Reuters

Sagan k zeleným dresom pridal aj cyklámenový, siedmy v histórii získal oba

30.05.2021, 15:16
V bodovacej súťaži Sagan nazbieral 136 bodov, o 18 viac ako druhý Davide Cimolai z Talianska.

Kolumbijský cyklista Egan Bernal sa stal víťazom 104. ročníka Giro d'Italia. Jazdec stajne Ineos Grenadiers triumfoval na trojtýždňových etapových pretekoch časom 86:17:28 h.

Druhý skončil domáci Damiano Caruso (Bahrain-Victorious) s mankom 1:29 minúty, tretí bol Brit Simon Yates (BikeExchange), ktorý stratil už 4:15 min.

Slovák Peter Sagan získal cyklámenový dres za víťazstvo v bodovacej súťaži, potvrdil ho príchodom do cieľa v záverečnej 21. etape, ktorou bola časovka na 30,3 km zo Senaga do Milána.

V bodovacej súťaži nazbieral 136 bodov, o 18 viac ako druhý Davide Cimolai z Talianska (Israel Start-Up Nation). Poslednú etapu vyhral najväčší favorit Filippo Ganna z Ineosu.

Trojnásobný majster sveta Sagan tak pridal triumf v bodovacej súťaži na Gire k siedmim víťazstvám v súťaži o zelený dres na Tour de France.

V historických tabuľkách sa dostal na druhé miesto medzi víťazmi bodovačky na pretekoch Grand Tours, osem triumfov má na konte aj Ír Sean Kelly (4xTour, 4xVuelta), na čele je s deviatimi Nemec Erik Zabel (6xTour, 3xVuelta). Tridsaťjedenročný Sagan je len siedmy cyklista, ktorý vyhral šprintérsku súťaž na Tour aj na Gire.

Bernal mal pred záverečnou časovkou náskok 1:59 minúty pred druhým Carusom a i keď je v jazde proti chronometru papierovo o čosi slabší ako jeho súper, dvojminútová rezerva bola dostatočná na to, aby si ružový dres udržal.

Záverečnú etapu vyhral podľa predpokladov jeho tímový kolega Filippo Ganna z Talianska, ktorý triumfoval aj v úvodnej časovke tohtoročnej edície pretekov a vyhral aj tri všetky vlaňajšie časovky na Gire.

Podarilo sa mu to napriek tomu, že mal v závere trate defekt. Druhý skončil Francúz Remi Cavagna z Deceunincku-QuickStep. hoci v predposlednej zákrute narazil do bariéry.

Na víťaza pritom stratil len 12 sekúnd. Tretie miesto obsadil ďalší Talian Edoardo Affini z Jumbo-Visma s mankom 13 sekúnd. Sagan skončil v záverečnej etape na 57. priečke s mankom 2:59 minúty. V celkovom poradí obsadil 117. pozíciu (+4:46:24 h).

01 - Modified: 2021-05-17 15:27:40 - Feat.: 0 - Title: VIDEO: Sagan predviedol skvelý špurt, ovládol etapu na Giro d'Italia 02 - Modified: 2021-05-28 07:26:31 - Feat.: 0 - Title: Giro d´Italia: Sagan dostal po 18. etape pokutu za zastrašovanie
01 - Modified: 2024-04-03 22:06:46 - Feat.: - Title: "Je čas zasadnúť opäť do sedla." Sagan začal po operácii trénovať 02 - Modified: 2024-03-21 17:27:20 - Feat.: - Title: V Senici našli telo zastrelenej cyklistky. Vrahom má byť bývalý manžel, ktorý si potom vzal život 03 - Modified: 2024-03-19 13:50:00 - Feat.: - Title: KVÍZ Viete, ktoré známe osobnosti si kúpili druhý domov a kde? Otestujte sa! 04 - Modified: 2024-02-23 13:28:51 - Feat.: - Title: Peter Sagan musel podstúpiť operáciu. Má problémy so srdcom a bude musieť vynechať preteky 05 - Modified: 2023-12-16 19:02:53 - Feat.: - Title: Víťazom ankety Zlatý pedál sa stal premiérovo Martin Svrček
19. apríl 2024 00:33