Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský počas podania výpovedí lekárov v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) 29. septembra 2022 v Bratislave. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Núdzový stav by bola posledná kvapka. Prípustná je iba dohoda s lekármi, zhodli sa Cigániková a Krajčí

13.11.2022, 15:02
Autor:
TASRTASR

Jana Bittó Cigániková upozornila, že nátlak na lekárov by ich mohol odradiť od práce v slovenskom zdravotníctve úplne. Obdobne to vníma aj exminister.

Niet inej cesty, než je dohoda s lekármi. Ak sa memorandum navrhnuté ministerstvom zdravotníctva trochu spresní, mali by ho lekári podpísať. Zhodli sa na tom poslanci Národnej rady Jana Bittó Cigániková (SaS) a Marek Krajčí (OĽANO) v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Nechceli hovoriť o iných možných riešeniach, kolaps zdravotníctva nepripúšťajú. Nepovažujú za dobré ani vyhlásenie núdzového stavu pre zdravotníctvo.

Memorandum a zvýšenie platov

"Nie je to čiernobiele. Je pravda, že lekári majú dôvod sa sťažovať a je dobré, že tlačia na systémové zmeny. Škoda, že tak nerobili skôr," podotkla Bittó Cigániková.

Požiadavka na zvýšenie platov sa podľa nej nedá splniť hneď, je za postupné navyšovanie. Nerozumie, kde sa pri rokovaniach stala chyba, keďže v parlamentnom zdravotníckom výbore prešli požiadavky lekárov a zhodli sa na riešeniach aj termínoch.

image

Protest lekárov: V decembri sa obmedzia operačné zákroky, bez anestéziológov to nepôjde, hlásia nemocnice

"Odborári poukazujú na jeden z najväčších problémov, a to je žalostný stav srdca zdravotníctva, a tým sú nemocnice, najmä tie koncové," povedal Krajčí. Vysvetlil, že tie poskytujú najkomplexnejšiu zdravotnú starostlivosť a generujú zdravotníckych profesionálov.

"Keď nebudú dobre fungovať a nebudú dobre zaplatené, tak sa naše zdravotníctvo postupne rozpadne," dodal. Problém vidí najmä v tom, že nie je definovaná cenotvorba nemocníc. S Bittó Cigánikovou súhlasí, že ustanovenie o zabezpečení platieb z poistného pre všetky nemocnice treba jasnejšie formulovať.

Nezhodli sa, či rezorty zdravotníctva a financií postupujú dobre. Bittó Cigániková vyčíta ministerstvu financií, že na ňom rok a pol stáli platy zdravotníkov. Krajčí podotkol, že táto otázka je vyriešená. Podčiarkol, že lekárom ide o ďalšie systémové zlepšovanie zdravotníctva. "Všetci sa spoliehame na to, že sa dohodnú. Tu neexistuje riešenie, že sa nedohodnú," uviedol.

Obaja sú proti núdzovému stavu

Krajčí aj Bittó Cigániková odmietajú vyhlásenie núdzového stavu v prípade odchodu lekárov. Poslankyňa upozornila, že nátlak by ich mohol odradiť od práce v slovenskom zdravotníctve úplne. Obdobne to vníma aj Krajčí. Upozornil, že ak by lekári napokon 1. decembra nenastúpili do práce, odložia sa plánované operácie a bude ťažké zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Krajčí nepovedal, či bude novým šéfom zdravotníckeho výboru po odvolaní Bittó Cigánikovej. Ak by ho navrhli, nebude poslancom hovoriť, aby zaňho nehlasovali. Označil za hypotézy, že sa OĽANO nezúčastnilo na odvolávaní Bittó Cigánikovej z postu šéfky výboru pre to, aby im neodvolali ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).

image

V platoch sú slovenskí lekári a učitelia ďaleko za Čechmi. Prečo? (analýza)

Bittó Cigániková trvá na tom, že ju odvolali pre jej boj za práva žien. Poukázala na to, že výbor teraz môže riadiť jeho podpredsedníčka Anna Záborská (OĽANO).

Čo sa týka predčasných volieb do NR SR, podľa Bittó Cigánikovej by to bolo lepšie. Uviedla, že za takýto návrh i za odvolávanie členov vlády bude hlasovať.

Zároveň označila za vylúčené, že by Krajčí nahradil Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) na poste ministra zdravotníctva. "Vylúčené nie je nič," reagoval Krajčí na otázku, či táto možnosť vylúčená je.

01 - Modified: 2022-11-13 10:00:00 - Feat.: 0 - Title: Pediatri na Slovensku zaočkovali desiatky detí, ktoré ušli pred vojnou z Ukrajiny 02 - Modified: 2022-11-12 11:00:00 - Feat.: 0 - Title: Presúvaš si každé ráno budík o desať minút? Prečo sa to deje a čo to s tebou urobí 03 - Modified: 2022-11-12 07:00:00 - Feat.: 0 - Title: Morbídne obézny Peter trpí arytmiou srdca, ale nemôžu ho operovať. Operačný stôl ho neunesie! 04 - Modified: 2022-11-11 17:16:26 - Feat.: 0 - Title: Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií: V budúcom roku spustíme novú verziu elektronickej PN
01 - Modified: 2023-09-22 09:36:56 - Feat.: - Title: SaS chce zrýchliť čerpanie eurofondov aj elektronizáciu procesov 02 - Modified: 2023-09-22 08:37:23 - Feat.: - Title: BSK do Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy začlení oblasť zdravotníctva 03 - Modified: 2023-09-22 09:10:44 - Feat.: - Title: Poďme zavrieť Kaliňáka, Slovensko má unikátnu príležitosť, vyhlásil Matovič. A podal trestné oznámenie 04 - Modified: 2023-09-21 14:13:59 - Feat.: - Title: Buďte zodpovední a neklamte voličov. SaS vyzvala strany s nízkymi preferenciami k odstúpeniu z volieb 05 - Modified: 2023-09-21 14:30:00 - Feat.: - Title: Michal Šimečka v obkľúčení
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. september 2023 14:38