Veronika Remišová. FOTO: TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Predĺženie električky v Petržalke malo byť hotové, fázovanie je len záloha, odkazuje Remišovej rezort

08.03.2023, 11:08
Autor:
TASRTASR

Ministerstvo pripomína, že projekt, za ktorý zodpovedá rezort dopravy, je pod zvýšeným dohľadom zo strany Európskej komisie, keďže nadväzuje na prvú etapu výstavby.

Predĺženie električkovej trate v bratislavskej Petržalke malo byť hotové už dávno, jeho fázovanie je iba záložným plánom. Pôjde na úkor iných projektov, ktoré mohli byť financované z nových eurofondov.

Uviedli to z ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Nedávne schválenie eurofondov na projekt, ktorý je aktuálne vo výstavbe, však rezort víta.

"Dohoda medzi ministerstvom dopravy a hlavným mestom nič nemení na fakte, že projekt petržalskej električky mal byť už dávno hotový alebo aspoň zrealizovaný v dobiehajúcom programovom období, teda do konca roka 2023," skonštatovali z MIRRI.

Ministerstvo pripomína, že projekt, za ktorý zodpovedá rezort dopravy, je pod zvýšeným dohľadom zo strany Európskej komisie, keďže nadväzuje na prvú etapu výstavby. Jeho realizácia sa očakávala plynule po ukončení prvej etapy, čo sa však nestalo.

"Keď sa projekty nestíhajú a vypadávajú na poslednú chvíľu, negatívne to ovplyvňuje celkové čerpanie," povedali z rezortu s tým, že na webe majú zverejnený zoznam zazmluvnených projektov, ktoré sú stále v štádiu realizácie a musia byť dokončené do konca tohto roka.

Po zazmluvnení projektov zo strany ministerstiev, ktoré sú zodpovedné za operačne programy, je čerpanie plne v rukách prijímateľov projektov. Je podľa MIRRI dôležité, aby plnili načas harmonogram s cieľom využiť eurofondy do konca roka. "Preto je aj zodpovednosťou hlavného mesta, aby vyčerpalo celú alokáciu z eurofondového balíka, ktorý dostalo, do konca roka 2023," podotkol rezort.

Výstavbu trate za vyše 70 miliónov eur bez DPH v úseku Bosákova - Janíkov dvor spustili koncom novembra 2021. Väčšina nákladov má byť hradená z eurofondov. Hlavné mesto dlhodobo deklaruje, že neprepadnú.

Práce realizuje vysúťažená skupina dodávateľov zo Združenia NS MHD Petržalka (spoločnosti Aldesa Construcciones Polska a Aldesa Construcciones).

Primátor Bratislavy Matúš Vallo nedávno potvrdil, že projekt sa nestihne dokončiť v pôvodne plánovanom termíne, teda do konca tohto roka. Stavbu by podľa neho mali ukončiť budúci rok a električka by mohla začať jazdiť v prvej polovici roka 2024.

01 - Modified: 2023-09-18 12:27:16 - Feat.: - Title: Pellegriniho Hlas žiada Remišovú vysvetliť financovanie domu, tá podáva trestné oznámenie 02 - Modified: 2023-09-17 08:44:00 - Feat.: - Title: Nový objekt gastroprevádzky v bratislavskom Sade Janka Kráľa hľadá nájomcu 03 - Modified: 2023-08-22 10:33:27 - Feat.: - Title: Ministerstvo stále nevie, ako električky ovplyvnia Slovenské národné divadlo. Mesto Bratislava nereagovalo 04 - Modified: 2023-08-23 09:08:29 - Feat.: - Title: Ikonu Petržalky po vyše 30 rokoch zavreli, teraz sa vracia. Podnik otvorí už čoskoro 05 - Modified: 2023-08-21 09:20:29 - Feat.: - Title: Najlepšou cestou k suverenite je úcta k vlastným dejinám i vzdelanosť, pripomína Remišová boj za slobodu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. september 2023 06:32