Členovia čestnej stráže stoja pri rakve bývalého sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova v Stĺpovej sále Domu odborov v Moskve. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Rusko sa lúči s Gorbačovom, Západ je zastúpený len diplomatmi, prišiel aj Medvedev

03.09.2022, 12:38
Autor:
TASRTASR

Západné krajiny sú zastúpené na úrovni veľvyslancov a diplomatov, keďže Rusko v reakcii na sankcie uvalené za inváziu na Ukrajinu zakázalo viacerým zahraničným politikom vstup na svoje územie.

V Stĺpovej sále Domu odborov v Moskve prebieha od desiatej hodiny miestneho času posledná rozlúčka s prvým a jediným sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom, ktorý zomrel v utorok vo veku 91 rokov po "vážnej a dlhej chorobe".

Podľa svetových agentúr a ruských médií sa pred Domom odborov vytvoril dlhý rad ľudí, ktorí prišli osobne vzdať úctu Gorbačovovi. Policajti ich dovnútra púšťali po skupinách.

Prišiel aj Medvedev

Otvorená rakva s Gorbačovovým telom, ku ktorej ľudia kladú kvety, bola lemovaná čestnou strážou. Pri rakve sedela Gorbačovova dcéra Irina Virganská a jeho dve vnučky, píše agentúra AP.

image

V Moskve začal pohreb s bývalým sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom, Putin štátne pocty odoprel

Na poslednú rozlúčku prišli aj speváčka Alla Pugačevová a podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev. Šéf Kremľa Vladimir Putin sa ospravedlnil pre zaneprázdnenosť, no vo štvrtok cestou do Kaliningradu navštívil moskovskú nemocnicu, kde Gorbačov zomrel, a položil kvety k jeho rakve. Gorbačovým príbuzným poslal sústrastný telegram, v ktorom zosnulého politika vyzdvihol ako výnimočného svetového lídra.

Západné krajiny sú zastúpené na úrovni veľvyslancov a diplomatov, keďže Rusko v reakcii na sankcie uvalené za inváziu na Ukrajinu zakázalo viacerým zahraničným politikom vstup na svoje územie. Vzdušný priestor Ruska je navyše uzavretý pre lietadlá z "nepriateľských krajín Európskej únie".

image

Maďarský premiér Orbán sa zúčastní gorbačovovho pohrebu v Moskve

USA zastupuje veľvyslanec v Rusku John Sullivan. Na rozlúčku osobne prišiel maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý je kritikom protiruských sankcií.

Štátny pohreb Putin odmietol

Rozlúčka sa koná v klasicistickej budove, kde sa od konca 18. storočia zabávala moskovská šľachta. Po vzniku Sovietskeho zväzu bola dejiskom straníckych podujatí a pohrebov vodcov, ako boli Vladimir Iľjič Lenin (január 1924) či Josif Stalin (marec 1953).

image

Gorbačov bol zdrvený z ruskej ofenzívy na Ukrajine, povedal jeho tlmočník

Napriek výberu prestížneho miesta na rozlúčkový obrad Kremeľ nezorganizoval Gorbačovovi štátny pohreb. Jeho hovorca Dmitrij Peskov uviedol, že obrad bude mať "prvky štátneho pohrebu", ako sú čestná stráž a pomoc vlády pri jeho organizácii. Ten by si totiž vyžadoval účasť Putina a pozvanie zahraničných politikov, čo sa Moskva v súčasnej atmosfére napätých vzťahov so Západom po invázii na Ukrajinu zdráhala urobiť, konštatuje AP.

Gorbačova následne pochovajú na moskovskom Novodevičom cintoríne vedľa manželky Raisy, ktorá zomrela v roku 1999. Je miestom posledného odpočinku množstva popredných ruských spisovateľov, intelektuálov i politikov, vrátane prvého ruského prezidenta Borisa Jeľcina.

01 - Modified: 2022-09-03 09:48:58 - Feat.: 1 - Title: V Moskve začal pohreb s bývalým sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom, Putin štátne pocty odoprel 02 - Modified: 2022-09-03 07:31:04 - Feat.: 1 - Title: Maďarský premiér Orbán sa zúčastní gorbačovovho pohrebu v Moskve 03 - Modified: 2022-09-01 22:02:44 - Feat.: 1 - Title: Gorbačov veril v blízkosť Rusov a Ukrajincov, rozpútanie vojny ho traumatizovalo, tvrdí jeho tlmočník
01 - Modified: 2023-09-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Netradičné pohreby, o ktorých si ešte nepočul: Od ponechania tela na farme pre vyšetrovateľov až po vystrelenie na Mesiac 02 - Modified: 2023-09-09 12:02:39 - Feat.: - Title: Kamión v Turecku vrazil do smútiacich ľudí na pohrebe, zabil piatich z nich 03 - Modified: 2023-08-29 09:54:29 - Feat.: - Title: Putin sa nezúčastní Prigožinovho pohrebu, povedal Peskov. Konať sa bude zrejme dnes 04 - Modified: 2023-08-23 09:18:43 - Feat.: - Title: Rusko údajne plánuje ďalšie anexie, potvrdil Medvedev. Vojská má rozmiestnené v týchto oblastiach Európy 05 - Modified: 2023-08-22 08:19:30 - Feat.: - Title: Hudobník Vašo Patejdl: Smrť dva týždne po diagnóze. Kde bude pohreb?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. september 2023 22:29