Spoločnosť Denza, registrovaná ako Shenzhen BYD New Energy, založili BYD a Mercedes v roku 2011. FOTO: Reuters
StoryEditor

Čínska automobilka prevzala úplnú kontrolu nad spoločným podnikom s Mercedes-Benz v Číne

17.09.2024, 12:58
Autor:
TASRTASR

Spoločnosť Denza, registrovaná ako Shenzhen BYD New Energy, založili BYD a Mercedes v roku 2011, pričom každá z nich mala podiel vo výške 50 percent.

Čínska automobilka BYD prevzala plnú kontrolu nad spoločným podnikom Denza s nemeckou automobilovou skupinou Mercedes-Benz v Číne. Čoraz väčší počet zahraničných výrobcov áut znižuje totiž svoju prítomnosť na najväčšom automobilovom trhu na svete. Informuje agentúra Bloomberg.

Spoločnosť BYD získala zvyšných desať percent akcií, ktoré ešte nevlastnila v spoločnosti Denza, ktorá sa zameriava na prémiové elektrické vozidlá. Vyplýva to z vyhlásenia v pondelok neskoro večer, v ktorom však nebola uvedená hodnota transakcie.

Zástupcovia Mercedes-Benz v Číne odmietli správu komentovať.

image

Polročný zisk čínskeho výrobcu elektromobilov BYD vzrástol o takmer štvrtinu

Tento krok ukončuje trinásťročné partnerstvo a prichádza v čase zvýšeného obchodného napätia medzi Čínou a Európou, keďže Európska komisia pracuje na zavedení ciel na čínske elektromobily až do výšky 36,3 percenta.

Hlasovanie členských štátov o návrhu je naplánované na budúci týždeň.

Spoločnosť Denza, registrovaná ako Shenzhen BYD New Energy, založili BYD a Mercedes v roku 2011, pričom každá z nich mala podiel vo výške 50 percent.

image

Čínska spoločnosť BYD plánuje závod na výrobu automobilov v Karáčí

Tento podnik sa zameral na prémiové elektrické vozidlá, ale slabé predaje viedli k tomu, že Mercedes, vtedy známy ako Daimler, znížil svoj podiel v roku 2021 na desať percent.

Po zmene stratégie v nasledujúcom roku 2022 získala Denza novú popularitu vďaka luxusným dodávkam, pričom jej minivan D9 bol hodnotený ako najpredávanejší v tejto kategórii v roku 2023.

Podľa správ miestnych médií má Denza uviesť na trh svoj model Z9GT neskôr tento týždeň s uvádzacou cenou, ktorá sa začína na úrovni 339 800 jüanov (43 038,26 eura).

01 - Modified: 2025-12-13 15:58:16 - Feat.: - Title: Nvidia nestíha kryť dopyt z Číny. Po Trumpovom povolení zvažuje zvýšenie výroby AI čipov 02 - Modified: 2025-12-13 08:36:36 - Feat.: - Title: Čína si pripomenula Nankinský masaker počas rastúceho napätia medzi Pekingom a Japonskom, Si sa nezúčastnil 03 - Modified: 2025-12-13 07:58:25 - Feat.: - Title: USA zabavili časť nákladu lode mieriacej z Číny do Iránu. Má ísť o materiál dvojitého použitia 04 - Modified: 2025-12-13 06:40:57 - Feat.: - Title: Čína upevňuje moc v Juhočínskom mori. Peking vyhnal filipínske lode a lietadlo z okolia atolov 05 - Modified: 2025-12-12 13:34:04 - Feat.: - Title: Rana pre Shein a Temu. Brusel od júla zavedie clo na balíky do 150 eur, ktoré mu doteraz nepodliehali
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
14. december 2025 03:06