Marek Eben FOTO: Mafra/michal SvÁČekFOTO: Mafra/michal SvÁČek
StoryEditor

Marek Eben, herec, spevák a jeden z najlepších českých moderátorov: Možno sa po smrti zas narodíme

17.12.2023, 00:00
Autor:
Jan DavidJan David
  • Na pódiách žiari ako moderátorská stálica. Spolu s bratmi si už 40 rokov užíva koncertovanie, keď však tvorí svoje piesne a texty, najskôr pri písaní trpí.
  • „Je to bolestivý proces. Nie je to nič príjemné,“ priznáva MAREK EBEN (65).
  • Už dvanásť sérií moderuje populárnu televíznu súťaž StarDance... když hvězdy tančí a už štvrťstoročie uvádza svoju reláciu Na Plovárně, v ktorej sa vďaka spolupráci s karlovarským filmovým festivalom rozpráva aj s hviezdnymi zahraničnými hosťami.  Tento rok napríklad s hercom a hudobníkom Russellom Crowom.
  • V rozhovore pre TÉMU si zaspomínal aj na svoju detskú rolu Válečka – od nakrútenia seriálu Kamarádi uplynulo 50 rokov. A keby na to prišlo, vždy by vraj radšej plával, než tancoval.

Keď na koncertoch spievate napríklad pieseň Tý jo z vášho nového albumu Co my víme, robí vám problém nesmiať sa aj napriek pobaveným reakciám publika?

Ako kedy. Raz sme hrali v Telči, v tom čase sme mali nový album a na ňom bola pesnička Houston. Je postavená na dialógu kozmonauta v rakete, ktorému volá manželka a kontroluje, či má všetko so sebou – aspoň troje slipov, občiansky preukaz... Pod pódiom sedeli dve malé dievčatá, vedeli dokonale celú pieseň a rozdelili si roly. Jedna so mnou spievala part kozmonauta, druhá manželku. Bolo to absolútne neodolateľné a mal som čo robiť, aby som sa udržal. Baví ma pozerať sa pri takýchto piesňach do publika. Pre mňa ako interpreta je nesmierne povzbudzujúce, keď sa podarí pointa. Ale že by ma to odrovnalo, to nie. Som už zvyknutý z divadla, v Ypsilonke sme sa toho nahrali.

Vraj ste sa v Ypsilonke chodili pozerať na smejúce sa publikum.

Áno, to je pravda. Je to krásny pohľad. Nepoznám azda človeka, ktorému by nepristalo, keď sa smeje od srdca.

Čo vás naposledy pobavilo?

Smejem sa niečomu každú chvíľu. Čo to bolo naposledy? Určite niečo, čo sa pravdepodobne nedá publikovať (smiech). Tomu sa človek smeje najviac.

Pieseň Tý jo som zažil v polovici leta naživo hneď na dvoch vašich koncertoch a od smiechu mi tiekli aj slzy. Písala sa vám tak ľahko a hravo, ako vyznieva?

Táto išla ľahko. Vznikala vďaka zážitku z električky. Boli tam dve dievčatá, bavili sa a spôsob ich rozhovoru sa mi zdal veľmi smiešny. Keď už mám základnú tému, ide to dosť rýchlo. Pieseň nie je skoro rýmovaná, takže keď mi napadnú príklady v jednotlivých slohách, ide to už celkom dobre.

Keď vezmem prvú slohu, máte bližšie k Einsteinovi alebo ku kapele Rammstein?

Ja skôr neviem, k čomu mám ďalej (smiech). Asi k Einsteinovi, aj keď by som mu bol rád bližšie. Ale to naozaj nie! S matikou, fyzikou a chémiou som mal vždy veľký problém.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-10-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Herečka Judita Hansman: Strach dokáže človeka priviesť do šialených vecí 02 - Modified: 2023-10-19 05:59:24 - Feat.: 0 - Title: Herečka Marta Vančurová: V ťažkých chvíľach sa zúfalo držala divadla. Kým hrám, žijem, hovorí v rozhovore 03 - Modified: 2023-10-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Opustil michelinskú kuchyňu a usadil sa v Zlatých Moravciach: Varím z obyčajných surovín v luxusnej kvalite 04 - Modified: 2023-10-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Otvorený rozhovor s hercom Adym Hajdu: Keď som práve zlý, tak sa neukazujem
01 - Modified: 2024-04-22 14:00:00 - Feat.: - Title: Archívny rozhovor s etnologičkou: Pravý Slovák alebo pravý Slovan, čo to je? Niečo také neexistuje 02 - Modified: 2024-04-22 13:51:27 - Feat.: - Title: Riaditeľka televízie v Litve pre HN: U nás je spoločnosť jednotná, nechce sledovať žiadne proruské správy 03 - Modified: 2024-04-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Nutričná poradkyňa: Nie som prísny typ poradcu, aj malé zmeny totiž môžu mať veľký efekt (aj) na zdravie 04 - Modified: 2024-04-22 04:56:32 - Feat.: - Title: ROZHOVOR Emma Drobná: „Nikdy som nelietala v oblakoch, skôr som úzkostlivá.“ 05 - Modified: 2024-04-21 21:52:36 - Feat.: - Title: Šéf novej banky pre HN: Do konkurenčného boja na Slovensku chceme vstúpiť už v januári
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
23. apríl 2024 07:15