Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. FOTO: TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Ministri si pripomínajú 30. výročie prijatia ústavy. Ide najmä o v nej ukotvené hodnoty, tvrdí Korčok

01.09.2022, 12:29
Autor:
TASRTASR

Mať svoju ústavu, štát a niesť zodpovednosť za svoj osud je zase podľa Veroniky Remišovej veľkým privilégiom a zároveň výzvou.

Slovensko si 1. septembra pripomína nielen akt prijatia ústavy, ale najmä hodnoty a princípy, ktoré sú v nej ukotvené, myslí si minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) v súvislosti so základným zákonom štátu upozornil na úlohu Ozbrojených síl SR. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) poukázala na zodpovednosť, ktorú vlastný štát a ústava prinášajú. Uviedli to pri príležitosti 30. výročia prijatia Ústavy SR.

"Rešpektovanie medzinárodného práva, demokratických pravidiel, ľudských práv a slobôd, suverenity a teritoriálnej integrity sú nadčasovými predpokladmi rozvoja štátu a spoločnosti. Napriek tomu, ešte aj v 21. storočí, sú ohrozované doma, v Európe a vo svete. Ich obrana a presadzovanie preto zostávajú prioritou slovenskej diplomacie," deklaroval Korčok.

Minister obrany pripomenul, že ústava predstavuje najvyšší právny predpis zaručujúci obyvateľom Slovenska základné práva a slobody, ako aj garanciu demokracie. "Zárukou dodržiavania jej ustanovení sú aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky, ktorých úlohou je zachovanie mieru, obrana Slovenskej republiky, ako aj plnenie záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv, ktorými je SR viazaná," skonštatoval Naď.

Mať svoju ústavu, štát a niesť zodpovednosť za svoj osud je podľa Remišovej veľkým privilégiom a zároveň výzvou. "Za 30 rokov sme prešli cestou turbulencií a bojov o to, ako bude vyzerať naša krajina dnes a ako bude vyzerať krajina našich detí. Zvlášť v dnešnom komplikovanom období je čas postaviť sa výzvam tak, aby sme našu vlasť posunuli k lepšiemu," uviedla vicepremiérka.

01 - Modified: 2023-09-20 10:32:24 - Feat.: - Title: Duel: Ódorova vláda pozýva migrantov, dajme ich do táborov, tvrdí Krajniak. Populizmus, klameš, reaguje Naď 02 - Modified: 2023-09-18 12:27:16 - Feat.: - Title: Pellegriniho Hlas žiada Remišovú vysvetliť financovanie domu, tá podáva trestné oznámenie 03 - Modified: 2023-09-11 08:52:09 - Feat.: - Title: Ak by sa odprezentovali poslanci za SaS, schôdza sa mohla otvoriť, tvrdí exminister Naď 04 - Modified: 2023-09-11 16:37:41 - Feat.: - Title: Duch Fica bol prítomný aj v debate s prezidentkou 05 - Modified: 2023-09-04 07:27:52 - Feat.: - Title: Erikovi Tomášovi by neprekážalo byť vo vláde s premiérom Robertom Ficom, OĽANO nevylučuje podporu Korčokovi
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. september 2023 17:46