Politika, demisia a osobné rozhovory
Z komunikácie zverejnenej výborom amerického Kongresu vyplýva, že bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák udržiaval osobný a častý kontakt so zdiskreditovaným americkým finančníkom Jeffreym Epsteinom.
V správach sa objavuje pod menom „Miro“, s ktorým si Epstein písal o súkromných zážitkoch aj slovenskej politike. Poukázali na to portály Sme a tvnoviny.sk.
V novembri 2018, keď sa na Slovensku vyhrotila debata o Globálnom pakte OSN o migrácii, Lajčák mal Epsteinovi písať, že v prípade jeho odmietnutia zváži rezignáciu.
Epstein mu odporučil, aby „urobil veľké gesto“ a komunikoval rozhodnutie ako postoj, nie útek. Následne mu ponúkol aj konkrétnu rétoriku, ktorou má obhajovať účasť na konferencii v Marrákeši. Lajčák mu mal dať za pravdu.
Epstein sa taktiež pýtal, či má „Miro“ v tejto veci podporu premiéra. V odpovedi sa píše, že Peter Pellegrini ho podporuje, no Robert Fico ako šéf Smeru-SD tlačí na jeho odchod. To zodpovedá vtedajšej politickej situácii, keď bol Fico proti paktu a Lajčák pre hrozbu demisie ostro sledovaný.
Komunikácia bola zároveň osobná - Lajčák písal Epsteinovi o ceste do Spojených arabských emirátov a poznamenal, že najlepšia bola masáž.
Epstein sa zaujímal aj o prezidentské voľby na Slovensku a Zuzanu Čaputovú, vtedajšiu kandidátku. Považoval ju za slabú súperku a navrhoval, aby sa o podporu pokúsil práve Lajčák. Jeden z kontaktov poznamenal: „Miro by bol dnes prezidentom, keby ma počúval.“
Ambície v NATO a status priateľa
Z dokumentov vyplýva, že Epstein sa za Lajčáka zasadzoval aj v súvislosti s jeho možnou kandidatúrou na zástupcu generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie.
V júni 2019 si písal s neznámym človekom, že si chce „NATO overiť výber Mira s DC“ a uvažoval, či sa má obrátiť na Johna Boltona alebo Mika Pompea – vplyvných členov americkej administratívy.
Pri otázke, ako má Lajčáka opísať, Epstein uviedol: „Súčasný minister zahraničných vecí Slovenska, predseda OBSE, bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN. A čo je najdôležitejšie - priateľ.“
Lajčák v tom čase podľa náznakov viedol aj osobnú komunikáciu s Epsteinom - v jednej zo správ Epstein spomína, že je „s Mirom“ v Paríži.
Ich výmena názorov trvala podľa zverejnených údajov približne dva týždne. Viaceré správy pochádzajú z e-mailovej adresy s ministerskou doménou.
Lajčák sa k autenticite komunikácie doteraz nevyjadril. Médiá ho opakovane kontaktovali, no bez odpovede.
