Voliči čakajú v rade pred volebnou miestnosťou počas parlamentných volieb v Bangladéši. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

V bangladéšských voľbách po piatykrát zvíťazila súčasná premiérka Vadžídová

07.01.2024, 20:20
Autor:
TASRTASR

Tieto voľby sprevádzali v Bangladéši násilnosti, pri ktorých zahynulo najmenej 15 ľudí. Úrady uviedli, že od piatka bolo v krajine hlásených najmenej 18 podpaľačských útokov.

Víťazkou nedeľňajších parlamentných volieb v Bangladéši sa po piatykrát stala súčasná premiérka Hasína Vadžídová so svojou Ľudovou ligou. Oznámila to ústredná volebná komisia. Informovala o tom agentúra AFP.

"Vládna strana Ľudová liga získala viac ako 50 percent parlamentných kresiel," uviedol hovorca volebnej komisie s tým, že sčítavanie hlasov stále pokračuje.

Najväčšia súkromná spravodajská televízia v Bangladéši Somoy TV predtým uviedla, že po zverejnení troch štvrtín výsledkov volieb získala Ľudová liga v 300-člennom parlamente 172 kresiel. Jej spojenecká strana Džatíja získala ďalších osem.

image

Taliansky minister zahraničných vecí Tajani vyzýva na vytvorenie európskej armády

Tieto voľby sprevádzali v Bangladéši násilnosti, pri ktorých zahynulo najmenej 15 ľudí. Úrady uviedli, že od piatka bolo v krajine hlásených najmenej 18 podpaľačských útokov, pričom požiare vypukli aj v niektorých volebných miestnostiach.

Polícia v bangladéšskom hlavnom meste Dháka zároveň v sobotu zadržala siedmich opozičných politikov z Bangladéšskej nacionalistickej strany. Tí sú podľa nej zodpovední za piatkový požiar vo vlaku, pri ktorom zahynuli štyria ľudia.

Strana obvinenia odmietla, voľby označila za zmanipulované a spolu s desiatkami ďalších strán sa ich preto rozhodla bojkotovať.

Kritici a ľudskoprávne organizácie označili tieto voľby za frašku a spochybnili legitímnosť hlasovania, keďže Vadžídová nemá žiadnych významných vyzývateľov.

01 - Modified: 2024-01-07 06:41:21 - Feat.: 1 - Title: V Bangladéši sa konajú parlamentné voľby, opozícia ich bojkotuje 02 - Modified: 2024-01-05 13:28:03 - Feat.: 1 - Title: Bangladéšska opozícia vyzvala na bojkot volieb a na generálny štrajk
01 - Modified: 2025-06-27 11:28:44 - Feat.: - Title: Kyjev požiada Úniu o uvalenie sankcií na Bangladéš za dovoz ukradnutého obilia 02 - Modified: 2025-06-11 13:49:37 - Feat.: - Title: Volebný model NMS: PS navýšilo náskok pred Smerom, Republika predbehla Hlas 03 - Modified: 2025-06-06 15:14:29 - Feat.: - Title: Parlamentné voľby v Bangladéši sa uskutočnia v apríli 2026, budú prvé po zvrhnutí dlhoročnej premiérky 04 - Modified: 2025-06-06 11:51:41 - Feat.: - Title: Holanďania pôjdu po páde vlády k volebným urnám v októbri 05 - Modified: 2025-06-03 13:20:17 - Feat.: - Title: Matovič navrhuje znížiť vekovú hranicu pre účasť vo voľbách. Tvrdí, že si Fico kupuje starších voličov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. jún 2025 08:47