StoryEditor

SDKÚ vyberá medzi tromi kandidátmi

15.12.2013, 23:00
Strana Pavla Freša (na snímke) odsunula výber svojho adepta na post hlavy štátu na prelom rokov.

Pavol Hrušovský, Milan Kňažko a Radoslav Procházka. To sú tri mená, ktoré sa v SDKÚ-DS najčastejšie skloňujú ako kandidáti, ktorých by strana chcela podporiť v boji o prezidentské kreslo. HN to potvrdil podpredseda Viliam Novotný. „Majú najväčšiu šancu získať podporu SDKÚ-DS,“ povedal. O víťazovi začnú podľa Novotného diskutovať prvý januárový týždeň. Voľby budú na jar.

 

 

Šance má Hrušovský

Z troch spomínaných kandidátov má podľa informácií HN najväčšiu šancu získať podporu od SDKÚ Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd). V SDKÚ sa hovorí, že ak by sa za neho postavili tri veľké strany, mohol by byť silným súperom Roberta Ficova, ktorý ešte stále nepotvrdil, či bude kandidovať. SDKÚ si od jeho podpory tiež sľubuje, že by sa posilnila aj spolupráca a vzťahy v rámci Ľudovej platformy. „Naša skúsenosť z volieb hovorí, že tam, kde sa trieštia sily, sa rodí neúspech. Preto sa SDKÚ-DS nijako nehrnula stavať vlastného kandidáta,“ povedal aj v sobotu po ústrednej rade predseda Pavol Frešo. Vyššiu podporu v strane môže mať Hrušovský aj vďaka nedávnemu odchodu Miroslava Beblavého a Lucii Žitňanskej, ktorí jeho kandidatúru odmietali.

Hrušovský predpokladá, že sa s SDKÚ dohodnú. Ak by sa tak nestalo, bude sa snažiť získať hlasy jej voličov. O podporu sa chce uchádzať aj u strany Nová väčšina-Dohoda. „S predsedom Danielom Lipšicom sa prakticky stretávame denne, keď rokuje parlament. Zatiaľ sme nediskutovali o prezidentskej téme, ale urobím tak v najbližších dňoch,“ povedal v diskusnej relácii TA3 V politike.

 

Zrušené primárky

Hrušovského na post prezidenta nominovali KDH a Most-Híd ešte v lete, od SDKÚ sa doteraz nedočkal vyjadrenia podpory. Podpredseda Ivan Štefanec vysvetľuje, že tak ani nemohli spraviť. „Museli sme prijať rozhodnutie, že zrušíme primárne voľby, keďže nebudeme stavať vlastného kandidáta,“ povedal. Strana okrem toho podľa Novotného vyčkávala, či Iveta Radičová nezmení názor a nebude kandidovať.

Zároveň čakali, že začiatkom decembra ohlási kandidatúru Fico.

Podľa posledného novembrového prieskumu agentúry Focus by mohol byť v druhom kole prezidentských volieb boj medzi Ficom a Hrušovským veľmi tesný. Kým Fico by podľa neho získal 52,6 percenta hlasov voličov, Hrušovský 47,4 percenta. V súboji s Andrejom Kiskom by Fico dokonca prehral o dve percentá.

Ešte v máji pritom šéf SDKÚ Frešo v rozhovore pre HN spomenul ako možného kandidáta práve Kisku. „Pokiaľ ide o prezidentské voľby, zaujal ma príbeh Kisku ako nezávislého kandidáta. Je mi sympatické, že ide sám za seba bojovať.“

01 - Modified: 2005-10-25 12:13:00 - Feat.: 0 - Title: Americkí akcionári Jukosu žalujú ruskú vládu za zoštátnenie ropnej spoločnosti
01 - Modified: 2024-07-16 14:16:43 - Feat.: - Title: Atentát zmení americkú kampaň. Posilní Trumpovu pozíciu pred voľbami alebo prekvapivo pomôže Bidenovi? 02 - Modified: 2024-07-15 10:18:10 - Feat.: - Title: 85-ročný peruánsky exprezident chce opäť kandidovať. Súdený bol za porušovanie ľudských práv, únosy aj vraždy 03 - Modified: 2024-07-15 07:47:55 - Feat.: - Title: V Rwande sa konajú prezidentské a parlamentné voľby. Súčasná hlava štátu chce obhájiť post po štvrtý krát 04 - Modified: 2024-07-10 15:15:00 - Feat.: - Title: Žeby parkinson? Biden sa zaťal a rozháňa špekulácie o svojej diagnóze 05 - Modified: 2024-07-06 08:34:39 - Feat.: - Title: Reformista Masúd Pezeškján je novým iránskym prezidentom. Podáme všetkým ruku priateľstva, vyhlásil
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. júl 2024 05:21