ADHD sa nevyhýba ani hollywoodskym hviezdam. Napríklad herečke Emme Watsonovej, slávnej Hermione Grangerovej zo série o Harrym Potterovi, ho diagnostikovali v deviatich rokoch. Aké sú príbehy pacientov s ADHD, ktorí za vami chodia?
Sú to dospelí ľudia, ktorí dlhodobo bojujú s problémami so sústredením, s koncentráciou a pracovným výkonom a z nejakého dôvodu si uvedomili, že tieto ťažkosti môžu byť spôsobené psychiatrickou diagnózou, poruchou pozornosti. Väčšinou neboli nikdy predtým diagnostikovaní, ani v detstve, hoci príznaky ADHD ako neurovývojovej poruchy by mali byť prítomné už v detskom veku. Druhá skupina sú ľudia, ktorým bola porucha pozornosti diagnostikovaná už v detstve alebo dospievaní a teraz hľadajú pomoc a nadväznosť v liečbe. Tretiu skupinu potom tvoria rodičia detí, ktorým bola porucha pozornosti diagnostikovaná detským psychiatrom alebo psychológom. Často si spätne uvedomia, že mali alebo majú rovnaké problémy ako ich deti a že ich ťažkosti môžu mať jednoduché vysvetlenie.
Máte nejaký konkrétny príklad z praxe?
Typický prípad je situácia, keď za mnou príde mamička, ktorá má doma dvadsaťpäťročného syna a nevie si s ním rady. Rozpráva, že kam syna postaví, tam ho nájde. Ak príde tento mladík do novej práce, prepustia ho počas skúšobnej lehoty. Pri rozhovore o jeho anamnéze často vyjde najavo, že mal problémy už v škole – myšlienkami bol stále inde, maturitu urobil až na druhýkrát, hoci intelektuálne bol na tom veľmi dobre. Opakovane sa pokúšal dostať na vysokú školu, ale bez úspechu. Začína nové projekty, nadchne sa pre ne, lenže nakoniec sa to vždy skončí tým, že nič nedokončí. Ďalší prípad, na ktorý si spomínam, je muž, ktorý za mnou prišiel s problémami vo vzťahoch. Hovoril, že partnerky boli často naštvané, pretože zabúdal na dôležité dátumy ako výročie či narodeniny. Mal problém s empatiou. Opakovane strácal kľúče a mobily. Počas jazdy autom zabudol natankovať a auto mu zostalo stáť na polceste. Mal niekoľko drobných autonehôd z nepozornosti. V podnikaní sa mu nedarilo, pretože zabúdal posielať faktúry, a tak mu zákazníci neplatili. Mal aj problémy s platením daní. To ukazuje, ako výrazne môže ADHD ovplyvniť každodenný život dospelých.
Koľko prípadov sa vlastne odhalí v dospelom veku?
Odhaduje sa, že v dospelom veku je ADHD diagnostikované približne u 2 až 4 % populácie. Pravdepodobne však môže byť tento počet vyšší. Existujú geografické rozdiely. Vo vyspelejších krajinách s vyšším príjmom na hlavu je diagnostikovaných viac prípadov. U detí sa ADHD vyskytuje častejšie, odhaduje sa, že poruchu pozornosti má približne 5 – 8 % detí.
Prečo ADHD vlastne vzniká?
V dôsledku oneskoreného vyzrievania niektorých kôrových funkcií (t. j. sídliacich v mozgovej kôre, pozn. red.). Dnes sa diskutuje predovšetkým o funkčnom spojení jednotlivých mozgových centier. Dôležitú úlohu tu zohráva aj biela mozgová hmota, o ktorej úlohe sa predtým príliš nevedelo. Dáta ukazujú, že výskyt poruchy pozornosti pri dospelej populácii je najvyšší medzi mladými dospelými vo veku 20 až 25 rokov a potom postupne klesá až do veku 60 až 70 rokov. Práve postupné dozrievanie mozgových štruktúr je jednou z príčin, prečo sa počas dospievania príznaky ADHD často menia a zmierňujú, a až pri jednej tretine ľudí môžu dokonca úplne vymiznúť. A potom je mnoho ľudí, ktorí nespĺňajú všetky diagnostické kritériá ADHD, ale
Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 84% na dočítanie.