StoryEditor

Janek Ledecký: Na Ester sme krátki

06.06.2022, 00:00
  • Jeho najfrekventovanejším slovom, ktoré zároveň skvelo vystihuje jeho životnú cestu, je „senzačné“.
  • Preslávil sa koncom 80. rokov ako frontman kapely Žentour, ale v roku 1992 singlom Na ptáky jsme krátký odštartoval Janek Ledecký (59) samostatnú, dodnes trvajúcu sólovú kariéru, počas ktorej prerazil ako jeden z najúspešnejších muzikálových autorov, vydal album, ktorý sa stal moderným soundtrackom českých aj slovenských Vianoc, a tiež vychoval športovkyňu, ktorá na olympiáde vyhrala v dvoch rôznych športoch, dcéru Ester.
  • Prečítajte si rozhovor publikovaný v magazíne Téma. 

Šesťdesiatiny, ktoré oslávite v lete, vraj veľmi neriešite, ale oslavy úplne odbiť nemôžete. K tridsiatim rokom sólovej kariéry vás vydavateľstvo podnietilo k platni zaznamenávajúcej vaše symfonické turné.

To je fakt, k platni potrebujem vždy postrčiť. A tiež ma nabádali, aby som urobil nejaký megakoncert, ale do toho sa mi vôbec nechce a ani ho neurobím. Pretože mať megakoncert znamená, že v okruhu miesta jeho konania zhruba pol roka nemôžete vôbec koncertovať. A mňa koncertovanie zo všetkého, čo robím, baví úplne najviac. A aby som si teraz, po dvoch rokoch absťáku, keď sme nemohli skoro vôbec jazdiť na turné, povedal, že to akože vydržíme a dáme len ten jeden veľký koncert, ktorý sa, úplne na rovinu, navyše ani nemusí podariť, to sa mi fakt nechce. Takže namiesto megakoncertu bude takzvané LX tour.

LX?

Áno, čítajte ako starí Rimania. To vymyslel môj syn Jonáš, keď k turné vymýšľal grafiku, pretože šesťdesiatka mu, celkom oprávnene, nepripadala veľmi sexi. Vyzerá to na šesť koncertov, kam určite dorazí množstvo senzačných ľudí, ale pre istotu som si nejakých výslovne pozval. Napríklad kapelu famóznej pesničkárky Šárky Adámkovej Sarah & The Adams alebo Cold Lics, čo je skvelá Jonášova skupina, a tiež Ivan Hlas Trio. To je pre mňa úplne zásadný moment, pretože to, ako sa píšu pesničky, som sa učil od Beatles, Rolling Stones a Boba Dylana, ktorí o tom nevedia a nikdy sa to asi nedozvedia, a potom od Ivana Hlasa, ktorý o tom, samozrejme, vie. Od neho som sa naučil, ako pri písaní textov správne zaobchádzať s jazykom. Pretože keď som mal sedemnásť, vôbec som neveril, že sa rocková muzika dá robiť po česky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-05-25 10:58:08 - Feat.: 1 - Title: Jaromír Jágr mal dopravnú nehodu, v Prahe sa zrazil s električkou. Na chvíľu som si myslel, že je to môj koniec, tvrdí 02 - Modified: 2022-06-04 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Hudobník David Gahan: Prežil klamstvo matky aj klinickú smrť 03 - Modified: 2022-05-23 16:00:00 - Feat.: 0 - Title: Kandráčovci sa spojili s Čechomorom: Vaše "ľ" som trénoval na slove ľúbiť, tvrdí František Černý 04 - Modified: 2022-05-15 17:24:35 - Feat.: 1 - Title: Víťazi Eurovízie vydali nový klip so zábermi vojnou zničenej Ukrajiny
01 - Modified: 2024-04-19 07:44:02 - Feat.: - Title: Taylor Swift vydala nový album. The Tortured Poets Department priniesol 16 nových skladieb a rozbíja internet 02 - Modified: 2024-04-18 14:50:03 - Feat.: - Title: Kyjev musí rýchlo konať. Dochádzajú mu vojaci, zbrane i munícia, tvrdí pre HN český expert na Ukrajinu Mlejnek 03 - Modified: 2024-04-18 17:48:37 - Feat.: - Title: Korčoka lákali do maďarského rádia. „Neurobil som to,“ hovorí pre HN a spomína červenú čiaru a pád do bahna 04 - Modified: 2024-04-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Sulík pre HN: Slovensku chýba právo veta, za povinné rozdelenie migrantov môže Fico 05 - Modified: 2024-04-18 13:30:00 - Feat.: - Title: Čo sú susedské spory a ako sa v nich účinne brániť? Pre HN vysvetľuje advokát
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
19. apríl 2024 11:14