Električka v Petržalke FOTO: TASR/Pavol ZacharSNÍMKA: Tasr/pavol Zachar
StoryEditor

Je isté, že Bratislava nestihne električku v Petržalke dokončiť načas, tvrdí Remišovej rezort

22.06.2022, 08:56
Autor:
TASRTASR

Ak projekt nestihne včas dokončiť, bude to jednoznačne zlyhanie bratislavského magistrátu. Uviedol to rezort Veroniky Remišovej.

Je už isté, že hlavné mesto nestihne dokončiť a sprevádzkovať predĺženie električkovej trate v Petržalke až po Janíkov dvor do povinného termínu.

Ak projekt nestihne včas dokončiť, bude to jednoznačne zlyhanie bratislavského magistrátu. Uviedol to odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Reaguje tak na aktuálnu situáciu, keď sú stavebné práce na novej električkovej trati naďalej utlmené.

Vyhradených je 100 miliónov eur

Ministerstvo pripomína, že ide o veľký infraštruktúrny projekt, pri ktorom hlavné mesto desať rokov vie, že na stavbu je vyhradených 100 miliónov eur z eurofondov a celý projekt treba dokončiť do konca roka 2023.

"Na problém s výstavbou a vážne riziko upozorňovala vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) opakovane už viac ako rok. Osobne na to upozornila aj primátora Bratislavy Matúša Valla," skonštatoval rezort.

Každý výpadok a nedokončenie projektu spôsobuje podľa ministerstva obrovské problémy, zvlášť keď ide o jeden z najväčších projektov na Slovensku, ktorý realizuje samospráva.

Ak sa nestihne dokončiť, spôsobiť to môže aj problémy s čerpaním eurofondov. Ministerstvo dopravy a výstavby síce pripravuje zoznam náhradných projektov, ktoré by z predmetného operačného programu mohli byť financované do konca budúceho roka, problém to však podľa MIRRI nevyrieši.

"A výsledok bude taký, že Bratislavčania električku, ktorú potrebujú, nebudú mať, prípadne mesto bude na ňu žiadať peniaze z nového programového obdobia na úkor nejakého iného projektu," podotklo MIRRI. Za mimoriadne náročné označuje aj hľadanie náhradného riešenia za zle pripravený projekt a prepadnutie peňazí zo strany samospráv necelé dva roky pred koncom programového obdobia.

Peniaze na iné dopravné projekty

Ministerstvo zároveň zdôrazňuje, že v ďalšom programovom období už nebude pre Bratislavu taký veľký balík na takéto veľké investičné projekty. Dôvodom totiž je, že sa počítalo s realizáciou projektu do roku 2023. "Ak hlavné mesto nestihne projekt ukončiť včas, bude to jednoznačné zlyhanie vedenia magistrátu," odkazuje rezort.

Hlavné mesto sa ku kritike aktuálne nevyjadrilo. Už v minulosti sa však ohradilo voči obavám a tvrdeniam, že má alebo môže mať problém s čerpaním eurofondov. Deklarovalo, že je na prečerpanie plného objemu financií do konca roka 2023 maximálne pripravené.

Financie z terajšieho operačného programu, ktoré sa nebudú stíhať využiť do konca roka 2023, je Bratislava pripravená použiť na iné dopravné projekty, ktoré je možné zrealizovať ešte do konca roka 2023.

Výrazné utlmenie prác na predĺžení električkovej trate v Petržalke trvá už niekoľko týždňov a súvisí s rozsiahlym zdražovaním energie i stavebných materiálov. Ide o problém, ktorý ovplyvňuje aj iné stavby na Slovensku.

Výstavbu trate za 74,58 milióna eur bez DPH v úseku Bosákova - Janíkov dvor spustili minulý rok koncom novembra.

Stavbu realizuje vysúťažená skupina dodávateľov zo Združenia NS MHD Petržalka. Hlavným členom je tu Aldesa Construcciones Polska a ostatnými členmi sú Aldesa Construcciones S. A., CEDIS a HANT BA.

01 - Modified: 2023-09-17 08:44:00 - Feat.: - Title: Nový objekt gastroprevádzky v bratislavskom Sade Janka Kráľa hľadá nájomcu 02 - Modified: 2023-08-22 10:33:27 - Feat.: - Title: Ministerstvo stále nevie, ako električky ovplyvnia Slovenské národné divadlo. Mesto Bratislava nereagovalo 03 - Modified: 2023-08-23 09:08:29 - Feat.: - Title: Ikonu Petržalky po vyše 30 rokoch zavreli, teraz sa vracia. Podnik otvorí už čoskoro 04 - Modified: 2023-08-14 13:23:02 - Feat.: - Title: Stavebník nespĺňa míľniky. Mesto Bratislava si pokuty pre električkovú trať v Petržalke zatiaľ neuplatnilo 05 - Modified: 2023-08-14 09:22:55 - Feat.: - Title: Cestu medzi Rusovcami a Petržalkou uzavreli. Prevrátil sa tam nákladiak
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. september 2023 02:30