StoryEditor

Čínske automobilky sa vo veľkom tlačia do Európy. V marci otvorí predajňu rival Tesly

14.02.2022, 10:09
Autor:
ČTKČTKrperpe
Vstup spoločnosti XPeng do Švédska a Holandska predstavuje jej doteraz vôbec najvýznamnejší krok v súvislosti s medzinárodným rozširovaním pôsobenia.

Čínsky výrobca elektromobilov XPeng plánuje vo švédskej metropole Štokholm otvoriť svoju prvú samostatne prevádzkovanú predajňu mimo Číny. V spolupráci s partnermi tiež rozšíri svoju maloobchodnú sieť, o čom informoval spravodajský server CNBC.

Čínska automobilka podpísala zmluvu o predaji svojich vozidiel so spoločnosťou Bilia, veľkým predajcom a distribútorom automobilov vo Švédsku. Bilia bude vozidlá značky XPengu, zameranej na čisto batériové autá, predávať a bude tiež zaisťovať ich potrebný servis.

Zmluvu ohľadom distribúcie áut v Holandsku tento výrobca podpísal s firmou Emil Frey. Vlastnú predajňu však plánuje čínska spoločnosť v blízkosti Haagu otvoriť ešte tento rok v marci.

Vstup spoločnosti XPeng do Švédska a Holandska predstavuje jej doteraz vôbec najvýznamnejší krok v medzinárodnej expanzii. Cieľom automobilky je v budúcnosti predávať polovicu svojej produkcie práve mimo Číny.

"Ako spoločnosť, ktorá sa zameriava na globálne príležitosti, chceme byť dlhodobo vyrovnaní, pokiaľ ide o podiel v dodávkach - polovica v Číne, polovica mimo Číny," uviedol v rozhovore so spravodajským serverom CNBC predseda správnej rady podniku Ku Chung-ti.

Americká konkurenčná spoločnosť Tesla pre porovnanie v treťom štvrťroku uviedla, že jej domáci trh sa na celkových predajoch podieľal zo 46,6 percenta. Predaje v Číne v rovnakom období predstavovali 22,6 percenta z tých celkových.

XPeng P5 Xpeng

​Už v roku 2020 začala firma dodávať vozidlá do Nórska. Pri ich predaji tam spolupracuje s miestnym partnerom a zatiaľ tu vlastnú predajňu nemá. Spoločnosť sa doteraz svojimi plánmi a krokmi sústredila na krajiny, kde rýchlo rastie počet elektromobilov a je teda po nich predpokladaný veľký dopyt.

Značka v tomto smere však nie je sama. Na expanziu do Európy sa zameriavajú aj iní - čínski konkurenti XPengu. Napríklad spoločnosť Nio otvorila svoju vlajkovú predajňu v Osle, kam začala dodávať vozidlá v septembri.

Výrobca elektromobilov BYD, ktorý sa teší podpore investora Warrena Buffetta, začal dodávať svoje plne batériové elektromobily do Nórska ešte vlani v lete. 

01 - Modified: 2023-06-03 09:10:36 - Feat.: - Title: Švédske úrady povolili na nedeľu demonštráciu, ktorej zákaz požaduje Ankara. Štokholm je útočiskom Kurdov 02 - Modified: 2023-06-03 09:30:00 - Feat.: - Title: Šikovní Slováci vytvorili moderný roadster pre 16-ročných. S výrobou začnú čoskoro, na výber bude benzínová aj elektro verzia 03 - Modified: 2023-06-02 22:00:00 - Feat.: - Title: Vrecká na zvracanie ako štandard výbavy? Elektromobily umocňujú chorobu z pohybu 04 - Modified: 2023-06-01 12:46:16 - Feat.: - Title: Číňania vyrábajú autá pre Putina. V Nemecku aj napriek tomu dostávajú dotácie 05 - Modified: 2023-06-02 14:25:45 - Feat.: - Title: Kórejské UFO prichádza na Slovensko. Poznáme ceny luxusného rodinného MPV
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
04. jún 2023 12:47