Británia z bezpečnostných dôvodov dočasne sťahuje svojich zamestnancov z veľvyslanectva v Teheráne, uviedlo dnes ministerstvo zahraničia podľa agentúry Reuters na svojom webe s odporúčaniami pre cesty do Iránu. Izrael a Irán si už dlhšie ako týždeň vymieňajú vzdušné údery, izraelské sily sa okrem objektov iránskeho jadrového programu zameriavajú aj na ciele v Teheráne.
"Prijali sme preventívne opatrenia a dočasne stiahli britských zamestnancov z Iránu. Naše veľvyslanectvo naďalej funguje na diaľku," uviedla britská diplomacia. Už skôr tento týždeň Británia z obáv o bezpečnosť dočasne stiahla rodinných príslušníkov zamestnancov veľvyslanectva a konzulátu v Izraeli.
Dočasne svoju ambasádu v Teheráne uzavrelo Švajčiarsko, a to kvôli intenzívnym vojenským operáciám a vysoko nestabilnej situácii v krajine. "Všetok personál už Irán opustil a je v bezpečí," uviedlo dnes podľa Reuters švajčiarske ministerstvo zahraničia. Zamestnanci ambasády sa vraj do Teheránu vrátia hneď, ako to situácia umožní.
Irán už vo štvrtok opustili aj českí diplomati, veľvyslanectvo v Teheráne dočasne uzavrelo aj Slovensko. Rovnako urobili napríklad aj Portugalsko, Holandsko či Švédsko, ale aj Austrália.
Izrael zaútočil na Irán minulý týždeň v noci na piatok v snahe zabrániť Teheránu vo vývoji jadrovej zbrane. Teherán popiera, že by na takej zbrani aktívne pracoval, a zároveň opakuje, že chce pokračovať vo svojom mierovom jadrovom programe. Urán však podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu obohacoval výrazne nad úroveň potrebnú na zabezpečenie prevádzky jadrových elektrární.
Britský minister zahraničných vecí David Lammy vyzýva obe strany k nájdeniu diplomatického riešenia konfliktu a dnes rokuje v Ženeve o jadrovom programe Iránu so svojimi náprotivkami z Iránu, Nemecka a Francúzska a šéfkou únijnej diplomacie.