Tunel pod Berlínskym múrom, ktorým sa na jeseň 1964 podarilo na Západ dostať 57 ľuďom.chronik-der-mauer.de
StoryEditor

Pod Berlínskym múrom boli desiatky tunelov, náhodný nález odhalil smutný príbeh jedného z nich

18.01.2018, 14:01
Archeológovia objavili skrytý tunel pod bývalým Berlínskym múrom. Pred viac než 50 rokmi ho odhalila Stasi a nariadila jeho zasypanie.

V nemeckej metropole archeológovia pred niekoľkými dňami objavili viac než päťdesiat rokov ukrytý tunel, ktorý viedol pod Berlínskym múrom. Do Západného Berlína však táto podzemná úniková cesta nikdy nikoho nepriviedla. Agenti Stasi ju odhalili a nariadili jej zasypanie.

„Bolo to dojímavé. Oživilo to spomienky na časy, keď som ako mladík vyhlásil Berlínskemu múru vojnu," opisuje objav archeológov 73-ročný politický aktivista Carl-Wolfgang Holzapfel, veľký odporca bariéry medzi oboma časťami mesta.

Stavba tunela sa začala na popud muža menom Gerhard Weinstein, ktorý žil na východe mesta. Za múr vyslal odkaz, v ktorom prosil o pomoc. Jeho prosby vypočula skupina štyroch mužov. Zhodli sa, že jedinou možnosťou na záchranu Weinsteina, jeho dcéry a ďalších príbuzných, je vybudovanie tunela pod múrom.

Kúsok od múra na území Západného Berlína pri Bernauer Strasse objavili malú opustenú staničnú halu. Začali kopať. Archeológ Torsten Dressler vysvetľuje, že tunel mal viesť až do pivnice jedného z domov stojacich na druhej strane múra. Po niekoľkomesačnej usilovnej práci mal tunel takmer 80 metrov a viedol 4,5 metra pod zemou, uvádza server The New York Times.

Všetko bolo pripravené. Weinstein sa však na druhú stranu nikdy nedostal. Plány na útek sa dostali k agentom východonemeckej Stasi. Tí v súvislosti s pripravovaným nelegálnym prekročením hranice zadržali 21 ľudí a nariadili zasypanie tunela. Po viac než päťdesiatich rokoch tunel objavili robotníci pri stavebných prácach v berlínskom Mauerparku.

​Pod Berlínskym múrom v priebehu rokov ľudia vybudovali asi 75 tunelov, veľkú časť z nich práve okolo Bernauer Strasse. Jeden z úspešných útekov v roku 1962 nafilmovali reportéri stanice NBC. Televízia celý útek aj financovala. Dokument s názvom The Tunnel zachytil útek 29 žien, mužov a detí do Západného Berlína. Vyvolal zároveň celospoločenskú debatu nad tým, či bolo konanie novinárov etické.

Tunelov pod Berlínskym múrom, ktorý začal kopať v roku 1981 mladý inžinier v mestskej časti Teltow. Po troch mesiacoch bol však už taký vyčerpaný, že to vzdal. Tunel krátko na to odhalili agenti Stasi. Tunelov pod Berlínskym múrom, ktorý začal kopať v roku 1981 mladý inžinier v mestskej časti Teltow. Po troch mesiacoch bol však už taký vyčerpaný, že to vzdal. Tunel krátko na to odhalili agenti Stasi. chronik-der-mauer.de

​Jeden z mediálne nejprepieranejších útekov sa odohral na jeseň 1964. Do západnej časti Berlína sa vtedy podarilo dostať 57 ľuďom. Pri úteku však po prestrelke zomrel jeden z členov východoberlínskej pohraničnej stráže – 21-ročný Egon Schultz. V Západnom Berlíne sa následne rozbehla diskusia, či by ľudia mali pomáhať svojim východným susedom s prechodom hranice.

01 - Modified: 2019-11-07 11:21:37 - Feat.: 0 - Title: Keď padol Berlínsky múr. Stranícky funkcionár sa pomýlil a režim to mal zrátané
01 - Modified: 2022-09-24 22:02:29 - Feat.: - Title: Presný opak toho, čo Putin chcel: Ukrajina sa zbavuje ruštiny (príbehy štyroch žien, ktoré s ňou skončili) 02 - Modified: 2022-09-24 15:27:10 - Feat.: - Title: Tajomstvo foglaroviek: Autorova popularita mnohým ležala v žalúdku, jeho zásady čitatelia naozaj ctili 03 - Modified: 2022-09-22 06:12:45 - Feat.: - Title: Korene kresťanskej trans komunity v Rusku siahajú do 18. storočia. Skoptsovia verili, že genitálie sú znak dedičného hriechu 04 - Modified: 2022-09-21 22:11:00 - Feat.: - Title: Champollion musel po rozlúštení hieroglyfov čeliť aj útokom, svoje prvenstvo však obhájil 05 - Modified: 2022-09-19 09:25:08 - Feat.: - Title: Dana a Emil Zátopkovci sa narodili pred sto rokmi v ten istý deň. Google dnes pripomína túto udalosť
menuLevel = 2, menuRoute = history/studena-vojna, menuAlias = studena-vojna, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
26. september 2022 15:24