Robert Fico počas príhovoru pri príležitosti 30. výročia prijatia ústavy. FOTO: TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Fico využil slávnosť na verejné vyzvanie Čaputovej, aby zrealizovala referendum. Zožal za to vlnu kritiky

01.09.2022, 14:46
Autor:
TASRTASR

Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini by do príhovoru pri takejto príležitosti politiku nevnášal. "Tobôž keď vieme, že pán kolega má plánovanú svoju protestnú akciu v Košiciach," poznamenal.

Predseda Smeru-SD a expremiér Robert Fico počas slávnostnej schôdze Národnej rady pri príležitosti výročia prijatia Ústavy Slovenske republiky apeloval na prezidentku Zuzanu Čaputovú v súvislosti s referendom.

Hlava štátu reagovala, že takéto odkazy nepotrebuje a vie, ako má konať. Odkazy cez verejné prejavy v deň 30. výročia prijatia ústavy kritizovali viacerí politici.

Čaputová Ficove výzvy nepotrebuje

Fico v prejave podčiarkol, že ústava zveruje štátnu moc do rúk slovenských občanov. "Dajte ľuďom to, čo im podľa ústavy patrí. Dajte im to, čo ústava hovorí, že sa to nazýva štátnou mocou," vyhlásil. Pripomenul prezidentke povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov.

"Nepotrebujem takéto odkazy alebo povzbudenia Roberta Fica. Viem, ako mám konať. Tak ako doposiaľ, konám a budem konať v súlade s ústavou," reagovala prezidentka.

Čo sa týka vládnej krízy, hlava štátu opakovane poukázala na politickú realitu. Tiež na svoje požiadavky, aby sa agónia pri riešení situácie skončila.

image

Boris Kollár slávnostne odovzdal štátnu cenu J. M. Hurbana šiestim laureátom

Zneuctil slávnosť, znie od politikov

Premiér Eduard Heger (OĽANO) tvrdí, že Fico zneuctil slávnostné zhromaždenie a zneužil ho na vlastnú politiku. Poznamenal, že tak konal z obavy pred hroziacim trestom. "Ukradol celé toto zhromaždenie," vyhlásil.

"Ja osobne by som takýmto spôsobom určite vystúpenie nevyužil," reagoval na Fica predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

To, že to zneužil, svedčí podľa Kollára o jeho charaktere. Nedať možnosť vystúpiť opozícii by bolo podľa neho zlé. Nechcel polarizovať spoločnosť, preto umožnil na slávnostnej schôdzi vystúpiť aj opozícii.

Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini by do príhovoru pri takejto príležitosti politiku nevnášal. "Tobôž keď vieme, že pán kolega má plánovanú svoju protestnú akciu v Košiciach," poznamenal.

Na druhej strane však podľa neho Ficov prejav nebol agresívny. "Treba zachovať nejakú dôstojnosť. Po 30 rokoch treba skonštatovať, že ústava už vtedy bola napísaná veľmi progresívne a predpokladajúc aj vážne pohyby na politickej scéne. Je to dokument, ktorý si treba vážiť, ktorý je vyvážený a treba veľmi citlivo aj do budúcna prichádzať s nejakými zmenami bez diskusie," uviedol.

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga hovorí o hanebnosti. "Zneužiť oficiálne oslavy dňa ústavy na ‘útok‘ proti prezidentke za to, že rešpektuje ústavu je hanebné! Čo však čakať od Roberta Fica," doplnil.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) skonštatoval, že niektoré prejavy sa k tejto príležitosti nehodili. Nechcel však konkretizovať.

Bývalý predseda Mosta-Híd a dlhoročný politik Béla Bugár si myslí, že Fico to pokazil. "Stačilo citovať tú časť ústavy. Každý by rozumel, o čo ide. Ešte k tomu takto sa obrátiť na pani prezidentku, nemyslím si, že to bolo správne," poznamenal.

Expremiér Mikuláš Dzurinda nechcel komentovať prejavy politikov. Pripomenul, že ide o sviatočný deň a ocenil formát, v akom vedenie Národnej rady zorganizovalo podujatie v historickej budove parlamentu.

"Aj sme si zaspomínali, aj sme popremýšľali, aj sme sa povzbudili," uviedol Dzurinda. Nateraz nepovedal, či sa vráti do politiky.

01 - Modified: 2022-09-01 10:33:18 - Feat.: 1 - Title: Ministri si pripomínajú 30. výročie prijatia ústavy. Ide najmä o v nej ukotvené hodnoty, tvrdí Korčok 02 - Modified: 2022-09-01 09:17:27 - Feat.: 0 - Title: Ústava oslavuje 30. výročie, má za sebou viacero míľnikov a zmien 03 - Modified: 2022-09-01 09:00:00 - Feat.: 0 - Title: Pred 30 rokmi bola schválená Ústava Slovenskej republiky. Toto sú poslanci, ktorí hlasovali proti jej prijatiu 04 - Modified: 2022-09-04 09:02:28 - Feat.: 1 - Title: Sergej Kozlík: Mnohí vypínajú hrude a Mečiara zabúdajú v kúte, on však bol hnacím motorom samostatnosti 05 - Modified: 2022-09-01 13:20:11 - Feat.: 1 - Title: Boris Kollár slávnostne odovzdal štátnu cenu J. M. Hurbana šiestim laureátom
01 - Modified: 2024-07-17 18:03:01 - Feat.: - Title: "Je to bláznivé." Fico nesúhlasí s nápadmi trestať Maďarsko za Orbánove zahraničné cesty 02 - Modified: 2024-07-17 17:30:30 - Feat.: - Title: Odvaha a suverenita sú v prospech občanov Slovenska, tvrdí Fico a chce otvoriť dialóg s Ruskom 03 - Modified: 2024-07-16 19:00:00 - Feat.: - Title: Liečivé miesta na Slovensku a v Česku: Pozrite si naše tipy, kde nájdete pokoj 04 - Modified: 2024-07-16 11:30:27 - Feat.: - Title: Spor Slovenska a Maďarska v otázke Gabčíkova smeruje k vyriešeniu 05 - Modified: 2024-07-16 09:17:22 - Feat.: - Title: "Festival neschopnosti v parlamente." Hnutie Slovensko novelu Trestného zákona nepodporí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
17. júl 2024 22:01