Nemecký kancelár a líder nemeckých kresťanských demokratov Friedrich Merz (vpravo) víta rakúskeho kancelára Christiana Stockera počas privítania pred ich stretnutím v Berlíne. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Austrálsky kancelár vyjadril pochopenie pre novú nemeckú migračnú politiku. Tiež chránime hranice, tvrdí

28.06.2025, 08:09
Autor:
TASRTASR

Christian Stocker na spoločnej tlačovej konferencii so svojím hostiteľom, nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom, uviedol, že Rakúsko chráni svoje hranice už od roku 2015.

Rakúsko vie, čo znamená čeliť migračnému tlaku. Takýmito slovami odpovedal rakúsky kancelár Christian Stocker v piatok v Berlíne na otázku novinára, týkajúcu sa odmietania migrantov nemeckými úradmi na rakúsko-nemeckej hranici. Správa pochádza z agentúry DPA.

Stocker na spoločnej tlačovej konferencii so svojím hostiteľom, nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom, uviedol, že Rakúsko chráni svoje hranice už od roku 2015.

Podľa Stockera nemecká politika nemá žiaden dopad na vzájomné vzťahy, s čím Merz súhlasil. „Rakúsko vie z vlastnej skúsenosti z rokov 2015 a 2022, čo znamená byť vystavený migračnému tlaku,“ povedal Stocker.

Zdôraznil, že ochrana hraníc v rámci Európskej únie nebola zamýšľaným cieľom, „ale v tejto situácii môže byť nevyhnutná“. Dodal, že počty migrantov na rakúsko-nemeckej hranici sú zvládnuteľné.

Nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt zaviedol začiatkom mája prísnejšie kontroly s cieľom obmedziť nelegálnu migráciu a nariadil, aby žiadatelia o azyl boli na nemeckých hraniciach odmietaní.

Mnohé krajiny EÚ pozastavili uplatňovanie voľného pohybu v rámci schengenského priestoru a začali kontrolovať osoby prekračujúce vnútorné hranice.

01 - Modified: 2025-06-26 17:50:23 - Feat.: 1 - Title: Japonský premiér čelí kritike vo vnútri svojej strany za neúčasť na summite NATO v Haagu 02 - Modified: 2025-06-20 15:52:31 - Feat.: 1 - Title: Británia sťahuje svojich zamestnancov z veľvyslanectva v Teheráne v obavách z narastajúcej eskalácie 03 - Modified: 2025-06-20 04:53:50 - Feat.: 1 - Title: Austrália zatvorila svoje veľvyslanectvo v Teheráne, diplomati sa presunuli do Azerbajdžanu
01 - Modified: 2025-12-14 22:04:53 - Feat.: - Title: Trumpov vyslanec Witkoff je s výsledkom dnešných rokovaní spokojný. Priniesli výrazný pokrok, pochvaľuje si 02 - Modified: 2025-12-14 21:51:49 - Feat.: - Title: Palestínsky rezort diplomacie odsúdil streľbu v austrálskom Sydney 03 - Modified: 2025-12-14 20:53:37 - Feat.: - Title: Rokovania Zelenského s delegáciou Trumpa na dnes skončili, pokračovať budú zajtra. Zatiaľ bez podrobností 04 - Modified: 2025-12-14 15:32:55 - Feat.: - Title: Prilievali olej do ohňa. Netanjahu obvinil austrálsku vládu z podnecovania antisemitizmu pred útokom v Sydney 05 - Modified: 2025-12-14 12:03:33 - Feat.: - Title: Zelenskyj je v Berlíne, čaká ho rokovanie s vyjednávačmi Trumpa. Neskôr sa stretne aj s európskymi partnermi
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. december 2025 03:57