Slovenka Petra Vlhová v akcii počas prvej jazdy. FOTO: Reuters

Vlhová je suverénne na čele Svetového pohára. V Levi nadviazala na triumf

12.11.2023, 12:13
12.11.2023, 15:07

Vo fínskom Levi nadviazala Petra Vlhová na svoj sobotný triumf a viedla s náskokom 76 stotín sekundy pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová potvrdila výbornú formu a aj v druhom slalome sezóny Svetového pohára figurovala na čele poradia po prvom kole.

Vo fínskom Levi nadviazala na svoj sobotný triumf a viedla s náskokom 76 stotín sekundy pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia bola Švédka Sara Hectorová (+0,84), do jednej sekundy sa zmestila aj štvrtá Nemka Lena Dürrová (+0,94).

Líderka Svetového pohára

Vlhová vstupovala do pretekov ako líderka Svetového pohára, keďže v úvodnom októbrovom obrovskom slalome v rakúskom Söldene skončila tretia a suverénne vyhrala sobotný prvý slalom sezóny v Levi.

V nedeľnej súťaži útočila na rekordné siedme víťazstvo vo fínskom stredisku, ktorým by sa na čele historickej štatistiky osamostatnila od Shiffrinovej (6).

Petra Vlhová suverénne vyhrala úvodný slalom sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní

S číslom šesť opäť nádejne odštartovala, od prvých bránok sa dostala do ideálneho tempa a bez zaváhania zvládla aj kombináciu, kde sa menil rytmus. Postrážila si prechod do strminy, v ktorej našla čistú a rýchlu líniu a na treťom medzičase mala náskok 91 stotín na Shiffrinovú. V cieli mala nakoniec na americkú rivalku k dobru trištvrte sekundy a dostala sa jasne do vedenia.

Nebol čas na oslavu

Výsledky

výsledky nedeľného slalomu Svetového pohára žien v Levi: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:51,68 min., 2. Leona Popovičová (Chor.) +0,18 s, 3. Lena Dürrová (Nem.) +0,30, 4. Sara Hectorová (Švéd.) +0,66, 5. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +1,23, 6. Alison Nullmeyerová (Kan.) +1,24, 7. Laurence St. Germainová (Kan.) +1,32, 8. Wendy Holdenerová (Švaj.) a Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,41, 10. Zrinka Ljutičová (Chor.) +1,45

celkové poradie Svetového pohára (po tretej zo 45 súťaží): 1. Shiffrinová 190 b., 2. Petra VLHOVÁ (SR) 160, 3. Hectorová 145, 4. Dürrová 140, 5. Popovičová 106, 6. Liensbergerová a Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 100

poradie v slalome (2 z 11): 1. Shiffrinová 150, 2. Dürrová 140, 3. Popovičová 106, 4. VLHOVÁ 100, 5. Hectorová 95, 6. Liensbergerová 92

"Po včerajšom víťazstve nebol čas na oslavu, išla som skoro spať. Či mám veľký alebo malý náskok, mám dosť skúseností, stále si idem svoje, stále musím bojovať, ísť naplno, pretože nič nemám isté. Určite dám do toho všetko aj v druhej jazde. Uvidíme, ako to dopadne," povedala Vlhová pre JOJ Šport.

Shiffrinová, ktorá štartovala s dvojkou, predviedla dynamickú jazdu. Obhajkyňa veľkého i malého glóbusu nasadzovala čisté oblúky, ale oproti Vlhovej prešla strmšiu časť pomalšie. Odvážnou jazdou sa prezentovala Hectorová a nebyť straty v spodnej rovinatej pasáži, bola by po prvom kole pred Shiffrinovou.

Dürrovej oproti sobote chýbala ľahkosť, na prvom prelome ju vyhodilo z línie, získala však v strmine a pred druhým kolom (13:00 nášho času) bola v hre o pódiové priečky. Ďalšie pretekárky strácali už vyše sekundu. Slovenská lyžiarka reprezentujúca Česko Martina Dubovská zostávala na desiatej pozícii o 1,94 s, hneď za ňou bola Rakúšanka Katharina Liensbergerová, ktorá skončila v prvom slalome sezóny na tretej priečke (+1,95).

"To, čo sa stalo, nás trochu prekvapilo. Taký je šport. My musíme zdvihnúť hlavy, najmä Petra. Môžeme byť hrdí na to, čo počas týchto dvoch dní predviedla. Išla naplno a takéto situácie v slalome, keď idete na plný plyn, sa môžu stať. Sme smutní, ale už sa pozeráme na ďalšie preteky," uviedol tréner Vlhovej Mauro Pini.

V celkovom poradí Svetového pohára klesla slovenská reprezentantka na druhú priečku, za Shiffrinovou zaostáva o 30 bodov. V klasifikácii disciplíny je štvrtá, okrem americkej rivalky sa cez ňu dostali aj Dürrová a Popovičová. Ženský súťažný kalendár pokračuje o týždeň dvomi zjazdmi v stredisku Zermatt/Cervinia (18. a 19. novembra).

01 - Modified: 2023-11-11 13:05:54 - Feat.: 1 - Title: Petra Vlhová suverénne vyhrala úvodný slalom sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní 02 - Modified: 2023-10-30 09:55:21 - Feat.: 1 - Title: Vlhovej bývalý kouč pre HN: Petrin úvod do sezóny? Som nadšený. Už na seba nevytvára zbytočný tlak 03 - Modified: 2023-10-28 12:40:47 - Feat.: 1 - Title: Vlhová v prvej súťaži Svetového pohára získala tretie miesto, na víťazku stratila 14 stotín sekundy
01 - Modified: 2024-04-25 05:30:56 - Feat.: - Title: V Lomnickom sedle napadlo 20 cm snehu, opäť sa tam bude lyžovať 02 - Modified: 2024-04-17 07:00:00 - Feat.: - Title: Lyžiarske strediská sa uchýlili k bizarnému kroku. Cez leto skladujú sneh, aby ho mali dosť na ďalšiu sezónu 03 - Modified: 2024-03-17 11:13:05 - Feat.: - Title: Americká lyžiarka Digginsová získala druhýkrát v kariére veľký glóbus 04 - Modified: 2024-03-16 13:33:43 - Feat.: - Title: Shiffrinová zvíťazila v záverečnom slalome, prevzala si ôsmy krištáľový glóbus 05 - Modified: 2024-03-13 15:33:22 - Feat.: - Title: Teplotné výkyvy maria lyžiarskym strediskám biznis. Podmienky nie sú až také dramatické, reaguje šéf TMR
27. apríl 2024 14:25