Slafkovský strelil svoj prvý gól v NHL a prekonal rekord Gáboríka. Diváci mu tlieskali v stoji (video)

21.10.2022, 06:50
21.10.2022, 09:29

Tohtoročný najvyššie draftovaný hráč si v piatom vystúpení pripísal prvý bod v profiligovej kariére.

Slovenský hokejista Juraj Slafkovský si otvoril strelecký účet v NHL. Svojím premiérovým gólom v súťaži pomohol Montrealu k triumfu nad Arizonou 6:2, keď v 29. minúte zvýšil na 4:0 pre domácich. Vo veku 18 rokov a 204 dní sa stal najmladším Slovákom, ktorý skóroval v NHL, prekonal rekord Mariána Gáboríka z dresu Minnesoty (18 rokov, 235 dní).

Tohtoročný najvyššie draftovaný hráč si v piatom vystúpení pripísal prvý bod v profiligovej kariére. Odohral 14:26 minúty, na konte mal aj jeden plusový bod, dve trestné minúty, tri strely na bránku a jeden bodyček. Presadil sa strelou zápästím po tom, ako získal puk v súperovej tretine a presným zakončením švihom prekonal Connora Ingrama.

"Ani sa nepamätám, ako som skóroval. Išiel som rovno oslavovať, lebo to je tá najlepšia vec na strelenom góle. Viac som sa sústredil na oslavu než na spôsob, akým som dal gól," povedal na webe nhl.com Slafkovský, ktorý sa po svojom zásahu dočkal v domovskej aréne Montrealu potlesku v stoji: "Je tu to najlepšie obecenstvo a po mojom prvom góle v NHL som si nemohol priať krajšiu odmenu. Je to úžasné."

Radosť z gólu mladého Slováka mal aj tréner Martin St. Louis. "Som za chlapca šťastný. Na osemnásťročného mladíka, ktorý sa stal draftovou jednotkou a hrá v Montreale, je vyvíjaný veľký tlak. Páčila sa mi reakcia publika, ako oslávilo jeho prvý gól. Nečakal som však nič iné, pretože máme fantastických fanúšikov," povedal podľa portálu tsn.ca St. Louis.

Skóre duelu otvoril Josh Anderson, štvrtý zásah v sezóne zaznamenal Cole Caufield a na 5:0 upravil krásnym gólom z trestného strieľania v štýle Pavla Demitru či Pavla Dacjuka kapitán Nick Suzuki. Montreal po nevydarenej príprave začal sezónu dobre a vyhral tri z piatich duelov.

Z víťazstva sa tešil aj Tomáš Tatar, jeho New Jersey uspelo na ľade New Yorku Islanders 4:1. Tatar nastúpil na krídle tretej formácie s Erikom Haulom a Milesom Woodom, na ľade bol 14 minút a hoci zaznamenal štyri strelecké pokusy, nedočkal sa prvého bodu ani vo štvrtom zápase nového ročníka.

Excelovala prvá formácia Devils, dva góly strelil Ondřej Palát, kapitán Nico Hischier mal bilanciu 1+2 a dve asistencie si pripísal Jesper Bratt. Skóroval aj Jack Hughes, brankár Mackenzie Blackwood zaznamenal 16 zásahov a "diabli" vyhrali druhý zápas za sebou. "Máme veľmi talentovaný tím. Takto musíme hrať stále a budeme dávať veľa gólov," povedal dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára Palát, ktorý prišiel do New Jersey z Tampy Bay.

Anaheim v zostave s ďalším slovenským útočníkom Pavlom Regendom prehral v Bostone 1:2 po samostatných nájazdoch. Regenda sa vrátil do zostavy po tom, ako bol v zápase na ľade New Jersey zdravý náhradník. Na ľade však strávil len 7 minút a 53 sekúnd a zaznamenal jeden hit, nastúpil vo štvrtom útoku.

O víťazstve Bruins rozhodol vo štvrtej sérii nájazdov Taylor Hall, ktorý skóroval aj v riadnom čase. Brankár Linus Ullmark zaznamenal 30 zákrokov, prekonal ho len bývalý hráč "medveďov" Frank Vatrano. "Našli sme cestu k víťazstvu, čo je v tejto súťaži náročné, ale bolo tam veľa nedostatkov," povedal tréner Bostonu Jim Montgomery.

Washington s obrancom Martinom Fehérvárym prehral v Ottawe 2:5. Slovenský bek bol na ľade 17 minút a 10 sekúnd, počas ktorých zaznamenal až tri strely a rozdal dva hity. Minútu a pol odohral v oslabeniach. Capitals po prvej tretine viedli 2:0, ale v prostrednej časti vyrovnal dvomi presilovkovými gólmi Drake Batherson a v záverečnej dvadsaťminútovke domáci dokonali obrat. V treťom zápase za sebou skóroval Shane Pinto a víťazstvo podpísal do prázdnej bránky prvým gólom v drese "senátorov" Alex DeBrincat. Senators zdolali doma Capitals prvýkrát od 24. januára 2017.

Hráči New Yorku Rangers podľahli San Jose 2:3 po predĺžení, brankár Jaroslav Halák kryl na striedačke chrbát Igorovi Šesťorkinovi. Sharks prerušili sériu piatich prehier, keď o prvom víťazstve v sezóne rozhodol 49 sekúnd pred koncom nadstaveného času obranca Erik Karlsson. Prvé víťazstvo na striedačke "žralokov" dosiahol tréner David Quinn, ktorý v rokoch 2018 až 2021 viedol práve Rangers. "Z prehier je každý unavený. Verím, že nás tento úspech nakopne. Hráči ukázali, že na to majú," povedal Quinn, ktorý prvé víťazstvo na striedačke Rangers v októbri 2018 dosiahol proti San Jose.

Nicholas Robertson strelil vo svojej premiére v sezóne dva góly a rozhodol o víťazstve Toronta nad Dallasom 3:2 po predĺžení. Dvadsaťjedenročný útočník najskôr dostal Maple Leafs do vedenia 2:1 a potom po spolupráci s Austonom Matthewsom dal víťazný gól v extračase. "Som nadšený. Streliť gól v predĺžení v zápase NHL je ako krásny sen," povedal Robertson, ktorý si zahral proti svojmu bratovi Jasonovi. Víťazstvo domácich vychytal Iľja Samsonov (26 zákrokov), Scott Wedgewood si pripísal 40 zásahov.

Hokejisti Pittsburghu vyhrali 300. zápas pod vedením Mikea Sullivana, keď zdolali na domácom ľade Los Angeles 6:1. Sullivan je na čele klubových štatistík pred Danom Bylsmom (252), "tučniakov" vedie od decemra 2015. V NHL pôsobil v rokoch 2003 až 2006 aj v Bostone, celkovo má v profilige bilanciu 370-212-93. "Znamená to pre mňa veľa. Som vďačný mojim hráčom," povedal Sulliva po jubilejnom víťazstve.

Hráči Columbusu prehrávali s Nashvillom 0:2 a 1:3, ale štyrmi gólmi v tretej tretine otočili skóre a vyhrali 5:3. Dvakrát skóroval Johnny Gaudreau, ktorý má v piatich dueloch v drese Blue Jackets bilanciu 4+2. Z prvého víťazstva v sezóne sa tešili hokejisti Minnesoty, doma zdolali Vancouver 4:3 po predĺžení, v ktorom rozhodol Kiriil Kaprizov. Tréner Canucks Bruce Boudreau stále čaká na 600. víťazstvo v NHL, kanadský tím prehral všetkých päť zápasov v novej sezóne. Kaprizov nazbieral tri body (1+2), Mats Zuccarello strelil dva góly a obranca Alex Goligoski nastúpil na 1000. zápas.

Edmonton zdolal Carolinu 6:4 a pripravil Hurricanes prvú prehru v sezóne. Ryan Nugent-Hopkins a Connor McDavid strelili gól a pridali po tri asistencie. Prvý hetrik v základnej časti zaznamenal útočník "hurikánov" Andrej Svečnikov. "Hetrik som si užil, ale mrzí ma, že to prišlo v zápase, v ktorom sme prehrali. Dostal som od chalanov skvelé prihrávky," povedal Svečnikov. Tri asistencie zaznamenal Sebastian Aho.

Rasmus Dahlin sa stal prvým obrancom v histórii NHL, ktorý skóroval v každom z prvých štyroch zápasov novej sezóny. Švédsky hokejista Buffala pomohol Sabres k víťazstvu 6:3 v Calgary. "Je to bláznivé. Ani neviem ako, ale padá mi to tam. Pred nami je však ešte 78 zápasov, sezón je dlhá," povedal 22-ročný Dahlin. Prvým hetrikom v kariére sa blysol Alex Tuch, Sabres vyhrali tri zo štyroch duelov. Vegas Golden Knights vyhrali doma nad Winnipegom 5:2, dvakrát skóroval Jack Eichel.

NHL - výsledky:

Ottawa - Washington 5:2, New York Rangers - San Jose 2:3 pp, Columbus - Nashville 5:3, Pittsburgh - Los Angeles 6:1, Toronto - Dallas 3:2 pp, Montreal - Arizona 6:2 /SLAFKOVSKÝ za domácich 1+0/, Boston - Anaheim 2:1 pp a sn, New York Islanders - New Jersey 1:4, Minnesota - Vancouver 4:3 pp, Edmonton - Carolina 6:4, Calgary - Buffalo 3:6, Vegas - Winnipeg 5:2

01 - Modified: 2022-10-19 10:18:46 - Feat.: 1 - Title: Slafkovský sa chce udržať v tíme: Dúfam, že získam viac času na ľade 02 - Modified: 2022-10-18 04:49:20 - Feat.: 1 - Title: Regenda si v NHL pripísal dve asistencie, Fehérváry jednu, Slafkovský nebodoval 03 - Modified: 2022-10-16 04:53:00 - Feat.: 1 - Title: Washington zdolal Montreal 3:1, Fehérváry i Slafkovský s plusovým bodom 04 - Modified: 2022-10-15 05:06:38 - Feat.: 1 - Title: Černák ani Slafkovský v druhom zápase v NHL nebodovali, Montreal prehral v Detroite 0:3 05 - Modified: 2022-10-13 11:56:23 - Feat.: 1 - Title: Rekordér Slafkovský pomohol pri debute zdolať najbohatší tím, Regenda prelomil 20-ročné slovenské čakanie 06 - Modified: 2022-10-13 09:49:19 - Feat.: 1 - Title: Slafkovský sa stal najmladším Slovákom v NHL, má za sebou úspešnú premiéru
01 - Modified: 2024-04-17 15:18:01 - Feat.: - Title: Slafkovský má top formu a na MS by mal patriť k lídrom. Mnoho mien máme stále aj v AHL 02 - Modified: 2024-04-17 07:13:12 - Feat.: - Title: Slafkovský získal v NHL bonus za 20 gólov, je voľný pre svetový šampionát 03 - Modified: 2024-04-16 06:00:21 - Feat.: - Title: Černák skóroval, no Tampa podľahla Buffalu. Islanders si zaistili miestenku v play off 04 - Modified: 2024-04-15 08:24:23 - Feat.: - Title: Príprava pred MS v hokeji: Tréneri urobili tri zmeny, premiéru si odkrúti opora dvadsiatky 05 - Modified: 2024-04-13 05:10:18 - Feat.: - Title: Hokejisti Vegas spečatili postup do play off NHL, Pospíšil prispel dvoma asistenciami k triumfu Flames
18. apríl 2024 16:36