si pre návštevníkov pripravil tri chody.

​Dva pripravuje priamo na plošine, aby bolo jedlo čo najčerstvejšie, pre ingrediencie na špecializovaný dezert sa dokonca musí ísť na chvíľu dole na zem.

Pri jedle sa pripútajte, prosím

Nápad na jedlo s výhľadom vznikol v Belgicku a vďaka svojej rastúcej popularite sa rýchlo rozšíril po svetových metropolách.

V pražských Riegrových sadoch sa vždy na pár dní objavuje už niekoľko rokov. Miesto na sedenie pripomína nielen tvarom, ale aj popruhmi sedadlo v pretekárskom automobile. Každý hosť je starostlivo priviazaný tromi pásmi, ktoré dodávajú aj pocit bezpečia.

Prvé pocity po pripútaní evokujú situáciu pred jazdou na horskej dráhe, nič podobné ale na plošine s luxusnými pokrmami nehrozí. Keď sa plošina vo výške upokojí, rovnaký pocit sa dostaví aj u väčšiny klientov a prevažujú užasnuté pohľady na Prahu.

V priebehu konzumácie jedla sa plošina niekoľkokrát pomaly otočí dookola, aby si všetci mohli dopriať 360 stupňový výhľad. Navrchu už má človek minimum starostí. Tou jedinou je boj s pevnými popruhmi, ktoré nedovolia príliš sa nakloniť nad tanier. Aj tak je ale zážitok, hlavne počas pekného počasia, prakticky dokonalý.

Koľko to stojí (v prepočte na eurá)?

  • brunch (ľahký obed): 44,70 eur
  • obed: 59,95 eur
  • večera: 120,91 eur
  • večera pri západe slnka: 142,24 eur
  • koktejl: 37,59 eur

Tak teda dobrú chuť.

01 - Modified: 2023-05-23 20:55:00 - Feat.: - Title: Do Prahy pricestoval britský princ Edward, ocení mladých a stretne sa s Pavlom 02 - Modified: 2023-05-25 06:00:00 - Feat.: - Title: Účet, pri ktorom ti zabehne. Pozreli sme sa, v ktorých európskych hlavných mestách zaplatíš za večeru najviac a najmenej 03 - Modified: 2023-05-20 13:30:00 - Feat.: - Title: Obľúbený podnik Žufaňa sa vracia do gastrosveta. Prezradili termín aj miesto otvorenia, kde ich nájdeš? 04 - Modified: 2023-05-23 13:26:54 - Feat.: - Title: Smútok na bratislavskej gastroscéne. Obľúbený podnik po šiestich rokoch definitívne končí 05 - Modified: 2023-05-20 08:18:39 - Feat.: - Title: Olga Hepnarová bola poslednou ženou popravenou v Československu. Pozreli sme sa do vyšetrovacieho spisu, toto v ňom chýbalo
menuLevel = 2, menuRoute = style/gastro, menuAlias = gastro, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
01. jún 2023 20:52