Minister zdravotníctva Kamil Šaško. FOTO: TASR/Daniel Stehlík
StoryEditor

Šaškov rezort trvá na tom, že postup pri rušení tendra na záchranky bol zákonný

04.11.2025, 17:06
Autor:
TASRTASR

O prípadnej nezákonnosti postupu orgánov verejnej správy môže rozhodnúť iba súd, reaguje ministerstvo.

Ministerstvo zdravotníctva trvá na tom, že postup pri rušení tendra na záchranky bol zákonný, vecne odôvodnený a vedený v záujme ochrany zdravia ľudí. O prípadnej nezákonnosti postupu orgánov verejnej správy môže rozhodnúť iba súd. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu zdravotníctva v reakcii na vyjadrenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

„Ministerstvo zdravotníctva SR rešpektuje stanovisko Generálnej prokuratúry SR, avšak nemôže sa s ním stotožniť,“ uviedol komunikačný odbor. Tvrdí, že všetky právne závery, ktoré generálna prokuratúra prezentuje, rezort v minulosti zohľadnil. Všetky zverejňované právne pochybnosti ministerstvo podľa vlastných slov vyriešilo a podložilo aj platnou judikatúrou slovenských, ako aj európskych súdov.

image

Ministerstvo postupovalo pri záchrankovom tendri v rozpore so zákonmi, tvrdí generálny prokurátor

Žilinka informoval, že ministerstvo zdravotníctva postupovalo v konaní o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v rozpore so zákonmi. Zároveň podal protesty prokurátora. Opozícia v tejto súvislosti žiada odchod Kamila Šaška z funkcie ministra zdravotníctva.

Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby SR vyhlásilo v máji výberové konanie na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Tender pre netransparentnosť kritizovala opozícia i časť koalície. Operačné stredisko ho v auguste zrušilo.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. jún 2026 16:20