Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/Roman Hanc
StoryEditor

Pred dovolenkou si treba zistiť, čo všetko poisťovňa prepláca. Nepríjemné prekvapenia už Slováci zažili

04.08.2022, 09:16
Autor:
TASRTASR

Adrenalínové športy vyžadujú dodatočné krytie, na čo mnohí zabúdajú. Liečebné náklady spojené s úrazom si musí dovolenkujúci v takomto prípade hradiť sám.

Slováci sa poisťujú už oveľa zodpovednejšie ako pred pandémiou, napriek tomu ich počas dovolenky môže postihnúť viacero komplikácií. Aj toto leto im môže narušiť plány ďalšia vlna koronavírusu, skrachovanie hotela, prípadne zrušenie letu.

Je užitočné si vopred zistiť, čo všetko dovolenkárom poisťovňa preplatí, na čo majú nárok a čo môžu stornovať, radí Universal maklérsky dom.

Komplexné balíčky sú populárne

"Slováci oveľa viac využívajú komplexné balíčky poistného krytia, častejšie ako v minulosti prikupujú aj pripoistenie storna zájazdu a hospitalizácie. V prípade, že cestujú na dovolenku vlastným autom, volia aj pripoistenie asistenčných služieb pre motorové vozidlo," priblížil Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti.ň

image

Máte nárok aj na stovky eur. Čo vám patrí, ak lietadlo meškalo viac ako tri hodiny alebo let zrušili

Zodpovednejšie poisťovanie Slovákov môže byť podľa neho spôsobené pretrvávajúcimi obavami z ochorenia aj vyžadovaním poistenia zo strany niektorých cieľových destinácií.

Napríklad Belgicko zaviedlo už v máji až 21-dňovú karanténu v prípade potvrdenia opičích kiahní. "Sú považované za ochorenie ako každé iné. Pokiaľ nebude vyhlásená epidémia alebo pandémia, budú náklady na ošetrenie a hospitalizáciu kryté z poistenia liečebných nákladov," vysvetlil Michalec.

Komplexné balíky poistenia majú maximálne krytie a poskytujú aj poistenie predĺženia pobytu z dôvodu nakazenia sa ochorením COVID-19, ako aj hlavné pripoistenia, napríklad batožina, úraz či zodpovednosť.

image

Neviete kam cestovať toto leto? Nechajte vybrať váš nos!

Samotný európsky preukaz poistenca na dovolenke nemusí stačiť, hoci umožní v Európskej únii zdravotné ošetrenia v rozsahu, aký majú občania navštívenej krajiny. Podľa slov odborníka si mnohí Slováci neuvedomujú, že takto nemajú krytú repatriáciu späť do vlasti, prípadne všetky doplatky.

Adrenalínový šport môže spôsobiť nepríjemné prekvapenia

Adrenalínové športy vyžadujú dodatočné krytie, na čo mnohí zabúdajú. "Väčšinou si dajú poradiť. No sú aj takí, ktorí si dojednajú cestovné poistenie len v rizikovej skupine turista, na dovolenke ich zláka vyskúšať si niektorý z adrenalínových zážitkov, a ak pri tom utrpia úraz, zostanú prekvapení a často aj nahnevaní na poisťovňu či sprostredkovateľa, že im napriek ich názoru takéto pripoistenie neuzatvoril," upozornil profesionál.

Liečebné náklady spojené s úrazom si musí dovolenkujúci v takomto prípade hradiť sám.

Odborník dodal, že na dovolenke sa môže vyskytnúť aj nespokojnosť s ubytovaním, ktorú treba riešiť s cestovnou kanceláriou alebo hotelom. Môže sa napríklad stať, že izba mala byť otočená na more, no je takmer v pivnici.

image

Slovakia Travel má nového šéfa marketingu

Dôvodom na sťažnosť a požadovanie náhrady škody sú prípady, ak nie je zabezpečená čistota a hygiena ubytovania, ak je hmyz v hromadnom výskyte, posteľná bielizeň je špinavá alebo sú neupratané izby. Kancelária musí sťažnosť vyriešiť do 30 dní, v zložitejších prípadoch dovtedy oznámiť ďalší postup a vybaviť ju do 60 dní.

Môže dôjsť aj ku krachu cestovnej kancelárie, čo ale cestovné poistky nezahŕňajú. "Klient by sa vtedy mal obrátiť na delegáta cestovnej kancelárire, poisťovňu, ktorá cestovnú kanceláriu poistila alebo priamo na náš zastupiteľský úrad," poradil Michalec.

Pri kúpe zájazdu alebo pred odletom je podľa neho užitočné vyžiadať si potvrdenie o poistení cestovnej kancelárie proti insolventnosti aj s pokynmi, ako postupovať v prípade jej úpadku.

01 - Modified: 2022-08-12 10:01:29 - Feat.: 0 - Title: Neodleteli ste do vašej obľúbenej destinácie? Máte nárok na stovky eur, získate ich niekoľkými krokmi 02 - Modified: 2022-08-02 15:00:00 - Feat.: 0 - Title: Chcete zahraničný dôchodok? Ako sa k nemu dostať a kde robia do 67. rokov (+tabuľka s vekom odchodu v EÚ) 03 - Modified: 2022-08-02 10:05:02 - Feat.: 1 - Title: Rezort zdravotníctva chce určiť minimálny vymeriavací základ zamestnancom. Súkromné poisťovne zmenu vítajú 04 - Modified: 2022-08-02 09:08:46 - Feat.: 0 - Title: Pozor, daniari sprísňujú pravidlá aj kontrolu. Ak podnikáte, týchto rád sa držte
01 - Modified: 2024-07-24 17:17:41 - Feat.: - Title: Bratislavské letisko čelí náporu turistov. Potrápili ich pasy, pomáhať im musí stovka brigádnikov 02 - Modified: 2024-07-24 07:34:10 - Feat.: - Title: Pravidlá behania v piesku a pri mori 03 - Modified: 2024-07-24 07:48:41 - Feat.: - Title: Idete na pláž s deťmi? Na tieto veci nezabudnite! 04 - Modified: 2024-07-23 11:15:18 - Feat.: - Title: Pozor na kopanie dier na pieskových plážach. Nevinná zábava je v skutočnosti smrteľnejšia ako útoky žralokov 05 - Modified: 2024-07-23 08:32:43 - Feat.: - Title: Kia vyrobila za prvý polrok viac ako 188-tisíc vozidiel, firmu teraz čaká celozávodná dovolenka
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. júl 2024 05:26