StoryEditor

Desať modelových situácií, kedy predať a kedy darovať majetok

13.09.2019, 15:12
Obdarovali vás hodnotným darom? Napríklad bytom, záhradou či inou nehnuteľnosťou, pričom vy ich chcete výhodne odpredať? Neunáhlite sa.

Ak ste sa stali obdarovaným, ktorý však chce drahý dar výhodne predať – povedzme určitú nehnuteľnosť – každý krok si treba premyslieť. Ako dlho treba s predajom počkať, aby ste sa, napríklad, vyhli zdaneniu takéhoto príjmu? Všetky plusy a mínusy vysvetľujú advokáti Milan Ficek a Martin Vasiľ a notárka Miriam Imrich Breznoščáková.

Čo platí všeobecne

Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému, ktorý tento dar alebo sľub prijíma.

Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru dom, byt či pozemok, teda nehnuteľnosť, a pri hnuteľných veciach vtedy, ak sa neodovzdajú a neprevezmú pri darovaní.

Neplatná je taká darovacia zmluva, podľa ktorej sa má dar „plniť“ až po darcovej smrti. Darca musí pri ponuke daru upozorniť na chyby, o ktorých vie. Ak má vec chyby, na ktoré darca neupozornil, môže obdarovaný vec vrátiť. Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa k nemu alebo členom jeho rodiny obdarovaný správa tak, že hrubo porušuje dobré mravy.

Zákon neprikazuje uvádzať cenu daru v darovacej zmluve. V znaleckom posudku by mal súdny znalec uviesť účel posudku, či ide o darovanie, predaj alebo iné.

DAROVANIE – SITUÁCIE A RIZIKÁ

1. Vrátenie daru

Na strane darcu je asi najväčším problémom domáhať sa vrátenia daru – nejde to automaticky, jednostranným úkonom, pretože darovacia zmluva je dvojstranný právny úkon a jeho vrátenie by ním malo byť tiež. Ak sa teda darca po čase rozhodne žiadať vrátenie daru od obdarovaného, pričom obdarovaný s tým nesúhlasí, domáhať sa vrátenia daru ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-06-04 21:55:00 - Feat.: - Title: Švédsky gigant skončil na západnom Slovensku. Chce sa zbaviť miliónového pozemku 02 - Modified: 2023-06-02 10:33:38 - Feat.: - Title: Vlastné bývanie aj bez hypotéky? Vo tejto krajine si môžete kúpiť dom pri mori za pár tisíc 03 - Modified: 2023-06-02 09:44:06 - Feat.: - Title: Dopyt po rodinných autách rastie. Tieto jazdenky si tento rok Slováci obľúbili najviac​ 04 - Modified: 2023-05-31 11:58:06 - Feat.: - Title: Ceny nehnuteľností môžu podľa Európskej centrálnej banky začať nekontrolovane klesať 05 - Modified: 2023-05-31 15:09:56 - Feat.: - Title: Veľká otočka v Bratislave: novostavby prudko zlacneli. Výrazný prepad čaká aj zvyšok Slovenska, tvrdí expert
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. jún 2023 08:37