StoryEditor

Slovák, ktorý oživil dedičstvo po Baťovi: V 90. rokoch fabriku predali za korunu, teraz sú maratónky ikonou

30.01.2022, 23:00
Autor:
Dan HimičDan Himič
„Ľudia si neskutočne vážili robotu, celé roky to tak bolo. Mohli si zarobiť, už od čias Baťu tu bol istý lokálpatriotizmus. Zedeáci boli niečo podobné ako baníci v Prievidzi,“ spomína Milan Foltán, ktorý túto slovenskú značku pred šiestimi rokmi opäť oživil a naše topánky majú opäť cveng nielen doma, ale i v zahraničí.

História obuvníckeho priemyslu v Partizánskom sa začala písať od roku 1938 vo vtedajších Baťovanoch. Kedy ste vy začali pracovať v ZDA – Závodoch 29. augusta?

V roku 1984. Mal som dvadsaťjeden rokov a bol som práve po základnej vojenskej službe. Mnoho ľudí z môjho okolia pracovalo v obuvníctve, aj otec, bol vedúci odboru zásobovania. Už pred vojenčinou som brigádoval v sklade, v tom období sme šili pre Adidas, takže som vykladal podošvy a materiály pre Francúzov. Vyrábalo sa totiž vtedy aj pre zahraničné značky. Takže, keď som sa zamestnal, začal som sa učiť jazyky. Odvtedy som celý svoj život venoval obuvníctvu. Nastúpil som do exportu, spravil som si štátnu skúšku z angličtiny.

Archív HN

Pracovali ste aj vo výrobe?

Nie. Začal som síce v sklade, no potom som pôsobil v zásobovaní. Ako administratíva sme však chodievali na týždňové brigády, takže som si prešiel pár pozícií. Bolo to veľmi dobre, pretože sme vedeli, ako to vo fabrike funguje. V zásobovaní som mal na starosti export polotovarov, podošvové materiály, jednotlivé dielce, ktoré sme exportovali. Mal som „pod sebou“ Taliansko a postupne ma začalo zaujímať, ako sa vlastne vyrábajú topánky.

To znamená, že za čias socializmu ste mali v podstate lukratívnu prácu...

Boli tu aj iné funkcie, napríklad modelári. Byť modelárom, to bola paráda. Tvorili novú obuv, technologické záležitosti. Potom som prešiel viac na obuv a mal som na starosti export do Ameriky a Kanady. To bolo ešte v rámci pražského EXICA – podniku zahraničného obchodu. Nerobili sme totiž biznis priamo so zákazníkmi, ale cez EXICO. Prišla však revolúcia a potom sa už šlo priamo.

Aká bola atmosféra v ZDA v 80. rokoch minulého storočia? Bol tu nejaký pomyselný Baťov duch, genius loci?

Baťa mal všetko vypracované do podrobností a my sme to prebrali, najmä ekonomickú časť (československý štát znárodnil Baťove obuvnícke závody v Partizánskom v roku 1948 – pozn. red.). Vtedy boli samostatné dielne, ktoré pracovali na svojich nákladoch, vnútropodniková ekonomika perfektne fungovala. Preto mám veľké šťastie, že som v ZDA v tomto období pracoval, pretože toto všetko teraz viem využiť. Každá dielňa mala svojho vedúceho, ktorý ju riadil, sledoval kvalitu a výkon. Malo to logiku, šliapalo to ako hodinky, až kým sa ZDA v roku 1996 nesprivatizovali.

Kedy boli ZDA v najväčšom rozkvete?

Pred revolúciou tu pracovalo 13-tisíc zamestnancov a ročne sa vyrobilo 31 miliónov párov obuvi.

Vtedy sme mali aj pobočné závody v Moravskom Lieskovom, Prievidzi, Zlatých Moravciach, Zemianskej Olči, z ktorých sa každý na ni...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-12-10 13:10:28 - Feat.: 0 - Title: Bankár Marcel Kaščák: Časy, keď podpis riaditeľa otváral všetky dvere, sú preč 02 - Modified: 2021-12-23 09:45:08 - Feat.: 0 - Title: Riaditeľka detského domova Alexandra Hovancová: Mám najkrajšiu prácu na svete 03 - Modified: 2021-12-17 06:40:34 - Feat.: 0 - Title: Farári youtuberi: Nebojíme sa kontroverzných tém, Boh musí mať zmysel pre humor, inak je s nami zle 04 - Modified: 2021-12-17 11:15:34 - Feat.: 0 - Title: Petra Tóthová: Mama sa sťažuje, že s tromi titulmi robím cukrárku. Všetko však zmenil jeden koláč
01 - Modified: 2024-04-22 12:24:40 - Feat.: - Title: Vallov údiv: Primátor Bratislavy to prehnal a už to asi aj vie (komentár) 02 - Modified: 2024-04-22 14:00:00 - Feat.: - Title: Archívny rozhovor s etnologičkou: Pravý Slovák alebo pravý Slovan, čo to je? Niečo také neexistuje 03 - Modified: 2024-04-22 13:51:27 - Feat.: - Title: Riaditeľka televízie v Litve pre HN: U nás je spoločnosť jednotná, nechce sledovať žiadne proruské správy 04 - Modified: 2024-04-19 09:55:49 - Feat.: - Title: Slovensko a Taliansko by mohli uzavrieť dohodu o policajnej spolupráci 05 - Modified: 2024-04-19 12:30:00 - Feat.: - Title: Choroba minulého storočia sa vracia v plnej sile. V Česku si už vyžiadala životy, zvýšený počet prípadov nákazy je aj u nás
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
22. apríl 2024 21:16