Reuters
StoryEditor

Rusi premenili pivnicu domu v Buči na mučiareň. Opakovane tam znásilňovali ženy

12.04.2022, 13:13
Autor:
ČTKČTK
Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová uviedla, že evidujú viacero prípadov zverstiev tohto typu.

Rusi sa síce stiahli zo severu Ukrajiny, ale za sebou zanechali zničené životy a ľudí, ktorí sa z prežitej traumy nemusia nikdy spamätať. Spravodajský server BBC si vypočul svedectvo preživších a zaznamenal dôkazy ukrajinských žien znásilnených okupujúcimi vojakmi.

​V tichej, vidieckej oblasti 70 kilometrov západne od Kyjeva BBC hovorila s 50-ročnou Annou, ktorá kvôli ochrane súkromia vystupuje pod pseudonymom. V pondelok 7. marca bola doma so svojím manželom, keď dovnútra vtrhli vojaci.

Vyhrážky zabitím

"Namieril na mňa pištoľ a odviedol ma do neďalekého domu. Prikázal mi: 'Vyzleč sa, alebo ťa zastrelím. Neustále mi vyhrážal, že ma zabije, ak neurobím, čo povedal. Potom ma začal znásilňovať," povedala. Útočníkom bol podľa Anny mladý, chudý bojovník z Čečenska, ktoré je súčasťou Ruska.

"Kým ma znásilňoval, vstúpili ďalší štyria vojaci. Myslela som, že je so mnou koniec. Ale oni ho odviedli. Už som ho nikdy nevidela," povedala. Verí, že ju zachránila iná jednotka ruských vojakov. Anna sa vrátila domov a našla svojho manžela. Strelili ho do brucha.

"Snažil sa za mnou bežať a zachrániť ma, ale zasiahli ho guľky," povedala Anna. Obaja vyhľadali úkryt v susednom dome, manžela však kvôli bojom nemohli vziať do nemocnice. Svojim zraneniam o dva dni neskôr podľahol.

Anna neprestala plakať celý čas, čo svoj príbeh rozprávala. Reportérom na dvore domu ukázala, kde spoločne so susedmi manžela pochovali. Na čele jeho hrobu stojí vysoký drevený kríž. Anna je v kontakte s miestnou nemocnicou a dostáva psychologickú pomoc.

Vojaci, ktorí ju zachránili, niekoľko dní v jej dome zostali. Anna uviedla, že na ňu namierili zbrane a povedal jej, nech im dá manželove veci.

"Keď odišli, našla som drogy a Viagru. Boli sfetovaní a často opití. Väčšina z nich sú zabijaci, násilníci a zlodeji. Len niekoľko z nich je v poriadku," dodala.

Len o pár domov ďalej v tej istej ulici si reportéri vypočuli ďalší mrazivý príbeh. Jednu ženu údajne znásilnili a zabili. Podľa susedov je vinníkom ten istý muž, ktorý znásilnil Annu.

Žena mala okolo 40 rokov. Podľa susedov ju odviedol z jej domu a držal v spálni neďalekého domu, ktorého obyvatelia sa evakuovali na začiatku vojny. Pekne zariadená izba s ozdobenou tapetou a posteľou so zlatým čelom sa premenil na desivé miesto činu. Na matraci aj prikrývke sú veľké krvavé škvrny.

Rusi podpálili dom

V rohu izby je zrkadlo, na ktorom je rúžom napísaný odkaz - zrejme opisuje, kde bola obeť pochovaná. Podľa susedky Oksany ho tam zanechali ruskí vojaci, ktorí telo ženy našli a pochovali. "Povedali mi, že bola znásilnená a že mala buď podrezané alebo prebodnuté hrdlo a vykrvácala. Hovorili, že tam bolo veľa krvi," uviedla Oksana.

Ženu pochovali v hrobe na záhrade domu. Polícia deň po návšteve reportérov jej telo vyzdvihla z hrobu, aby prípad vyšetrila. Zavraždená žena na sebe nemala oblečenie, za to na krku mala hlbokú, dlhú reznú ranu.

Ďalší prípad polícia vyšetruje v dedine 50 kilometrov západne od Kyjeva, uviedol šéf polície v Kyjevskej oblasti Andrij Nebytov. V dome na okraji dediny podľa neho žila trojčlenná rodina, manželia vo veku okolo tridsať rokov a ich malé dieťa.

​​"Dňa 9. marca do domu vstúpilo niekoľko vojakov ruskej armády. Manžel sa snažil svoju ženu a dieťa ochrániť. Tak ho na dvore zastrelili," povedal Nebytov. "Dvaja vojaci manželku následne opakovane znásilnili. Vždy odišli, ale potom sa vrátili. Trikrát sa vrátili, aby ju znásilnili. Vyhrážali sa jej, že ak bude klásť odpor, ublížia jej malému chlapcovi. Chcela svoje dieťa ochrániť, tak sa nebránila," dodal.

Vojaci pri odchode podpálili rodinný dom a zastrelili ich psov. Žena so synom utiekla a spojila sa s políciou. Podľa Nebytova sa s ňou policajti stretli a výpoveď zaznamenali. V rodinnom dome sa pokúsili získať dôkazy, ale zostali z neho stáť len holé múry.

V obhorených troskách sa váľa už len niekoľko pripomienok predchádzajúceho pokojného života - detské koleso, hračka koníka, psie vodítko a pánska zimná topánka lemovaná kožušinou.

Manžela pochovali susedia na záhrade. Polícia jeho telo exhumovala na obhliadku, prípad plánujú odovzdať medzinárodným súdom.

Tehotné ženy a dievčatá

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová uviedla, že podobných prípadov eviduje viacero.

"Asi 25 dievčat a žien vo veku 14 až 24 rokov bolo počas okupácie systematicky znásilňovaných v pivnici jedného domu v Buči. Deväť z nich je tehotných," uviedla. "Ruskí vojaci im povedali, že ich budú znásilňovať dovtedy, kým už nikdy so žiadnym mužom nebudú chcieť mať sexuálny styk. Zabránia im tak mať ukrajinské deti," opísala ombudsmanka. S informáciami sa im ľudia zverujú buď na linke dôvery alebo cez sociálnu sieť Telegram.

"Volala nám 25-ročná žena, že jej 16-ročnú sestru priamo pred ňou znásilnili na ulici. Pri tom kričali, že sa to stane každej nacistickej prostitútke."

​Dá sa vôbec posúdiť rozsah sexuálnych zločinov, ktorých sa ruskí vojaci počas okupácie dopustili? pýta sa BBC.

"V tejto chvíli to nie je možné, pretože nie všetci sú ochotní zdieľať, čo sa im stalo. Väčšina z nich v súčasnosti volá o psychologickú pomoc, takže kým nám neposkytnú výpovede, nemôžeme to zaznamenať ako zločiny," vysvetlila Denisovová. Ukrajina podľa nej chce, aby OSN zriadila špeciálny tribunál, ktorý by osobne súdil Vladimira Putina za obvinenia z vojnových zločinov vrátane znásilnenia.

"Chcem sa Putina opýtať, prečo sa to deje," hovorí Anna. "Nerozumiem tomu. Nežijeme v stredoveku, prečo nemôže vyjednávať? Prečo okupuje a zabíja?" pýta sa žena.

01 - Modified: 2022-03-30 08:06:09 - Feat.: 0 - Title: Znásilnili ma, zatiaľ čo syn vedľa plakal. Zverstvá Rusov vyplávali na povrch 02 - Modified: 2022-04-03 15:02:01 - Feat.: 0 - Title: Masové hroby, odrezané uši a telá pohodené na uliciach. Ukrajinskú Buču označujú za novú Srebrenicu 03 - Modified: 2022-04-03 19:49:36 - Feat.: 0 - Title: Choďte do Buči, uvidíte efekt ústupkov, odkázal Zelenskyj Merkelovej a Sarkozymu 04 - Modified: 2022-04-04 09:48:07 - Feat.: 0 - Title: Satelitné snímky ukazujú priekopu na mieste masového hrobu v Buči. Ide o provokácie USA, tvrdí Rusko 05 - Modified: 2022-04-04 11:24:22 - Feat.: 0 - Title: Ruskí vojaci im vraveli, že ich zbavujú špiny. Obyvatelia Buče opisujú teror okupantov 06 - Modified: 2022-04-04 19:05:45 - Feat.: 0 - Title: Biden chce Putina za Buču poslať pred súd. Vyzval na ďalšiu podporu Ukrajiny 07 - Modified: 2022-04-06 04:22:59 - Feat.: 0 - Title: Zelenského prejav: Nie je jediný zločin, ktorého by sa ruské jednotky v Buči nedopustili 08 - Modified: 2022-04-07 07:21:25 - Feat.: 0 - Title: Ruskí vojaci predávajú ukradnuté veci na Ukrajine, okrem toho pijú a smrdia, hovoria svedkovia
01 - Modified: 2023-10-04 08:43:40 - Feat.: - Title: Rusko vykoná celoštátny test systémov varovania verejnosti pred nebezpečenstvom 02 - Modified: 2023-10-04 08:21:53 - Feat.: - Title: Ruská vláda by mohla podľa miestnej tlače čiastočne zrušiť embargo na vývoz nafty 03 - Modified: 2023-10-04 08:12:03 - Feat.: - Title: Predaj áut v Rusku prudko vzrástol, na trhu dominujú čínske značky 04 - Modified: 2023-10-04 06:53:48 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že na svojom území zostrelilo v noci 31 ukrajinských dronov 05 - Modified: 2023-10-04 05:32:31 - Feat.: - Title: Ukrajinskí vojaci zachránili zo zničenej dediny pri fronte jej posledného obyvateľa
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. október 2023 10:57