Aktuálne existuje minimálny vymeriavací základ pre SZČO a dobrovoľne nezamestnaných. FOTO: TASR/Radovan Stoklasa
StoryEditor

Rezort zdravotníctva chce určiť minimálny vymeriavací základ zamestnancom. Súkromné poisťovne zmenu vítajú

02.08.2022, 12:05
Autor:
TASRTASR

Minimálny vymeriavací základ sa nebude týkať zamestnancov, ktorí sú zároveň poistencami štátu, teda napríklad poberatelia dôchodku.

Minimálny vymeriavací základ by sa mal po novom zaviesť aj u zamestnancov, a to vo výške minimálnej mzdy. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý ministerstvo zdravotníctva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Jej účinnosť navrhuje od 1. januára 2023. Súkromné zdravotné poisťovne Union a Dôvera vnímajú navrhovanú zmenu pozitívne.

Koniec špekulatívnym pracovným pomerom 

Ministerstvo podotklo, že aktuálne existuje minimálny vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne nezamestnaných, zatiaľ čo zamestnancovi stačí akýkoľvek úväzok na to, aby uhrádzal poistné na verejné zdravotné poistenie z vyplatenej sumy. Podľa rezortu preto dochádza k špekulatívnym uzatváraniam pracovných pomerov.

image

Na supernemocnice v Bratislave môžu doplatiť tie menšie. Spomínajú sa konkrétne zariadenia

"Tieto osoby platia mesačne poistné na úrovni niekoľko eur a majú zabezpečené verejné zdravotné poistenie," priblížilo ministerstvo s tým, že ak by nemali žiaden úväzok a boli by dobrovoľne nezamestnaní, vznikla by im povinnosť platiť poistné na úrovni minimálnej výšky odvodu. "Čo je pre rok 2022 suma 79,31 eura mesačne," doplnil rezort.

Minimálny vymeriavací základ sa nemá týkať zamestnancov, ktorí sú zároveň poistencami štátu, teda napríklad poberatelia dôchodku. Ak zamestnanec nebol zamestnancom celé rozhodujúce obdobie, minimálny vymeriavací základ sa bude pomerne krátiť.

"Ak príjem zamestnanca nedosiahne úroveň minimálneho vymeriavacieho základu, zamestnanec bude musieť odviesť poistné na verejné zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Povinnosť zamestnávateľa odvádzať poistné sa nemení," doplnilo ministerstvo v dokumente.

Pozitívne ohlasy 

Zmenu vítajú obe súkromné zdravotné poisťovne na Slovensku. "Zavedenie minimálneho vymeriavacieho základu považujeme za pozitívnu zmenu, lebo prispeje k zníženiu nesystémových prvkov v odvodových povinnostiach niektorých skupín platiteľov odvodov," uviedol pre  PR manažér Dôvery Branislav Cehlárik.

Dôvera dúfa, že tento krok prispeje k lepšej tvorbe zdrojov na financovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku. "Samozrejme, bude si to vyžadovať úpravu aktuálnych procesov pri spracovávaní platieb od platiteľov vrátane úpravy našich interných IT systémov," dodal.

image

Koľkí Slováci sa chystajú zmeniť zdravotnú poisťovňu? Najviac ich podľa prieskumu smeruje do Dôvery

Podľa Union ZP sa zavedením minimálneho vymeriavacieho základu u zamestnanca odstráni možnosť špekulatívneho vyplácania nízkej mzdy a s tým súvisiaceho platenia nízkeho odvodu do zdravotnej poisťovne.

"Po novom však poistenec, ktorého výška mzdy nedosiahne minimálny vymeriavací základ, bude musieť rozdiel doplatiť sadzbou 14 percent. To môže mať za následok, že zamestnanci, ktorí si nevedia nájsť prácu na plný úväzok alebo nemôžu vykonávať prácu na celý úväzok, nebudú mať záujem o prácu na skrátený úväzok a tým sa ešte viac môže prehĺbiť ich sociálna odkázanosť na pomoc štátu," doplnila v stanovisku hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

01 - Modified: 2022-08-02 09:33:37 - Feat.: 0 - Title: Chaos v predpisovaní liekov pokračuje: Niektorí pacienti sa nevedia dostať k svojim liekom 02 - Modified: 2022-08-02 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Potvrdenie o práceneschopnosti vystavuje elektronicky necelá tisícka lekárov 03 - Modified: 2022-08-01 10:00:33 - Feat.: 1 - Title: Príbeh sestry: Pracujeme viac za menej peňazí. Pozerám nákupné letáky a bojím sa, aby mi nezrušili dovolenku
01 - Modified: 2023-09-26 05:44:25 - Feat.: - Title: Detské pohotovosti: z pôvodných 61 budeme mať o 20 menej, lekári chýbajú a sú preťažení 02 - Modified: 2023-09-21 14:26:24 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva spúšťa očkovanie novou adaptovanou vakcínou proti koronavírusu 03 - Modified: 2023-09-20 13:30:00 - Feat.: - Title: Pohotovosti majú málo špecialistov. Ako to chce riešiť ministerstvo zdravotníctvo? 04 - Modified: 2023-09-19 22:13:42 - Feat.: - Title: Covid-19: Môžete sa registrovať na novú dávku očkovania. Odkedy je to možné? 05 - Modified: 2023-09-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Dôvera v Scholza sa rekordne prepadla, Nemci sa obávajú ekonomickej katastrofy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. september 2023 04:51