Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky hovoril s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Podrobnosti o telefonáte sú napäto očakávané, pretože napriek silnejúcemu napätiu na Blízkom východe spolu obaja štátnici hovorili naposledy 21. augusta.
Iránsky útok
Izrael zvažuje, ako odpovedať na iránsky raketový útok z 1. októbra, keď Irán na Izrael odpálil vyše 180 balistických striel. Spojené štáty v minulých dňoch Izrael nabádali, aby si pri eventuálnej odvete počínal zdržanlivo.
Dôvodom sú obavy z následného rastu cien ropy, čo by malo negatívny vplyv na americkú aj svetovú ekonomiku. K útoku na iránske jadrové zariadenia naopak vyzval bývalý izraelský premiér Naftali Bennett.
Podľa portálu The Times of Israel je Biely dom frustrovaný z Netanjahuovho prístupu k súčasnej kríze na Blízkom východe. Netanjahuovi údajne chýba stratégia, ako túto krízu ukončiť, a Biden k nemu podľa ToI stráca dôveru.
Ovplyvnenie volieb
Končiaci šéf Bieleho domu v piatok vyhlásil, že si nie je istý tým, či sa Netanjahu svojím konaním snaží ovplyvniť novembrové prezidentské voľby v USA.
Predvolebné prieskumy podľa stanice BBC naznačujú, že eskalácia konfliktu na Blízkom východe a neschopnosť dosiahnuť diplomatickú dohodu škodí tak Bidenovi, ako aj Harrisovej ako demokratickej prezidentskej kandidátke, ktorá súperí s republikánskym exprezidentom Donaldom Trumpom.
Kancelária izraelského premiéra podľa agentúry AP uviedla, že Trump minulý týždeň Netanjahuovi zavolal a "zablahoželal mu k intenzívnym a odhodlaným operáciám, ktoré Izrael vedie proti Hizballáhu. "
Terajšie napätie medzi Izraelom a Iránom sa vyhrotilo útokom z 1. októbra, ktorým Irán reagoval na zabitie svojich spojencov izraelskými náletmi - medzi týmito obeťami boli šéf palestínskeho teroristického hnutia Hamás Ismáíl Haníja, vysokopostavený predstaviteľ iránskych revolučných gárd Abbás Nílforúšán či vodca militantného hnutia Hizballáh Hasan Nasralláh.