Deti stoja vedľa krátera, ktorý zanechal ruský vojenský úder uprostred ruského útoku na Ukrajinu, v meste Hlevakha, 26. januára 2023. FOTO: REUTERS 
StoryEditor

Putin vyzdvihol sovietsky podiel na boji proti nacizmu. Len včera Rusko vyslalo na Ukrajinu 70 rakiet

27.01.2023, 18:46

„Rusko, ktoré nás tu oslobodilo, teraz vedie vojnu pri našich hraniciach na Ukrajine. Prečo?“ pýtala sa počas slávnosti Zdzislawa Wlodarczyková, jedna z 18 bývalých väzňov a väzenkýň, ktorí sa zúčastnili pamätnej akcie 78. výročia oslobodenia Osvienčimu.

Ruský prezident Vladimir Putin pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu uviedol, že s nacistickými plánmi na vyvraždenie Židov a ďalších národov skoncoval predovšetkým Sovietsky zväz.

Rovnako zopakoval svoje tvrdenie, že ruskí vojaci, ktorí na jeho rozkaz vpadli vlani vo februári na Ukrajinu, bojujú proti "neonacistom". Kyjev naopak obviňuje ruského vodcu, že vedie genocídnu vojnu a že sa ruskí vojaci dopúšťajú vojnových zločinov i zločinov proti ľudskosti na okupovaných územiach.

Rusko len počas uplynulého dňa vystrelilo na Ukrajinu 70 rakiet, z ktorých 47 bolo zničených, uviedol dnes vo svojom rannom hlásení ukrajinský generálny štáb.

Pri ruských vzdušných útokoch zomrelo v ten deň najmenej 11 ľudí a ďalších 11 ich bolo zranených.

Nepozvaní na oslavy oslobodenia Osvienčimu

V súvislosti s dnešným 78. výročím oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora v Osvienčime Červenou armádou ruský prezident zdôraznil, že "s barbarskými plánmi nacistov skoncoval predovšetkým sovietsky ľud, ktorý ubránil slobodu a nezávislosť vlasti a zachránil pred úplným zničením a zotročením židovský ľud a ďalšie národy".

image

Presný opak toho, čo Putin chcel: Ukrajina sa zbavuje ruštiny (príbehy štyroch žien, ktoré s ňou skončili)

Kvôli pokračujúcej agresívnej vojne Ruska proti Ukrajine však neboli tento rok ruskí predstavitelia do Osvienčimu na výročie oslobodenia pozvaní. Ruská delegácia mimo rámca osláv položila veniec pri hroboch príslušníkov Červenej armády, uviedol na svojom webe denník Gazeta Wyborcza.

„Rusko, ktoré nás tu oslobodilo, teraz vedie vojnu pri našich hraniciach na Ukrajine. Prečo?“ pýtala sa počas slávnosti Zdzislawa Wlodarczyková, jedna z 18 bývalých väzňov a väzenkýň, ktorí sa akcie v Osvienčime zúčastnili.

Riaditeľ osvienčimského múzea Piotr Cywiński sa priznal, že si nevie v súvislosti s vojnou Ruska proti Ukrajine predstaviť, že by podpísal list ruskému veľvyslancovi s pozvaním na oslavy. "Dúfam, že sa to v budúcnosti zmení, ale čaká nás dlhá cesta. Rusko bude potrebovať nesmierne veľa času a hlboké sebaspytovanie po tejto vojne, kým sa bude môcť vrátiť do civilizovaného sveta," usúdil Cywiński.

Poľsko: Putin buduje po Európe nové tábory

Poľský premiér Mateusz Morawiecki pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu obvinil Vladimira Putina, že v rámci vojny na Ukrajine buduje v Európe "nové tábory". TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Na výročie oslobodenia nacistického nemeckého tábora smrti Auschwitz-Birkenau si pripomeňme, že Putin na východe buduje nové tábory," napísal Morawiecki na sociálnej sieti Facebook bez uvedenia ďalších podrobností.      

"Solidarita a pevná podpora pre Ukrajinu sú efektívne spôsoby na zaistenie toho, aby sa história úplne nezopakovala," dodal poľský premiér.

image

Osvienčim bol oslobodený. Putin dnes po Európe však buduje nové tábory, vyhlásil Morawiecki​

Agentúra AFP v tejto súvislosti pripomenula, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vlani v októbri, obvinil Rusko, že v okupovanom východoukrajinskom meste Olenivka zriadilo "koncentračný tábor", kde zadržiava zajatých Ukrajincov.

Vyšetrovatelia OSN vlani zdokumentovali na Ukrajine vyše 400 prípadov svojvoľného zadržania a zmiznutia osôb, za ktoré sú zodpovedné ruské sily.

Z ruskej histórie nespomína celú pravdu

Putin od začiatku "špeciálnej vojenskej operácie", ako Kremeľ nazýva svoju agresívnu vojnu proti Ukrajine, tvrdí, že cieľom je "denacifikovať" susednú krajinu. Na jej čele ale stojí prezident židovského pôvodu a krajná pravica podľa výsledkov volieb zohrávala v ukrajinskej politike len okrajovú úlohu.

image

HIMARS-y strácajú účinnosť, priznáva Kyjev. Západné tanky prinesú zlom, v čom porážajú tie ruské? (analýza)

Moskva v posledných rokoch reagovala podráždene na pripomienky, že dohoda medzi Sovietskym zväzom a nacistickým Nemeckom z augusta 1939 prispela k rozpútaniu vojny, v ktorej začiatku Sovietsky zväz vystupoval ako spojenec Adolfa Hitlera.

Pakt Molotov-Ribbentrop, pomenovaný po ministroch zahraničia oboch totalitných veľmocí, pritom v minulosti kritizoval aj samotný Putin.

"Zabudnutie lekcií histórie vedie k opakovaniu strašných tragédií. Svedčia o tom zločiny proti civilistom, etnické čistky a trestné výpravy, ktoré na Ukrajine organizujú neonacisti. Práve s týmto zlom hrdinsky, bok po boku teraz bojujú naši vojaci," uviedol dnes ruský prezident bez toho, aby pre svoje tvrdenia predložil akékoľvek dôkazy.

Putin pri štvrtkovom stretnutí s hlavným ruským rabínom a predsedom federácie židovských obcí v Rusku zdôraznil, že väčšina Židov, zavraždených nacistami, boli sovietski občania, pripomenula agentúra TASS.

 

01 - Modified: 2023-03-26 06:22:57 - Feat.: 1 - Title: Presný opak toho, čo Putin chcel: Ukrajina sa zbavuje ruštiny (príbehy štyroch žien, ktoré s ňou skončili) 02 - Modified: 2023-01-28 23:00:00 - Feat.: 1 - Title: Oporný bod aj symbol odporu. Čo by znamenal pád Bachmutu, na ktorom si vylámali zuby wagnerovci? 03 - Modified: 2023-01-27 13:00:59 - Feat.: 1 - Title: Putin chystá novú ofenzívu, očakáva roky vojny a konflikt so Západom 04 - Modified: 2023-03-26 05:37:53 - Feat.: 1 - Title: HIMARS-y strácajú účinnosť, priznáva Kyjev. Západné tanky prinesú zlom, v čom porážajú tie ruské? (analýza)
01 - Modified: 2024-05-23 16:17:33 - Feat.: - Title: Putin podpísal dekrét umožňujúci zhabanie amerického majetku. Vykompenzuje firmy, ktoré zasiahli sankcie 02 - Modified: 2024-05-23 15:42:18 - Feat.: - Title: Putin navštívi Bielorusko na druhej zahraničnej ceste od znovuzvolenia. Minsk je od Ruska závislý 03 - Modified: 2024-05-23 12:55:11 - Feat.: - Title: Moskva posiela varovanie do Londýna: Ak Kyjev použije vaše zbrane v Rusku, udrieme na britské ciele 04 - Modified: 2024-05-23 12:46:32 - Feat.: - Title: Rostovská oblasť vytvára "nárazníkovú zónu" s okupovanou časťou Ukrajiny, bude tam platiť špeciálny režim 05 - Modified: 2024-05-23 11:05:59 - Feat.: - Title: Ruský útok na Charkov má najmenej šesť obetí, Zelenskyj​ kritizoval svetových lídrov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. máj 2024 18:59