Spolupredsedníčka krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alice Weidelová. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Jasná väčšina Nemcov si myslí, že AfD má príliš blízko k Rusku

21.11.2025, 20:37
Autor:
TASRTASR

Ako príliš priateľskú voči ruskému vedeniu vníma najväčšiu nemeckú opozičnú stranu AfD 62 percent opýtaných, ďalších 28 percent sa o problematiku nezaujímalo.

Strana Alternatíva pre Nemecko má podľa väčšiny Nemcov politicky príliš blízko k Rusku, vyplýva to z prieskumu verejnej mienky v programe Politbarometer televízie ZDF. Správa pochádza z agentúry DPA.

Ako príliš priateľskú voči ruskému vedeniu vníma najväčšiu nemeckú opozičnú stranu AfD 62 percent opýtaných, ďalších 28 percent sa o problematiku nezaujímalo.

Medzi voličmi strany len desať percent z nich uviedlo, že vníma vzťahy AfD s Moskvou ako príliš blízke a 87 percent z nich s týmto tvrdením nesúhlasilo.

image

Láskavý Putin? Vo vedení AfD to vrie, postoj k Rusku štiepi stranu na dva tábory

Väzby strany na Moskvu v Nemecku v uplynulých týždňoch vyvolali kontroverziu, najmä v súvislosti s cestou viacerých jej členov na konferenciu do ruského mesta Soči napriek prebiehajúcej vojne na Ukrajine. Niektorí poslanci parlamentu preto obvinili AfD dokonca z vlastizrady.

Spolupredsedovia AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová plánovali oznámiť jednotný prístup k tejto otázke po tom, čo v strane začiatkom mesiaca nastal rozkol. Weidelová cestu kritizovala s tým, že „nerozumie, čo by tam mali robiť“, zatiaľ čo Chrupalla vyhlásil, že v súčasnosti nevidí z Ruska prichádzať nebezpečenstvo pre Nemecko.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. jún 2026 09:43