Prepojená, prehľadná a udržateľná. To sú tri hlavné kritéria, ktoré má budúca lokalita v okolí Zochovej ulice spĺňať. SNÍMKA: MIB
StoryEditor

Zochova ulica má dostať atraktívnejšiu tvár, prioritou bude chodec a bezpečie. Pozrite si prvú ukážku

17.05.2022, 12:42
  • Lokalita okolo Zochovej ulice je dôležitý dopravný uzol v centre hlavého mesta.
  • Denne ju využívajú ľudia smerujúci do a z centra mesta pešo zo zastávok mestskej hromadnej dopravy, či cyklisti. 
  • Celá lokalita prejde revitalizáciou, keďže viaceré priestory sú na konci svojej životnosti. 
  • Pribudne aj nové stromoradie, keďže v letných mesiacoch chýba na tejto strane tieň a ľudia čakajú na autobus na priamom slnku.

Celé okolie Zochovej má silný tranzitný charakter, ktorý prepája hradný kopec a okolie Palisád s historickým centrom mesta. Do lokality, ktorej sa má týkať plánová obnova, patria ulice od Zámockej ulice po Župné námestie, ktoré pretína dvojprúdová Staromestská ulica.

Prepojená, prehľadná a udržateľná

Chýbajú bezpečné chodníky pre chodcov a cyklistov, bezbariérové prístupy do podchodu, verejné toalety či atraktívnejšie priestory, kde by mohli ľudia počkať na autobus. Architekti vypracovali architektonickú štúdiu, ktorá navrhuje, ako by sa toto miesto malo zmeniť, aby sa tu obyvateľky a obyvatelia Bratislavy cítili bezpečne a komfortne. Obnova lokality Zochova patrí do Programu Živé miesta na obnovu zanedbaných verejných priestorov.

Riešené územie siaha od mimoúrovňového križovania ulíc Zámockej a Kapucínskej ulice so Staromestskou ulicou na juhu, až po budovu Najvyššieho súdu a ulicu Župné námestie na severovýchodnej strane a vyústenie Kozej ulice v severozápadnej časti. Staromestská ulica nie je súčasťou zadania, keďže tento priestor podlieha širším dopravným vzťahom.

Celá lokalita prejde revitalizáciou. Okrem komplexnej obnovy povrchov chodníkov, zastávok mestskej hromadnej dopravy, podchodu či priľahlých verejných priestorov, dôjde aj ku sprehľadneniu a zlepšeniu bezbariérovosti chodníkov pre peších a cyklistov.  

Priorita č. 1: Chodec

“Na projekte Zochova vidieť, že rozsah Živých miest sa pohybuje od malých zásahov až po celé lokality,” povedal Marcel Dzurilla, riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy. „Prioritou vo verejnom priestore bude chodec. Zásadnou úpravou je odstránenie existujúceho schodiska a nahradenie priľahlých oporných múrov popri historickej budove VŠMU. Bariérový úsek nahrádzame pohodlným širokým chodníkom s novým stromoradím. Trasa od zastávky Zochova bude tak plynulá a súvislá a na jednej výškovej úrovni s ulicou až po premostenie s električkami, či Židovskú ulicu,“ vysvetlil.

„Cieľom je vytvoriť kontinuálny a prepojený mestský priestor bez bariér a vizuálneho smogu, očistený od nefunkčných nánosov minulosti. Chceme, aby bol prehľadným a čitateľným, s jasnou orientáciou nielen pre obyvateľov mesta, ale aj pre jeho návštevníkov. Našou víziou je miesto, ktoré nie je len tranzitným územím, ale aj destináciou. V tomto území sa nachádzajú viaceré verejné inštitúcie, ktoré si takýto priestor nielen zaslúžia, ale ho priam vyžadujú,“ priblížil návrh architekt Lukáš Kordík z ateliéru GutGut.

Prehľad prác

Prioritne sa zrenovuje zastávka mestskej hromadnej dopravy na strane od VŠMU. Žiadúcou obnovou prejde aj podchod, do ktorého bude lepšie prúdiť denné svetlo. Namiesto troch vstupov do podchodu budú dva, pretože najbližší vstup od hotela Falkensteiner sa zruší v prospech nových verejných toaliet, ktoré sa budú nachádzať v podchode.

Aby bol podchod prístupný aj ľuďom so zdravotným postihnutím, pribudnú dva výťahy a v celom území sa odstránia bariéry, ktoré sťažujú pohyb. Celá plocha od VŠMU po zastávku Zochova bude na jednej výškovej úrovni, aby chodci mali komfortnejší pohyb. Pribudne viac zelene, čím sa zlepší mikroklíma pri zastávke.

Vznikne reprezentatívny verejný priestor pred Najvyšším súdom SR, kde registrujeme avizovanú obnovu budovy Najvyššieho súdu od architekta Vladimíra Dedečka, a zrevitalizuje sa celá priľahlá ulica, ktorá prepája Župné námestie.

Postupne sa bude riešiť situáciu medzi vodičmi a chodcami, aby cyklisti a chodci mali v celom území  plnohodnotný a bezpečný priestor pre pohyb. Zlepší sa tiež dopravná situácia na moste ponad Staromestskú ulicu, kde dnes dochádza k rôznym kolíziám medzi všetkými účastníkmi dopravy.

Záverečná časť plánovanej obnovy

V záverečnej etape pribudnú pobytové schody na mieste, kde sa v súčasnosti nachádzajú chátrajúce verejné toalety pod Kapucínskou ulicou. Vznikne tak atraktívny verejný priestor, kde si budú môcť ľudia posedieť a pozhovárať sa.

Zrenovuje sa aj zastávka mestskej hromadnej dopravy vedľa Kláštora Kapucínov, kde dôjde aj k úprave plota. Pribudne tiež nové stromoradie, keďže v letných mesiacoch chýba na tejto strane tieň a ľudia čakajú na autobus na priamom slnku.

V celej zóne pribudne nový mobiliár, ako sú lavičky či smetné koše, ktorý vizuálne zjednotí územie a zlepší jeho prehľadnosť. Dizajn mobiliáru bude jednotný materiálom, tvarom aj farebnosťou. Do konca roka sa bude vypracovávať prvá časť projektovej dokumentácie, od ktorej sa následne určí ďalší harmonogram prác.

Obnova lokality Zochova je súčasťou programu obnovy verejných priestorov Živé miesta, ktorého cieľom je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave. V programe je aktuálne ukončených, rozpracovaných alebo navrhovaných vyše 40 projektov, ktoré majú dokopy 243 563 m2 a pokrývajú väčšinu mestských častí.

*Zdroj: Tlačová správa

01 - Modified: 2022-05-16 09:23:33 - Feat.: 0 - Title: Na Železnej studničke vznikla nová oddychová zóna. Dizajnom rešpektuje okolitú prírodu
01 - Modified: 2023-09-22 08:37:23 - Feat.: - Title: BSK do Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy začlení oblasť zdravotníctva 02 - Modified: 2023-09-22 08:27:06 - Feat.: - Title: Bratislavský kraj si vezme úver do výšky 34 miliónov eur. Obyvatelia sa dočkajú opravy ciest i mostov 03 - Modified: 2023-09-20 06:29:56 - Feat.: - Title: Dopravu v Bratislave komplikujú viaceré kolóny, hlásené sú aj nehody 04 - Modified: 2023-09-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Keď je podnos sám zákuskom. Hravá značka SUGAAR & SUGAAR posúva hranice tradícií a možností 05 - Modified: 2023-09-18 07:07:20 - Feat.: - Title: Na viacerých miestach v Bratislave sa doprava komplikuje. Tvoria sa kolóny
menuLevel = 2, menuRoute = style/dizajn, menuAlias = dizajn, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
26. september 2023 05:33