Ľudia s mobilmi. FOTO: REUTERS/Lai Seng 
StoryEditor

Ministerstvo vnútra v spolupráci s Linkou detskej istoty pripravilo brožúru proti kyberšikane

20.05.2022, 09:32
Autor:
TASRTASR

Cieľom brožúry je podľa ministerstva tiež povzbudiť občanov, aby sa nebáli vyhľadať pomoc.

V súčasnej dobe digitalizácie, ktorá si vyžaduje i neustále využívanie sociálnych sietí a internetu, narastá nový nebezpečný fenomén správania – kyberšikanovanie. Ministerstvo vnútra v spolupráci s Linkou detskej istoty, a v súčinnosti s odborníkmi z oblasti práva a psychológie, vytvorili kompletný informačný materiál s radami a tipmi, ako na kyberšikanu reagovať, kde hľadať pomoc a ako sa toto patologické správanie prejavuje. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva.

Rezort vnútra uviedol, že v mnohých prípadoch ide o opakované a úmyselné prenasledovanie, vydieranie, obťažovanie, ohováranie, znevažovanie či vyhrážanie sa prostredníctvom mobilov, tabletov a počítačov.

"Nakoľko je kyberšikanovaním ohrozená každá cieľová skupina, odborníci prevencie kriminality rezortu vnútra a Linky detskej istoty zostavili množstvo užitočných rád a tipov k tejto problematike," poznamenali z ministerstva.

Zámerom je poskytnutie prehľadu a odpovedí na otázky, aký je rozdiel medzi šikanovaním a kyberšikanovaním, čo je nebezpečné prenasledovanie a nebezpečné elektronické obťažovanie, či čo sa stane, ak niekto neoprávnene zverejní cudzí, hoci pravdivý, no intímny a citlivý obsah? Materiál sa zaoberá aj odpoveďami na otázky, prečo sa niekto stane agresorom, alebo čo robiť v prípade, že sa niekto stane obeťou a na koho sa obrátiť.

Cieľom brožúry je podľa ministerstva tiež povzbudiť občanov, aby sa nebáli vyhľadať pomoc. V rámci osobného kontaktu sa dozvedia potrebné informácie a budú nasmerovaní na subjekty, ktoré poskytujú pomoc a podporu.

Materiál je dostupný na stiahnutie na webe ministerstva. Prostredníctvom informačných kancelárií pre obete trestných činov bude distribuovaný viac ako 330 spolupracujúcim subjektom/partnerom.

01 - Modified: 2023-09-28 14:59:22 - Feat.: - Title: Slovinsko a Chorvátsko v dôsledku nelegálnej migrácie posilnia spoločné hliadky na hranici 02 - Modified: 2023-09-28 11:01:21 - Feat.: - Title: Mŕtvy strelec, ktorý zranil štyroch ľudí vrátane policajta, mal byt plný pyrotechniky, potvrdil Hamran (aktualizované) 03 - Modified: 2023-09-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Veľká analýza: Štvordňový pracovný týždeň. Aké má plusy a mínusy a koľkých Slovákov by sa mohol týkať? 04 - Modified: 2023-09-27 08:07:20 - Feat.: - Title: FOTO Bizár v centre Trnavy. Cirkus sa rozložil v areáli nemocnice, priamo pod oknami neurológie a novorodeneckého oddelenia 05 - Modified: 2023-09-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Prečo má Slovensko férový systém
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. september 2023 11:23