Juraj Cintula, obžalovaný pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku spáchaný na chránenej osobe, a jeho obhajca Namir Alyasry v súdnej sieni Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. FOTO: TASR/J. Krošlák
StoryEditor

Deň pred verdiktom: Útočil Cintula na premiéra či na vládu a je dôležité, či mal Fico nepriestrelnú vestu?

20.10.2025, 00:00
  • Vyše roka od atentátu na premiéra si útočník Juraj Cintula v utorok​ vypočuje verdikt. 
  • Poškodený Robert Fico sa na procese nezúčastní, nebol ani na jednom pojednávacom dni a jeho svedectvo o udalosti si prítomní v súdnej sieni vypočuli zo záznamu. 
  • Senát sudcu Igora Králika bude rozhodovať o výške trestu, no očakáva sa, že procesné strany sa odvolajú a prípad tak skončí na Najvyššom súde.

Hrozí mu doživotný trest, no obeti sa neospravedlnil. Priznáva vinu, ale súčasne tvrdí, že sa rozhodol strieľať v poslednej chvíli, lebo mu politik prišiel sám do rany. Vyše roka od atentátu na premiéra si útočník Juraj Cintula v utorok​ vypočuje verdikt. 

Senát sudcu Igora Králika bude rozhodovať o výške trestu, no očakáva sa, že procesné strany sa odvolajú a prípad tak skončí na Najvyššom súde. Poškodený Robert Fico sa na procese nezúčastní, nebol ani na jednom zo šiestich pojednávacích dni a jeho svedectvo o udalosti si prítomní v súdnej sieni vypočuli zo záznamu. 

Atentátnik päťkrát vystrelil na premiéra z bezprostrednej blízkosti, keď Fico po výjazdovom zasadnutí vlády v Handlovej prišiel pozdraviť dav. Spôsobil mu poranenia v oblasti brucha, bedrového kĺbu, predlaktia a palca na pravej nohe.

Aj po ukončenom vyšetrovaní a vypočutí svedkov nemáme odpovede na všetky otázky. Napríklad nie je úplne jasné, či o jeho plánovanom čine niekto vedel a dalo sa mu tak zabrániť. A tiež, aký bol jeho reálny motív - chcel politika len postrašiť alebo ho naozaj zabiť? Otázne zostáva aj to, či mal premiér nepriestrelnú vestu, ak sa rozhodol pristúpiť k davu na námestí. A ak ju nemal, prečo mu v tom ochrankári nezabránili.

Motív činu

Išlo len o náhodný čin frustrovaného staršieho dôchodcu alebo vopred naplánovaný útok na verejného činiteľa? 

Cintula krá...

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. jún 2026 15:20