Alternatíva pre Nemecko je už niekoľko rokov pod dohľadom nemeckej domácej spravodajskej služby pre podozrenia z protiústavných aktivít. FOTO: Reuters
StoryEditor

Nemci sú rozdelení, nezhodnú sa v otázke spolupráce politických strán s AfD

13.11.2025, 15:47
Autor:
TASRTASR

Podľa prieskumu sa 40 percent Nemcov domnieva, že politické strany by nemali spolupracovať s AfD - najväčšou opozičnou stranou v krajine.

Nemci sú rozdelení v názore na to, či by politické strany mali spolupracovať s krajne pravicovou Alternatívou pre Nemecko (AfD), vyplýva z prieskumu televízie ARD, ktorý zverejnili vo štvrtok. Informuje o tom agentúra DPA.

Podľa prieskumu sa 40 percent Nemcov domnieva, že politické strany by nemali spolupracovať s AfD - najväčšou opozičnou stranou v krajine. Naopak, 25 percent respondentov si myslí, že strany by mali spolupracovať, a 30 percent podporuje možnosť, že by sa to malo posudzovať individuálne podľa situácie.

Zatiaľ čo priaznivci ľavicových strán vo všeobecnosti odmietali spoluprácu s AfD, voliči tejto strany prevažne podporovali kooperáciu s ostatnými, píše DPA.

image

Putin mi nič neurobil, hrozbou pre Nemecko môže byť Poľsko, povedal šéf AfD

Podporovatelia konzervatívneho bloku kancelára Friedricha Merza sú v tejto otázke názorovo nejednotní, pričom 46 percent podporuje spoluprácu v jednotlivých prípadoch, 41 percent ju vylúčilo úplne a desať percent je za to, aby s AfD spolupracovali.

Prieskum vznikal v období od 3. do 5. novembra a oslovených bolo približne 1300 oprávnených voličov. Respondenti v rámci neho mali zároveň posúdiť dôvody nárastu popularity AfD v prieskumoch verejnej mienky, kde podľa DPA opakovane dosahovala úroveň 25 percent.

Najpopulárnejšou odpoveďou sa stalo „sklamanie z politiky ostatných strán“, uviedlo 60 percent opýtaných, pričom 39 percent z voličov AfD s tým súhlasilo.

Alternatíva pre Nemecko je už niekoľko rokov pod dohľadom nemeckej domácej spravodajskej služby pre podozrenia z protiústavných aktivít, uvádza DPA.

01 - Modified: 2025-12-04 20:10:32 - Feat.: - Title: Macron varoval Zelenského pred zradou zo strany Spojených štátov, tvrdí denník. Elyzejský palác výrok popiera 02 - Modified: 2025-12-04 16:22:23 - Feat.: - Title: Merz zrušil cestu do Nórska, v Bruseli bude rokovať o využití ruských aktív na pomoc Ukrajine 03 - Modified: 2025-12-03 22:39:39 - Feat.: - Title: Nemecko aktivovalo izraelský štít za miliardy. Má chrániť Európu pred ruskými raketami 04 - Modified: 2025-12-03 10:10:12 - Feat.: - Title: Nálada v nemeckom automobilovom priemysle sa v novembri výrazne zhoršila 05 - Modified: 2025-12-03 09:08:00 - Feat.: - Title: Nórsko s Nemeckom dajú ďalších 700 miliónov eur na zbrane pre Ukrajinu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. december 2025 23:26