StoryEditor

Budúcoročné zvyšovanie dôchodkov je jedna veľká hanba, tvrdí Pellegriniho Hlas

30.09.2021, 11:25
Autor:
TASRTASR
dôchodcovská inflácia bola zavedená, aby bola férovejšia voči dôchodcom a zohľadňovala veci, ktoré dôchodcovia najviac potrebujú

Dôchodky sa majú budúci rok zvyšovať o 1,3 percenta, čo predstavuje tzv. dôchodcovskú infláciu. Poukázal na to vo štvrtok na tlačovej konferencii nezaradený poslanec pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD Erik Tomáš. Považuje to za jednu veľkú hanbu.

Tomáš priblížil, že dôchodcovská inflácia bola zavedená, aby bola férovejšia voči dôchodcom a zohľadňovala veci, ktoré dôchodcovia najviac potrebujú. Z dôvodu pandémie však táto inflácia klesla na 1,3 percenta a podľa Tomáša sa tým vláda nezaoberá.

Zdôraznil, že vláda navyše ruší garančný mechanizmus, ktorý seniorom garantoval minimálnu sumu zvyšovania dôchodkov. "Spočíval v 2 percentách z priemerného dôchodku. Teda ak dôchodca nedosiahol na základe percentuálneho zvyšovania dôchodkov tú požadovanú sumu, tak mal garantované minimálne 2 percentá z priemerného dôchodku," opísal Tomáš.

Skonštatoval, že keď to nerieši ministerstvo práce ani vláda, nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho predložia na najbližšiu októbrovú schôdzu Národnej rady novelu zákona o sociálnom poistení. V nej navrhnú pokračovanie garančného mechanizmu a podľa Tomáša tiež vytvoria priestor na diskusiu v rozprave o nastavení dôchodcovskej inflácie.

Tomáš zároveň dodal, že odmietajú dôchodkovú reformu, a odkázal ministrovi práce Milanovi Krajniakovi (Sme rodina), nech ju radšej ani nepredkladá.

Ozrejmil, že ju odmietajú preto, lebo sa ruší dôchodkový strop a má sa zakotviť, že počas jedného roka môže byť vyplatených len 12 dôchodkov, čo podľa neho znamená, že 13. dôchodok už nikdy nebude.

Dôvodom, prečo odmietajú reformu, je aj to, že má dôjsť k úprave vzorca výpočtu dôchodkov. Tvrdí, že to znamená krátenie dôchodkov budúcich dôchodcov.

Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) poznamenala, že návrhy sú naozaj diskriminačné. Poukázala na to, že dôchodcovia sa dostávajú do hmotnej núdze a pokiaľ sa prijmú navrhované zmeny, percento ľudí v hmotnej núdzi bude rásť.

"Neviem, prečo táto vláda takýmto spôsobom reaguje, pretože nakoniec donúti ľudí žobrať o nejaký kompenzačný príspevok v hmotnej núdzi. Nebolo by jednoduchšie dať ľuďom za prácu, ktorú odpracovali, slušný dôchodok, aby mohli nejakým spôsobom existovať a nemuseli žobrať?" vyhlásila.

01 - Modified: 2023-03-24 13:57:21 - Feat.: - Title: Macron odsúdil násilie v uliciach, vláda však pri dôchodkovej reforme neustúpi 02 - Modified: 2023-03-24 08:21:58 - Feat.: - Title: Voľby by vo februári a marci vyhral Smer-SD, nasleduje Hlas-SD a Progresívne Slovensko 03 - Modified: 2023-03-22 12:23:40 - Feat.: - Title: HN24: Pellegrini tlačovka 04 - Modified: 2023-03-22 12:16:47 - Feat.: - Title: HN24: Pellegrini tlačovka 05 - Modified: 2023-03-22 13:38:36 - Feat.: - Title: Návrh novely Trestného zákona mohol byť ambicióznejší
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. marec 2023 01:26